Закарпатці повинні перестати бути «совками»! (+ВІДЕО)

foto

Для Закарпаття та України має бути корисним польський досвід реформ місцевого самоврядування.

У напрямку децентралізації Польща почала рухатись наприкінці 80-х років. Посткомуністичний уряд, що прийшов до влади у 1989 році, спочатку запровадив самоврядування в гміні (найменша адміністративна одиниця), а через кілька років реформу територіального поділу на рівні повітів і воєводств.

На момент початку реформ у 1990 році у Польщі дійсно не було кваліфікованих спеціалістів з питань самоврядування. У нагоді став досвід інших європейських країн. Як розповів Яцек Шимандерський, соціолог, радник Міністра сільського господарства Республіки Польща, колишній директор Фундації комунального розвитку (Польща) спеціально створене рішенням уряду Агентство розробило механізми управління окремими територіально-адміністративними одиницями із застосуванням досвіду європейських країн. Наприклад, були підготовлені концепції як створювати багаторічний інвестиційний план. Цим Агентством були підготовлені безкоштовні підручники з багаторічними планами розвитку для конкретних гмін. Уже через деякий час ідеї нових інструментів керування органами місцевого самоврядування розходились та запроваджувались по всій території Польщі. Далі почали виникати приватні структури для платних консультацій з питань місцевого самоврядування.

На думку Яцека Шимандерського, корисним для України буде досвід діяльності різних неурядових організацій, які можуть допомагати створювати сучасні інструменти керування органами територіального самоврядування та ефективно навчати нові групи людей.

В Польщі, завдяки десятьом рокам Солідарності на місцях з'явилися нові лідери, які потім змогли керувати органами місцевого самоврядування. Тому для України зараз першочерговим завданням є створення неурядових організацій, які будуть допомагати у розвитку органів місцевого самоврядування. Це дозволить з'явитись локальним лідерам, які будуть зацікавлені у цій справі.

Марцін Свєнцицький, екс-заступник Міністра економіки Республіки Польща, екс-Міністр зовнішньоекономічних зв'язків Республіки Польща, колишній мер Варшави, ділиться успішним досвідом місцевого самоврядування у Польщі:

Як вважає Маркіян Желяк, менеджер українсько-польської робочої групи з розробки нормативно-правових актів децентралізації влади, польський старт реформи місцевого самоврядування значно відрізняється від української ситуації: "Коли ми говоримо про польську модель, так вона є добра, вона працює в Польщі, вона успішно ввелася, починаючи із 1989 року. Але у 1989 році в Польщі були інші умови. По-перше, в Польщі соціалістична держава існувала з 1945 року... В Польщі була реально опозиція у 1989 році, яка прийшла до влади. В Польщі функціонувала реально католицька церква, і на провінції лідери партії в неділю ходили до церкви. Чи ви можете таке уявити в радянському союзі тодішніх часів? Поляки безвізовий рух мали, або візовий, але вільно переміщалися по Європі, ще з середини 80-тих років, і більшість з них їздила на Захід і бачила як це все функціонує. І в Польщі в 1980 році 26% ВВП створювали малі та середні приватні підприємства. Так що старт був зовсім інший. І в Польщі від самого початку була незалежна сильна судова система".

Немає самоврядування без достатнього потенціалу, самостійності та судового захисту, зауважив Маркіян Желяк, менеджер українсько-польської робочої групи з розробки нормативно-правових актів децентралізації влади.

У 1989 році у Польщі місцева громада одержала незалежний статус, вона стала юридичною особою та одержала майно на баланс. Депутати вирішують, яким є статут місцевої громади та який її організаційний апарат. Понад 90% державного майна було передано на баланс місцевих громад по територіальному принципу. Не були передані лише деякі стратегічні об'єкти. На думку українських та закордонних експертів для України важливо розвести функції державного та місцевого самоврядування. Наразі у нас мер міста може одночасно бути керівником державної адміністрації. У Польщі це неможливо - воєвода (керівник державної адміністрації у воєводстві) не може одночасно бути міським головою.

У Польщі депутати не можуть звільнити міського голову (бургомістра) із посади, проте можуть висловити йому недовіру та ініціювати референдум. Якщо мешканці міста висловлять довіру меру, то у відставку йде Рада.

Каспер Петрушинський, мер району Рембертов (Польща), про проблемні моменти у створюванні адміністративного устрою міста Варшава:


Реалії України

За словами Сергія Чернова, голови Харківської обласної ради, це вже третя спроба розпочати реформу місцевого самоврядування: "Уряд 1 квітня поточного року прийняв Концепцію реформи місцевого самоврядування і територіальної організації влади. Це політичний документ, це дорожня карта... але в повному обсязі ми повинні орієнтуватися на Європейську Хартію місцевого самоврядування, яку Україна ратифікувала в 1997 році, взяла на себе міжнародні зобов'язання, де чітко записано, що ми повинні зробити для того, щоб місцеве самоврядування було ефективним... Для цього є два етапи. Перший - це зміна законодавства, і законопроекти, які треба приймати у Верховній Раді. І друге - змінити Конституцію".

За словами Євгена Жука, той факт, що концепція реформи місцевого самоврядування уже схвалена урядом підтверджує, що у нинішнього керівництва є реальна політична воля впровадити реформу чи не вперше за роки незалежності України. Очікується, що перше голосування ВРУ щодо цього питання відбудеться у червні, друге у жовтні. До осені триватимуть обговорення усіх конкретних моментів, пов'язаних із реформою, після цього мають бути внесені зміни до Конституції.


На думку мера міста Коростишів ( Житомирська область) Миколи Чоколая, поки не буде вирішено питання фінансування та планування бюджету з низу до верху, то говорити про самоврядування на рівні міст районного значення неможливо:

Самоврядування в Україні знищували системно, вважає Анатолій Душко, мер міста Баранівка (Житомирська область). Серйозною проблемою є земля та діяльність таких корумпованих структур як сільгоспінспекції та державно-архітектурні будівельні інспекції. Наприклад у Баранівці багато комерційної землі використовується без правоустановчних документів. А для того, щоб міському голові здійснити перевірку чи притягнути до відповідальності власників земельних ділянок, треба написати в обласну сільгоспінспекцію, яка звертається в Київ, звідки включають у план перевірок. Щоб збудувати сільську хату потрібно звертатись в державно-архітектурну будівельну інспекцію, після чого чиновник у Києві дає номер декларації, яка дає право будувати.

Нагадаємо, згідно із нинішньою Конституцією, виконавчу владу на місцях мають не органи місцевого самоврядування, а місцеві райдержадміністрації.

Серед основних нововведення реформи місцевого самоврядування в Україні:

- чітка трирівнева система адміністративно-територіального устрою країни - область, район, громада
- на кожному рівні люди обиратимуть ради, які сформують виконавчі комітети (виконавчі функції)
- ліквідація місцевих адміністрацій, введення голів державних представництв (контроль за дотриманням законодавства, координація роботи державних органів влади на території)
- зміна системи розподілу повноважень між органами місцевого самоврядування різного рівня (найширші повноваження будуть передані на базовий рівень - рівень громад)
- для забезпечення ресурсами будуть задіяні такі механізми як право органів місцевого самоврядування на частку загальнонаціональних податків.

***

Нагадаємо, 1 квітня 2014 р. Уряд схвалив Концепцію реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні. Цією Концепцією передбачено затвердження Плану заходів, який планується розглянути на Урядовому комітеті 6 червня, а на наступному тижні – його затвердити.

eu


Інші публікації

У тренді

karpatnews

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на karpatnews.in.ua

Інтернет-видання можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео за умови гіперпосилання на karpatnews.in.ua

© Новини Закарпаття, Ужгорода, Мукачева та України на KarpatNews. All Rights Reserved.