Полтавський подвижник українського мистецтва
...Робочий кабінет може чимало «сказати» про свого господаря. І коли там на полицях красується велика кількість книжок, а на стінах – професійні, творчі роботи митців Полтавського краю, не важко здогадатися, що власник кабінету має прямий стосунок до літератури і мистецтва.
Давайте познайомимось! Олексій Петренко, директор видавництва «АСМІ», дослідник мистецтва, колекціонер, меценат і надзвичайно цікава людина. Народжений у селі Лихачівка, що на Котелевщині. Там і ходив до школи з 1 го по 4 й клас. Надалі навчався у школі села Шевченкове, що розташоване за 5 км від Лихачівки. Це знаковий період у житті Олексія, тоді ще школяра. Палка любов до читання книжок з’явилася завдяки рідній тітці, - Наталія Каністратівна , вчителька української мови і літератури. Хлопчина цілісінький день міг провести у сільській бібліотеці. Власну книгозбірню почав формувати , ще будучи студентом Полтавського інженерно – будівельного інституту. До 1991 го року працював за фахом , інженером – будівельником. Відтоді і до сьогодні нерозривно споріднений з товариством «АСМІ» , яке є видавцем і виготовлювачем поліграфічної продукції. Ця діяльність , стала справою усього його життя. Нині приватна бібліотека Олексія Петренка нараховує близько шести тисяч книжок, з них – дві тисячі ,про мистецтво. Починаючи від 2004 го року , колекціонує твори живопису.
Ось уже майже 14 років «АСМІ» випускає у світ десь сто книжок протягом року ( усереднена цифра ). Наклад коливається від двохсот до однієї тисячі примірників. Скільки різнорідних проектів в рамках «АСМІ» народилося завдяки ініціативам Олексія Петренка ? Дуже багато ! Зупинім свою увагу хоча б на деяких.
« Художники Полтавщини «, проект розпочатий 2005 го року , вже вийшло 45 безномерних видань. Кожне видання присвячене певному художнику Полтавщини. Праця над проектом продовжується. Не пройшла непоміченою у Полтаві і серійна тріада виставок картин під загальною -назвою « Українське мистецтво «. Спочатку презентували « Український натюрморт «, шанувальники малярства мали змогу оглянути і помилуватися 170 ти роботами 53 х авторів. Другим на черзі був « Український пейзаж «, де представили 494 картини 68 ми митців , різних поколінь і різних художніх шкіл. Нарешті, « Українська графіка «, експонували – 334 графічні роботи, 48 художників. З 2011 го по 2013 й роки зусиллями «АСМІ» вийшли з друку три альбоми – каталоги з вищевказаними назвами. Чудовий дарунок для поціновувачів українського мистецтва.
Невтомний працівник, залюблений у свою справу, Олексій Миколайович разом з Євгеном Анічиним, стали спів- ініціаторами утворення гільдії колекціонерів Полтавщини, яку назвали – «Спадщина». Головна ідея створення гільдії – проведення виставок. Олексій Петренко каже наступне:» Має мистецьку збірку колекціонер, нехай представить її громаді, бажано з друком каталогу. Опісля цього може отримати членство у « Спадщині».
Побачили світ і окремі книжки з серії «Сторінки історії». Дореволюційні видання доповнюються, опрацьовуються, і ось, - в руках тримаємо чудовезну книжку, автор – молодша сестра Миколи Гоголя, Ольга Василівна Гоголь – Головня, під назвою «Із родинної хронічки Гоголів». До цього ж циклу належить ґрунтовна праця І. Стешенка «Іван Петрович Котляревський, автор української « Енеїди».
Не в поодиноких випадках пан Олексій сприяє талановитим людям у ролі мецената. Зокрема, було видано чотири книжки віршів талановитої полтавської поетки – Марії Бойко. Чимало подібних, добрих справ за плечима керівника «АСМІ». А ще більше попереду…Він має чудових однодумців, з якими спільно реалізовує багато задумок і проектів, це – полтавський історик і мистецтвознавець Олександр Білоусько, голова Полтавської обласної організації НСХУ – Юрій Самойленко.
Щороку Держкомтелерадіо України проводить конкурс «Краща книжка України». Церемонія нагородження і книжковий ярмарок цієї весни відбулися просто неба на столичному Майдані. Полтавське видавництво «АСМІ» отримало аж два других дипломи, у номінації « Арт – книжка», за альбом – монографію «Андрій Сербутовський» ( праця написана двома авторами – О. Петренком і О. Білоуськом). Інша нагорода «спіткала» видавництво у номінації «Поезія», за збірку віршів Наталки Овдієнко.
Видатний Герман Гессе писав:» Кожна людина є чимось значно більшим, ніж це видається самому собі. Вона являє унікальну, неповторну, завжди значну і прекрасну величину, в якій явища світу перетинаються тільки один раз і більш ніколи у такому поєднанні».
Виходячи з кабінету Олексія Миколайовича, ще раз пробіг очима, спинив погляд на двох картинах,- « Колядниках» Анатолія Лавренка і « Райських квітах» Галини Рідної…
Андрій Будкевич, Львів