Правоохоронці про плюси й мінуси нового КПК та свою щоденну працю
Інститут угод, узаконене підглядання, робота не як у кіно...
Цими днями із редакційним колективом «Закарпатки» зустрівся перший заступник начальника УМВС у Закарпатській області Сергій Росоха. Темою розмови стали зміни в Кримінальному процесуальному кодексі нашої країни, який набув чинності 20 листопада 2012 року. Так, діють уже майже півтора року, і за цей час на практиці слідчі змогли випробувати нові положення. Більша частина з них, визнає правоохоронець, настільки обмежила в повноваженнях слідчих, обклала їх паперово-погоджувальною роботою, що й на реальну іноді бракує часу…
Загалом, зі слів С. Росохи, новий КПК розроблявся з благородною метою – «створення додаткових гарантій у забезпеченні прав і свобод громадян на етапі досудового слідства, запровадження апробованих європейською практикою процедур у систему кримінального провадження». Щоправда, за півтора роки роботи слідчі постійно зіштовхуються з проблемними моментами нового КПК, які очевидно писали теоретики, а не практики. Приміром, нині виходить так, що з кожною найменшою дією, папірцем, рішення по яких досі міг приймати слідчий сам, тепер треба бігти за погодженням до прокуратури, суду. Це неймовірно ускладнює роботу, переповнює її бюрократичними моментами. Але найгірше те, що затягує справу. «Так, наприклад, отримав слідчий інформацію про те, що відбувається шахрайство з продажем квартири. Що він робить у такому випадку? До нинішнього КПК слідчий під час розслідування сам мав право підготувати постанову про накладення заборони на продаж майна, занести його до нотаріуса – й справа призупинена до з’ясування всіх обставин. А тепер як? Поки прокуратура й суд визначать, варто чи ні приймати подібне рішення, той, хто здійснює незаконну оборудку, двічі перепродасть квартиру й вилетить на Канари. А слідчий тим часом усе ще може стояти під кабінетом і чекати на погодження…»
Загалом, зі слів С. Росохи, навантаження на слідчих просто неймовірне – за підсумками 5 місяців, на кожного припадає по 70 проваджень! А це ж не кіно, яке показують по телевізору, де слідчий одну справу впродовж року розслідує. Це величезна кількість роботи, в тому числі паперової, зранку до ночі.
З новацій: КПК передбачає введення міри запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту, заміну утримання під вартою в СІЗО внесенням грошової застави. Також у КПК прописано підвищення рівня захисту потерпілих шляхом розширення їхніх процесуальних прав. При цьому не залучаються в якості захисників у кримінальному процесі близькі родичі чи юристи, не внесені до Єдиного реєстру адвокатів. Документом передбачено поняття слідчого судді, який контролює процес розслідування.
Однією з позитивних новел є також інститут угод, що спрощує процедуру розгляду провадження. Крім того, новий КПК передбачає створення суду присяжних, який буде задіяний у розгляді справ з особливо тяжких злочинів. Серед новацій – негласні слідчі розшукові дії, по-народному, це підслуховування, підглядання, стеження, контроль, вилучення переписки, зокрема електронної, проникнення в житло, і навіть така специфічна дія, як отримання зразків матеріалів або сировини в публічно недоступних місцях для проведення порівняльного аналізу, – все це новий КПК дозволив робити правоохоронним органам із дозволу слідчого судді стосовно будь-якого громадянина України у провадженнях щодо тяжких та особливо тяжких злочинів. Говорить новий КПК і про створення Державного бюро розслідувань, яким передбачається розгляд справ щодо осіб, які займають особливе становище, суддів.
Розмову із журналістами Сергій Росоха завершив щирою подякою всім правоохоронцям, котрі, не рахуючись із особистим часом чи життєвими обставинами в будь-яку хвилину готові виїхати на місце злочину в будь-який куточок області. Правоохоронець також додав, що наразі на розгляді в парламенті два законопроекти, які б дозволили ефективніше працювати, розв’язали б руки при боротьбі зі злочинністю...
Людмила РУДА
"Закарпатська правда"