Чим замінили українці відпочинок у Криму?
Закарпаття та Причорномор’я переживають туристичний бум.
Літо в розпалі, але все ще залишається багато таких, хто з різних причин так і не зміг поїхати у відпустку або ж тільки планує її. Через події в Криму та стрімке зростання курсу валют українцям доведеться добряче подумати, як провести свій відпочинок. Тож які напрямки користуються найбільшою популярністю, «Закарпатка» цікавилася в туроператорів Закарпаття й Одеси.
За даними Центру туристичної інформації, торік у Криму відпочили 5,8 млн туристів, із них 60 – 70% із України. Але цьогоріч через політичну ситуацію більшість вітчизняних туристів розглядає як альтернативу відпочинок на Причорномор’ї та Одещині.
Закарпатці ж традиційно віддають перевагу зарубіжжю. Як і торік, п’ятірку найпопулярніших серед краян напрямків очолює Туреччина. Відпочинок у готелі *** з авіаперельотом і напівпансіоном починається від 3 тис. грн на особу на 7 днів. На друге місце вийшла Болгарія, яка цьогоріч максимально спростила оформлення віз (видають за 2 дні): тут тиждень у тризірковому готелі обійдеться в 2,8 тис. грн. Такий самий термін перебування в Єгипті сягне 3,6 тис. грн. Дешевше тільки Чорногорія.
Для залучення туристів цьогоріч туроператори пропонують нові послуги. Наприклад, при покупці путівок заздалегідь можна сплатити тільки 10% від вартості туру. І якщо ви відмовитеся від путівки, втратите мінімум. Крім того, якщо хочете потрапити в нормальний готель, а зараз грошей нема, то можна придбати тур у кредит: сплатили 20% від вартості туру, а решту грошей – протягом 5 місяців під кредит 0%.
Певний контингент, який роками їздив до Криму, тепер замовляє путівки в Одеську, Миколаївську та Херсонську області. Ціни в цих регіонах залишилися на рівні минулого року – без урахування підвищення курсу валют. Також тут стала популярною окрема плата за проживання та харчування. Зокрема мінімальна ціна вартості проживання в приватних готелях Причорномор’я становить 80 – 100 грн за добу, а триразове харчування обійдеться від 150 грн. Якщо ж говорити про комфортніші умови, то ціни стартують від 400 грн за добу.
На херсонському узбережжі Чорного моря головними центрами курортного життя є Скадовськ, Лазурне, Залізний Порт. На Миколаївщині це Коблево, Рибаківка, м. Очаків із Чорноморкою і Кінбурнська коса. В Одеській області найпопулярніша Затока. До послуг відпочиваючих тут величезний вибір міні-готелів, готелів, пансіонатів і баз відпочинку, й ціни в них загалом доволі демократичні. Олександр Якович, власник турбази «Січ», що в Затоці, зізнається: розраховував на повну наповненість бази цьогоріч, натомість чи не третина номерів – порожні. Причина, на його думку, в незнанні людьми географії. «У нас не стріляють, у нас нема сепаратистів, зате маємо тепле море, чудову природу, спокій і все необхідне для комфортного відпочинку», – каже власник. Доба проживання в номері комфорт-класу з триразовим харчуванням становить всього 240 грн, у номері «стандарт» – 190 грн із харчуванням і 98 – без нього.
Автобусом – по Україні
До речі, все більшої популярності набирають автобусні тури Україною. «Після відомих подій люди стали більше цікавитися історією своєї країни, – каже директор туристичної агенції «Терра-тур» із Ужгорода Валерій Федор. Хоча вони не такі вже й дешеві. Тур «Смачне Закарпаття (3 дні/2 ночі) коштує 1150 грн, «Замки й чудеса в Лумшорах (1 ніч) – 650 грн, «Замки й чудеса Закарпаття» – 1090 грн, дегустаційний тур «Золотий гуляш» – 515 грн (1 ніч).
Натомість турбази Закарпаття цьогоріч заповнені майже на 100%. Більшість гостей – із центральних і східних областей, а також із близького закордону – поляки, румуни.
Чимало людей, які відвідують наш край, поєднують відпочинок із лікуванням, адже в області 11 бальнеологічних оздоровниць, кожна з яких має свою спеціалізацію. Окрім санаторіїв, Закарпаття славиться своїми термальними мінеральними водами. В місті Берегово діє цілий спорткомплекс, на території якого розташований один великий та два маленькі (дитячі) басейни на відкритому повітрі з гарячою термальною водою.
Завітайте в Поляну – відпочинете
А в одному тільки селі Поляна Свалявського району – понад два десятки санаторіїв, турбаз та оздоровниць із різним рівнем сервісу. Сьогодні це – одне з найвідоміших місць у Карпатах. Мінеральні води курорту славилися ще з 16 століття у всій Європі. Одними з перших їх почали розливати й експортувати. В 1842-му мінеральна вода «Поляна» визнана кращою в Європі, а в 1997-му – кращою в СНД. Нині Поляна – це компактний бальнеологічний курорт, особливістю якого є те, що сезон відпочинку тут триває цілий рік.
Іван Дрогобецький, який уже не першу каденцію очолює сільську раду, і який заслужено відзначений торік як «Кращий сільський голова України», розповідає: «Поляна відома, перш за все, своїми мінеральними лужно-вуглекислими водами типу «Боржомі» – «Поляна Квасова», «Поляна Купель» і «Лужанська». їх знають в Україні та за її межами. Їх справедливо вважають цілющими і унікальними, вони використовуються при лікуванні багатьох захворювань і є основним лікувальним фактором курорту Поляна. А ще навколишня природа своїм різноманіттям і багатством підсилює дію питних мінеральних вод. Крім відпочинку влітку, в Поляні можна непогано провести час і в інші пори року, тут завжди гарно й цікаво. Особливо популярний зимовий відпочинок: для катання на лижах маємо кілька бугельних підйомників. Лижні траси нескладні, розраховані на новачків, але є можливість відвідати гірськолижні траси в Жденієві (30 км), Подобовці (65 км), Синяку (30 км), Воловці, Міжгір’ї (детальніше про село Поляну читайте в наступних номерах нашої газети).
Як бачимо, українці мають чим замінити відпочинок у Криму – варіантів багато, на будь-який смак і гаманець. Тож – гайда на відпочинок!
Людмила ОРОС, "Закарпатська правда"