З подачі Бушка та Гайдоша ліцензійну плату для малих винарень зменшать?
Закарпатські народні депутати України Іван Бушко та Іштван Гайдош 19 червня зареєстрували у Верховній Раді законопроект 4123а «Про внесення змін до деяких законів України щодо стимулювання виходу з тіні малих та середніх підприємств виноробництва, що сприятиме росту конкурентоспроможності галузі та виведе її з кризи, що виникла у зв’язку з особливою економічною зоною в АРК».
Окремі регіони України мають колосальний потенціал для вирощування винограду з метою подальшого виготовлення вина. Для цього у нашій країні придатні 250-300 тисяч га земель. 30 % з них знаходились у Криму. І якщо виноградників на материковій Україні залишилася більша частина, то виробничі потужності українського виноробства на 60 % були зосереджені саме на півострові. Це означає, що для того, щоб обробити зібраний врожай, необхідні будуть значні інвестиції для створення на материковій частині України нових промислових потужностей виноробства.
Водночас, сьогодні вже існують кілька сотень малих виноробних підприємств, які всупереч існуючому законодавству напівлегально займаються виробництвом високоякісного виноградного вина в Одеській, Херсонській, Миколаївській та Закарпатській областях. У напівлегальному становищі їх примушує бути не підйомна для дрібного підприємства оплата за ліцензію.
- Головною причиною, яка сьогодні не дає можливості малим та середнім виноробним підприємствам легально вести таке виробництво, є штучний бар’єр у формі надзвичайно високої, обтяжливої та економічно необґрунтованої плати за ліцензію на право оптової торгівлі алкогольними напоями (а вино входить до категорії алкогольних напоїв) у розмірі 500 тисяч гривень, - йдеться у пояснювальній записці до проекту закону.
Виходячи з вищенаведеного та враховуючи окупацію АРК, на території якої знаходиться близько 60% промислових потужностей виноробництва, та з метою стимулювання виходу з тіні малих та середніх підприємств виноробництва, що сприятиме росту конкурентоспроможності даної галузі народні депутати Іван Бушко та Іштван Гайдош пропонують:
1) дати визначення понять «особисте виноградне господарство», «мале підприємство виноробства», «середнє підприємство виноробства»;
2) на підставі введених понять запровадити умови ліцензування виноробства, що дадуть можливість легалізувати діяльність малих винарень і отримати додаткові надходження до бюджету;
3) законодавчо закріпити механізм отримання паспортів виноградників;
4) законодавчо встановити вимоги до спеціально обладнаних приміщень (цехів, підвалів) в яких здійснюється переробка винограду на виноматеріали, їх витримка та обробка, виготовлення вин і коньяків України, вермутів, бренді.
Згідно зі змінами до чинного закону народні депутати вказують і нові розцінки на ліцензування:
- Нашим проектом ми пропонуємо зменшити плату за ліцензії для дрібних підприємств, - коментує законопроект Іван Бушко. – На сьогодні дрібні підприємства змушені за ліцензію на право оптової торгівлі вином платити 500 тисяч гривень на рік. Це призводить до здорожчання продукту і, відповідно, не конкурентоспроможності. Наш законопроект передбачає зменшення плати по окремих статтях. Зокрема пропонуємо встановити річну плату за ліцензії на право оптової торгівлі у розмірі:
алкогольними напоями, крім вина виноградного, сидру та перрі (без додання спирту) – 500 000 гривень;
тютюновими виробами – 500 000 гривень;
сидром та перрі (без додання спирту) – 780 гривень;
вином виноградним:
1) для особистих виноградних господарств – 5 000 грн;
2) для малих підприємств виноробства – 20 000 гривень;
3) для середніх підприємств виноробства – 250 000 гривень;
4) для інших підприємств – 500 000 гривень.
Прес-служба народного депутата України Івана Бушка