Рубрика: Суспільство

22 травня

Духовне свято "Мистецтво слова і книги" відбулося на Закарпатті

foto

В одному мистецькому селі — Кальнику на Мукачівщині.

У Кальник на Мукачівщині приїхав Туряниця. Той самий! Котрому нещодавно сповнилося 85, але, попри все, він залишається веселим парубком і завзятцем на всіх фронтах. Недарма на його дорозі ніби випадково з’являються молоді стрункі дівчата…

З ним прибули інші почесні громадяни села — брати Михайло, Дмитро, Павло Федаки. Приязно зустрічав ужгородську делегацію на ганку своєї школи директор Василь Гасинець, педагогічний колектив, учні.  Візит культурологічних сил викликало давно задумане шкільне духовне свято «Мистецтво слова і книги». А на першому місці були непересічні твори і видання народної творчості ювіляра Туряниці, що найперше в невтоленній роботі своїй акцентується на добротворстві і добротворцях.  Тепло, скажімо, називається  один із його творів — «Фіалочка і ягідка-суничка, які дівчатками колись були». Або другий — «Про пухнасту кицьку Сімку». Недарма й місцеві доброчесні діти їх залюбки інсценізували на такому рівні, що Юрій Дмитрович непомітно змахнув скупу парубоцьку сльозу. Ці видання та книга «Про весну красну і Великдень» стануть експонатами колоритного народознавчого музею. Як і видання Товариства «Просвіта», яку незмінно протягом 24-х років очолює Павло Федака. Він теж  привіз сюди масу нових видань та ініціатив щодо розвитку просвітянського руху в Мукачівському районі.  Його цілком у цьому підтримували брати — видавець Дмитро Федака і Михайло Федака — знаний педагог вищої школи, художник і літературознавець, а також культуролог Олена Мішко та викладач вищої школи і волейболіст світового рівня Іван Скрябін.
 Головне в усіх культурних та духовних пошуках — це «любити ближнього, як самого себе», непохитно впевнений вчений-фольклорист, педагог і літературознавець Ю.Туряниця, а з ним і знані на весь світ вихідці з зеленого Кальника брати Федаки.  Цим рефреном пронизана вся їхня плідна творчість і книговидавнича діяльність. Ювіляр, наприклад, написав понад сотню статей, змістовні книги «Колядки Закарпаття», «Легенди Карпат», «Пісні наших предків».
Привернув увагу всіх поетичний талант Івана Козака — літератора з Перечинського району. Цементував спілкування творчих сил голова сільради Андрій Рошко — відмінний знавець сільської історії, живий і добрий чоловік. Тому і ожило в школі життєдайне тепло рідного вогнища.
—Дякую Богу, що ми володіємо словом, але слово має бути добрим, — підсумував Юрій Туряниця, ніби дав рецепт на швидке одужання знавіснілій Україні.

Василь ЗУБАЧ.


22 травня 2014, 10:38
Karpatnews.in.ua — Новини Ужгорода, Мукачева, Закарпаття та УкраїниСхожі новини


Що робили німці в Перечині у XVIII столітті

Президент Словаччини скоротить свої авіаперельоти заради екології

На кордоні зі Словаччиною та Угорщиною черги автомобілів

6 ДТП трапилось на Закарпатті

В аеропорт Ужгорода можуть відкрити чартери

їїїїїїїї...

Прокоментуй новину