Край захищає батальйон регіональної оборони
Щоправда, він ще очікує на 200 добровольців.
Різні чутки з приводу мобілізації, яка триває в Україні, ширяться областю. Серед краян з’являються ті, хто не розуміє, чому саме його беруть до лав, а інших ні. Ще розповідають, що представники військкоматів ходять по домівках вечорами, вихідними, і це незрозуміло. Аби отримати відповіді на всі питання стосовно того, хто і як захищатиме в разі небезпеки наш край, «Закарпатка» звернулася до військового комісара області Івана Васильцюна.
З його слів, згідно з законом «Про затвердження указу президента України «Про часткову мобілізацію» та указу президента «Про затвердження положення про територіальну оборону України», визначено завдання, що батальйони оборони, сформовані на території області (на Закарпатті – з 30 травня 2014 року), дислокуватимуться й виконуватимуть завдання тільки на її території. Це визначено й планом територіальної оборони, який затвердив голова Закарпатської ОДА та довів до всіх силових структур, що задіяні в цьому процесі. Головними функціями батальйону на сьогодні є забезпечення життєдіяльності органів держвлади в регіоні, боротьба з диверсійними групами, що можуть бути закинуті в область для виведення з ладу важливих державних та техногенно-небезпечних об’єктів. Батальйон може діяти спільно з усіма правоохоронними органами та державною прикордонною службою.
На сьогодні в батальйоні 400 чоловік, які проходять бойове злагодження на полігоні в Оноківцях, а відтак дислокуватимуться в Мукачеві й виконуватимуть завдання на території краю. До цього батальйону можуть ще призвати до 200 добровольців. Солдати й сержанти отримуватимуть щомісячно 2700 – 3500 грн, офіцери – від 4000 до 7000 грн. Усі бажаючі можуть звернутися до військкомату.
Щодо мобілізованих, то варто внести певну ясність. Так, за словами І. Васильцюна, після першої мобілізації призвали на збори в військові комісаріати осіб, котрі були при командах у комісаріаті. Людей підбирали по районах проживання, вони виконували функції, необхідні для проведення заходів під час мобілізації. Серед них дійсно були ті, хто раніше не проходив військову службу. Тобто здебільшого діловоди, юристи, які виконували роботи з формування документів, списків тих, хто підлягає мобілізації.
На початку травня керівництво країни прийняло рішення про проведення другої мобілізації, за результатами якої вже також призвали багатьох краян. Їх направили для проходження військової служби за місцем дислокації відповідних родів військ, у тому числі й за межами області. «Після оголошення другого етапу мобілізації нам поставили завдання щодо призову людей за військово-обліковими спеціальностями, – каже Іван Васильцюн. – У військкоматі людина стоїть як на якісному, так і первинному обліку. До первинного відносяться особи, що пройшли приписку й призов, а якісний облік стосується тих, хто вже відслужив і має певну військову спеціальність. І наразі ми призиваємо тільки за тими спеціальностями, в яких є потреба (по них доведені завдання). Приміром, до мене зверталися з Берегівщини, мовляв, чому багато демобілізованих саме з цього району. Так склалося, що там було багато тих, хто свого часу проходив службу в військово-повітряних військах і мали відповідні спеціальності. А в нас було завдання мобілізувати саме таких спеціалістів».
Як уточнив полковник, інформацію щодо того, за якими спеціальностями призиватимуть, військовий комісаріат отримує від вищого керівництва відповідно до нарядів. Тому думка, що мобілізація відбувається за незрозумілими принципами, не є правильною.
Із приводу візитів по домівках закарпатців працівників військкоматів ввечері чи у вихідні, І. Васильцюн просить краян із порозумінням ставитися до таких явищ. Військовий комісар області пояснив: «Ми працюємо цілодобово. Отримуємо інформацію про необхідність тієї чи іншої кількості спеціалістів і повинні протягом встановленого часу доповісти, чи є такі люди. У нас ніколи не відбувалася мобілізація, а нині багато хто з військовозобов’язаних змінили місце проживання, контактні телефони, тож доводиться шукати певну особу й по кілька днів. Часом робимо це й у вихідні, бо терміни стислі. До того ж час забирає ще й обов’язкове проходження медкомісії, тому мусимо якомога швидше відпрацьовувати свої завдання».
Віктор ЛАЗОРИК, "Закарпатська правда"