В Ужгороді з ендометріозом борються з допомогою сучасних технологій
Про це – в розмові з лікарем-ендоскопістом медичної клініки «Асклепій» Олександром Язиковим.
Сильний біль у ділянці тазу, надзвичайно болісні місячні, але найстрашніше – безпліддя. Це основні результати такої доволі поширеної та відомої багато кому недуги, як ендометріоз. Причини її виникнення достеменно не відомі, лікарі називають їх десятками, але головне те, що хвороби можна позбутися. При цьому не треба їхати в європейські клініки чи тижнями оплачувати палату й житло в столичних медзакладах – віднедавна успішно борються з ендометріозом за допомогою сучасних технологій і в Ужгороді. Більше про це – в розмові з лікарем-ендоскопістом медичної клініки «Асклепій» Олександром Язиковим.
– Олександре Олександровичу, то що воно таке?
– Ендометріоз – доволі поширене гінекологічне захворювання, при якому клітини ендометрію (внутрішнього шару стінки матки) розростаються поза межі органу. Іноді в результаті цієї недуги живіт жінки може виглядати, як у вагітної на 5-6 тижні, бо дуже страждає (збільшується) сама матка. Точна поширеність ендометріозу невідома, оскільки в багатьох випадках ця недуга не має проявів, але напевне ми, лікарі, знаємо одне: якщо жінка скаржиться на болі в тазі, на больові відчуття під час місячних, статевого акту тощо, якщо не може впродовж тривалого часу завагітніти, то її треба насамперед перевірити на наявність цієї хвороби. Загалом, за узагальненими даними, ендометріоз зустрічається в 5 – 10% жінок, серед пацієнток із непліддям його частота становить 25 – 30 відсотків, а з хронічним тазовим болем – 60 – 80%.
– Хто страждає найчастіше через ендометріоз?
– Якраз у тім і проблема ендометріозу, що він розвивається в жінок репродуктивного віку, ба навіть більше – частіше за все зустрічається в тих осіб прекрасної статі, котрі ще не народжували. І навпаки: чим старші жінки, тим рідше зустрічається ця недуга. Якщо в родині хтось хворів на ендометріоз, то шанси передати його по спадковості теж великі. До речі, що цікаво, більш висока поширеність ендометріозу серед білих жінок, ніж серед представниць негроїдної та монголоїдної рас.
– Як виявляють недугу? Це звичайні аналізи?
– Ні, певна річ, не тільки аналізи, навіть ультразвукове обстеження не є ефективним методом діагностики, оскільки більшість вузлів ендометріозу на ньому не видно. Але це не означає, що не побачили – і його немає, не вірте таким висновкам. При цій недузі золотим стандартом діагностики є лапароскопія (невелика хірургічна операція, яка дозволить розглянути органи малого тазу зсередини за допомогою спеціального оптичного приладу, введеного в черевну порожнину через невеликий прокол).
– Лікувати реально?
– Так, і ефективність залежить від ступеню хвороби. Багато лікарів-гінекологів рекомендують жінкам із ендометріозом вагітність та пологи – певна річ, у тих випадках, коли це можливо. І дійсно, численними науковими дослідженнями доведено, що ендометріоз проходить самостійно в частини жінок після пологів. Цікаво, що згідно зі статистикою, захворіти на ендометріоз найменше ризикують жінки, які палять, а також ті, котрі приймають гормональні протизаплідні таблетки. Якщо перший спосіб навряд чи варто використовувати в якості профілактики, то прийом гормональних протизаплідних препаратів рекомендується гінекологами як із метою профілактики ендометріозу, так і для його лікування на ранніх стадіях. За допомогою гормональних препаратів лікар моделює в жінки повну відсутність місячних, і вогнища ендометріозу атрофуються самі по собі.
– Але ж усі ми знаємо, що гормони – не тільки добро…
– Так, і в даному випадку курс лікування, як правило, тривалий – щонайменше півроку. Та й гормональні препарати, як ви слушно зауважуєте, можуть викликати серйозні побічні ефекти. До того ж існує вкрай висока ймовірність відновлення процесу після припинення їх прийому. Але є інші варіан¬ти. Вибір тактики лікування при ендометріозі визначають багато чинників, а саме: вік жінки, локалізація, ступінь розповсюдження, виразність симптомів і тривалість захворювання, фертильність і необхідність відновлення/збереження репродуктивної функції, наявність супутніх гінекологічних захворювань, ефективність проведеного раніше лікування, наявність екстрагенітальних захворювань.
– Тобто таблетки можуть і не врятувати?
– Так. До речі, ще 15 років тому до ендометріозу підходили радикально, видаляючи уражені органи й матку…
– Хочете сказати, що краще лягати під ніж?
– Не краще, а ефективніше. Ніхто ж не хоче щороку проходити гормональну терапію, та й усі ми знаємо, чим це може закінчитися. Та й під ніж лягати – це вже занадто сказано, адже сучасні методи діагностики та лікування дозволяють проводити малотравматичні операції.
– Лапароскопія?
– Лапароскопія. Загалом відзначу, що медикаментозна терапія ендометріозу була дуже поширена до появи лапароскопічних методик лікування. Сьогодні методом лапароскопії вдається видалити тільки вогнища ендометріозу (лазером або електрокоагуляцією), зберігши при цьому внутрішні статеві органи. Лапароскопія забезпечує кращу видимість, меншу травму тканин, мінімізує частоту формування зрощень та виникнення ускладнень. Лапароскопічні розрізи менші за розміром і не такі болючі, що суттєво пришвидшує одужання. Хоча варто відзначити, що нерідко ендометріоз викликає ускладнення: він може ушкоджувати життєво важливі органи, такі як кишківник, сечовий міхур, крупні судини. У таких випадках іноді виникає потреба видаляти частини кишківника, сечового міхура та інших органів.
– Питання насамкінець, Олександре Олександровичу: наскільки доступна лапароскопія на Закарпатті? Чи є загалом можливість тут здійснювати такі втручання, аби не їздити в столичні клініки чи за кордон?
– Їздити не потрібно, бо це справді затратно, особливо зважаючи на те, що подібні операції ми робимо і в Ужгороді. Лапароскопія є малотравматичним способом лікування, під повним знечуленням жінці роблять кілька маленьких надрізів, у які вводиться лапароскоп – і все, за кілька годин вона може встати з ліжка й піти додому. Це не як під час класичних хірургічних втручань, коли і сама операція, і реабілітаційний період займають тижні. Ми проводимо такі втручання на базі сучасної медичної клініки «Асклепій», маємо для цього новітнє медичне обладнання, що відповідає всім європейським стандартам. Здійснюють такі операції кваліфіковані лікарі-гінекологи, які пройшли спеціалізоване навчання й мають чималий досвід проведення необхідних втручань. За потреби можна звернутися за консультаціями до клініки за номером телефону в Ужгороді: (0312) 61-43-01.
– Гарно дякую за розмову, успіхів вам!
Наталія ПЕТЕРВАРІ, "Закарпатська правда"