На ринках Закарпаття з’явилися кавуни — по 6 гривень за кіло!
Фахівці кажуть, що ці кавуни без нітратів.
На закарпатських ринках з’явилися кавуни – по 6 гривень за кіло. Вважається, що повністю безпечними вони є в сезон природного достигання – з другої половини серпня, тож ми вирішили поцікавитися в фахівців, чи варто купувати ці велетенські ягоди вже зараз?
Заступник начальника Головного управління ветеринарної медицини в Закарпатській області Зіновій Романович запевняє: кавуни – а їх до нас везуть переважно з Херсонщини – перевіряли, і поки не виявили випадків перевищення норми нітратів. «Хоч для баштанних це ще не сезон, але ранню продукцію тамтешні аграрії, як і наші, вирощують із розсади, потім висаджують у відкритий ґрунт. До того ж цьогоріч весна прийшла швидко й була теплою, і це теж сприяло тому, що кавуни без надлишку добрив вдалося виростити так рано. Наразі всі перевірені зразки є цілком безпечними для здоров’я», – каже Зіновій Євстахійович.
Варто знати, що кавун багатий клітковиною, легкозасвоюваними цукрами, переважно фруктозою, мікроелементами (магній, калій тощо), пектинами, фолієвою кислотою, містить природні антиоксиданти, відомі протипухлинною дією. До того ж він низькокалорійний: у 100 г їстівної частини плоду міститься всього 27 кілокалорій. У спеку кавун чудово тамує спрагу й при цьому поповнює втрату мікроелементів, що виходять із потом. Але надлишок азотних добрив при вирощуванні, неправильні умови зберігання і порушення правил торгівлі можуть зробити кавун небезпечним для здоров'я. Придорожня торгівля баштанними культурами взагалі заборонена, бо досить кількох годин, щоб вони ввібрали в себе важкі метали, які «постачають» автомобільні вихлопи. За правилами, місце торгівлі має бути обгороджене, перебувати під навісом, кавуни належить розкладати на товарних лотках, а не звалювати в купу на землі – через мікротріщини на шкірці в ягоду здатні проникати бруд і хвороботворні мікроорганізми. Ну і, звісно, у продавця має бути сертифікат відповідності реалізованого товару вимогам стандарту.
А щоб кавун із ласощів не перетворився на джерело неприємностей, дослухайтеся простих порад фахівців: перш ніж розрізати, його слід ретельно вимити теплою водою з милом; розрізану ягоду зберігають лише в холодильнику; оскільки в кавунах найбільше нітратів збирається у м'якоті біля шкірки (товщиною приблизно 3 см) – дітям краще давати центральну частину. І знати міру в споживанні кавунів теж важливо.
До речі, визначити, чи куплений вами кавун «із нітратиками», можна й без дорогих тестів. Так, про «неправильність» свідчать інтенсивно-червоний колір м'якоті з невеликим фіолетовим відтінком; волокна, які йдуть від серцевини до скоринки, не білі, як годиться, а з усіма відтінками жовтого; поверхня зрізу гладка, глянсова, хоча в якісної ягоди вона мала би іскритися крупинками. Зрештою можна розтерти невеличкий шматок м'якоті в склянці води. Якщо кавун хороший, вода просто помутніє, а якщо «нітратний» – стане червоною або рожевою.
Karpatnews.in.ua