Поштові марки – незвичні предмети колекції Дарія Серкеза (ФОТО)
Чого тільки не колекціонують люди: від пивних кришок і пакетиків цукру з логотипом авіакомпаній, до старовинних монет і марок. Будь-який предмет, якщо тільки він не існує на світі в єдиному екземплярі, може стати предметом колекціонування. Нині мова піде про поштові листівки та марки.
Зараз багато хто вважає, що люди більш не збирають марки. Ми вирішили дізнатися, чим живуть філателісти і чи правда те, що збирати марки стало неактуальним заняттям?
Поштова марка може коштувати тисячі гривень
Дарій Серкез, з Ужгорода - філателіст із дитинства, з 6 років. Перевагу в своїх колекціях віддає українським та чехословацьким маркам:
- Збираю також листівки та поштові штемпеля періоду Чехословаччини. До повної колекції не вистачає тільки 2 поштових штемпеля з 94, з Великого Березного та Тереблю». У моїй колекції майже 10 000 марок. Тільки марок періоду СРСР – більше 5 000 тисяч!
Від чого залежить вартість марки?
- Одним з найголовніших чинників який грає важливу роль в сфері колекціонування - це предмета. Марки - тому чудовий приклад. Від її стану залежить її рівень цінність. Іншими словами, вкрай важливий той чинник, який визначає чи використовувалася марка, чи клеїлася вона коли-небудь на конверт. Велику цінність, безумовно, представляють невикористані марки. Так, і до речі, попит на такі марки набагато більший, ніж на використані.
Розкажіть будь ласка, в скільки років ви придбали свою першу марку?
- Народився я на Львівщині, в Жидачеві. Батько був священиком, як то кажуть представник інтелігенції. Я завжди дивився на листи, що надходили батьку звідусіль і потрошки захопився цим надзвичайним видом колекціонування. Але з початку я не усвідомлював для чого збирав марки, але згодом вже почав збирати колекціями, за напрямком.
Дарій Степанович, а де окрім Укрпошти можна знайти ще марки для колекції?
- У колекціонерів, в Інтернеті, але краще шукати у людей. Саме на руках є маса старих листівок, на яких можна знайти рідкісні екземпляри поштових марок, які вже зняті з обігу. Адже на Закарпатті досі є велика кількість сімей, що поважають одвічні сімейні цінності і зберігають листівки своїх пращурів.
Дарій Степанович, як вважаєте, чи багато людей на Закарпатті залишилось, котрі займаються філателістикою?
- У часи Радянського Союзу було 360 філателістів, зараз їх можна порахувати на пальцях однієї руки. Марка коштувала 4 копійки. Поштові марки були доступні, мали тираж по 6 млн. А зараз випускають поштові марки тиражем по 150 тисяч, переважно в аркушах. І ще на ньому додають рідкісний напис. І колекціонер вимушений вже купити не 1 марку, а 10, а інколи і 20. Зрозуміло, що вже не кожен пенсіонер має змогу купувати цей товар.
А інший філателіст, Олександр Шевченко розповідає: у наш край часто приїжджають гості з закордону аби придбати рідкісні марки:
- Марки - вигідний спосіб інвестування, і з кожним роком все більше і більше людей усвідомлюють цей факт. Чим старіше марка, тим вищу цінність вона має. Хоча колекціонування марок іноді втрачало свою популярність і затребуваність, так як число молодих людей, які захоплюються таким видом діяльності, значно скорочувалася. Але це ніяк не означає, що колекціонування і зовсім не розвивалося. Часто в Ужгород приїжджає багато поціновувачів цього виду колекціонування з Словаччини та навіть Америки, - наголошує філателіст.
В останні роки багато хто висловлював припущення, що колекціонування марок втратить свою популярність і незабаром зовсім забудеться. Хоча в часи Радянського Союзу збирати марки було модно. Майже в кожному третьому будинку були пошановувачі філателії, але як бачимо філателісти в Ужгороді і нині все ж таки є, хоча їх залишилось вже менше 5.
Юлія Давидова, Karpatnews.in.ua