В Ужгороді відбулося оргзасідання українсько-чеського інтелектуального клубу імені Івана Ольбрахта
Ідея його створення належить закарпатському журналісту та письменнику Олександрові Гаврошу.
- Впродовж 1919-1939 років Закарпаття було частиною Чехословацької Республіки. За ці двадцять міжвоєнних років у Чехії витворився цілий культурний пласт під назвою «Підкарпатська Русь». На жаль, досі він до кінця невивчений, тому повністю невідомий ні сучасним українцям, ні чехам, - каже пан Олександр. Тісні стосунки Закарпаття з Чехією тривають і досі. Чеські туристи є частими гостями Колочави, а закарпатці масово працюють у Чехії (кількість українців там сягає 200 тисяч людей). Тому виникнення клубу, метою якого є краще розуміння один одного, цілком логічне.
Наша мета – створення інтелектуального продукту, який сприятиме пізнанню двох сусідніх і братніх слов’янських народів. У першу чергу, це перекладацька діяльність (на превелике щастя, в УжНУ нарешті з’явилася богемістика); це дослідження і публікації про минуле і сучасність Чехії та України; це сприяння культурному представленню Чехії на Закарпатті (виставки, зустрічі, презентації, обміни) і навпаки – представлення Закарпаття у Чехії; це створення «чеської» полички чи куточка в Закарпатській обласній науковій бібліотеці тощо.
Зібрання клуб планує проводити раз на місяць із загальним обговоренням та довільною ініціативою всіх учасників. Таке спілкування можна назвати і культурним дозвіллям. Кожен, хто хоче і може прислужитися в тій чи іншій мірі українсько-чеському порозумінню, є бажаним і цікавим. І не тільки з огляду на те, що його активістами є журналісти, письменники, перекладачі, студенти, викладачі, але й через завдання, які клуб ставить перед собою.
День