Серпень у Карпатах буде спекотним, обіцяють синоптики
Проте зі зливами та грозами, особливо в гірських районах.
Прийшов серпень, а з ним, за народними повір’ями, і літу кінець. Приміром, вважається, що після свята Іллі (2 серпня) купатися у відкритих водоймах уже не можна. Однак глобальне потепління, мабуть, таки скоригувало старі прикмети, бо синоптики відзначають, що спекотні дні в серпні відмічаються майже щороку, і температури повітря можуть бути навіть вищими за липневі.
Заступник начальника Закарпатського обласного центру з гідрометеорології Василина Блох розповідає, що останній температурний рекорд серпня зафіксований у Берегові в 2012-му – 38,6° тепла в тіні. Він побив попередній – 1952 року – 38,4° в Ужгороді та 38,3° у Берегові. Ну а цьогорічний серпень, за словами Василини Іванівни, прогнозується теплішим за норму на 2-3 градуси й супроводжуватиметься час від часу грозами, місцями з градом, шквалами та зливовими дощами – найбільше в гірських районах. Але зазвичай кількість та інтенсивність небезпечних або стихійних погодних явищ порівняно з липнем уже зменшується. Температурний режим у першій та другій декаді місяця буде підвищеним (за винятком окремих незначних похолодань на 3 – 5°), в окремі дні повітря прогріватиметься до 30 – 34° тепла, на рівнинах – до 35°. Утім під кінець літа вже частіше відбуваються різкі зміни від жаркої погоди до прохолодної. До речі, до кінця серпня день покоротшає на 2,5 години.
Підвела Василина Блох і підсумки липня. Він був теплішим за норму на 2°, а дощів нарешті випало достатньо, в окремих гірських районах навіть на 30 – 40% більше за норму. Відповідно поповнилися запаси вологи в ґрунті, які наприкінці червня під деякими культурами (наприклад, виноградом) зменшилися до критичних значень. Станом на 28 липня запаси продуктивної вологи знаходилися на рівні оптимальних та достатніх. «Водночас зливові дощі та їхня тривалість ускладнювали достигання та висихання зерна ранніх ярих зернових культур, інколи унеможливлювали збір урожаю. Під час сильних злив спостерігалося часткове осипання та загнивання¬ плодів слив, яблунь. Тепла й водночас волога погода сприяли розвитку хвороб та шкідників на сільськогосподарських культурах: на винограді «капостили» мілдью, чорна гниль, оїдіум, на кукурудзі – стеблевий кукурудзяний метелик, на пізніх посадках картоплі продовжує розвиватися та шкодити колорадський жук», – зазначає Василина Іванівна.
Мирослава Галас, "Закарпатська правда"