Кому був вигідним розгін Майдану? — Погляд із Закарпаття

Події на майдані в ніч 30 листопада й біля адміністрації Президента 1 грудня призвели до загострення ситуації, зробивши її майже некерованою. Мабуть, мало в кого є сумніви, що розгін Євромайдану о 4-й годині 30 листопада та незрозумілий штурм Банкової в неділю були спланованою акцією, що мала на меті дестабілізувати ситуацію в країні.

Ця провокація досягла ефекту, максимально радикалізувавши учасників Євромайдану, які почали відверто вимагати зміни влади в Україні та засудження винних, що є цілком логічним.

Зовнішня провокація  

Однак, мабуть, не потрібно бути великим експертом, аби зрозуміти, що подібна ситуація невигідна владі, адже призупинення підписання угоди про асоціацію з ЄС і так стало приводом для її критики, а загострювати цю ситуацію було б рівнозначним підливанню масла до вогню.

Нині точиться багато розмов про те, кому ж вигідні жахіття, що відбулися? Більшість експертів схильна до тези про «зовнішнє походження» ідеї радикалізації майдану та швидкої зміни влади. При цьому всі сторони, в тому числі влада та опозиція, сходяться на одному: треба знайти справжніх винуватців та покарати їх, бо минулотижневі провокації спрямовані не проти окремої особи, а проти всього народу України. 

Одна голова добре... три забагато? 

Що далі? У даній ситуації очевидно, що опозиція отримала чималі козирі в руки. Це логічно. Але що з того? Останні події дали можливість вкотре побачити, що українська опозиція не здатна знайти консенсус у своїх лавах, а політичні амбіції змушують її лідерів робити кроки, більше схожі на саморекламу, ніж на вболівання за долю країни. Принаймні про це свідчать як їхні дії, так оцінка зі сторони. Так, представник місії Європейського парламенту Пет Кокс у коментарі «Газеті по-українськи» відзначив: «Українська опозиція, як і в будь-якій іншій державі, погано ладнає з урядом. Але з того, що я помітив, у ваших лідерів опозиції зовсім відсутня взаємна довіра». Політик зауважив, що мав змогу протягом певного часу з ними спілкуватися, чути виступи й переконався, що ті висловлюють різні думки.

А днями на прес-конференції в Ужгороді відомий український письменник Андрій Курков був категоричнішим: «Розвиток суспільства обганяє розвиток українських політиків. Опозиція жодного разу не вийшла разом на сцену, не виголосила спільної заяви, не озвучила мети. Вони розглядають майдан як ярмарок вакансій для політичних активістів у рядах власних партій».

Народний депутат України Іштван Гайдош у продовження цієї ж думки заявив: «Чим далі, тим більше складається враження, що ціллю опозиції є не підписання угоди про асоціацію з ЄС найближчим часом, а захоплення влади. Не випадково в країні все частіше говорять про спробу держперевороту. Це підтверджують і вислови лідерів опозиції. Вони говорять не лише про відставку уряду, а й про імпічмент Президента та розпуск Верховної Ради. А в такому разі мова вже йде не про Європу, а про хаос у країні».

Цього тижня в парламенті відбулося голосування про недовіру уряду, однак воно провалилося. Ще до початку було зрозуміло, що 226 депутатів, готових відправити уряд у відставку, немає, а отже для здійснення цього кроку необхідно проводити переговори, шукати компроміси. Після провалу голосування Микола Азаров зазначив, що робитиме кадрові перестановки в уряді. З огляду на події, вони мусять відбутися й є цілком логічними.

Зрештою треба відзначити ще одне, про що майже всі забувають. Оскільки Євромайдан виник на підтримку євроінтеграційного курсу України і влада заявила, що продовжуватиме перемовини, то, з огляду на вимоги протестувальників відправити уряд у відставку, виникає одне питання: якщо не буде влади в країні, то хто підписуватиме асоційоване членство? Власне про це й нагадує в оприлюдненій днями заяві нардеп Гайдош: без уряду, Президента та парламенту неможливо підписувати будь-які угоди, в тому числі ті, які можуть бути завершені в Брюсселі у березні 2014-го. 

Закарпаття: без радикалізму, але зі «старими революціонерами» 

На Закарпатті цього тижня обласний Євромайдан проголосив про страйк і закликав усіх до нього приєднатися. Найактивнішою традиційно виявилася молодь. Студенти всіх вузів краю вийшли на вулиці на підтримку загальноукраїнських акцій. Ректор УжНУ Федір Ващук видав наказ, який передбачає можливість студентам та викладачам висловлювати свій протест у мирний спосіб, що гарантовано Конституцією України, й у період із 25 листопада по 6 грудня їхню відсутність на парах не вважати «відсутністю без поважної причини».

А тим часом в області створили відповідний координаційний центр, і навколо цього питання ледь розгорається скандал. Мова про те, що на чолі цього штабу стали, здебільшого, представники крайових осередків політпартій («Батьківщина», УДАР та «ЄЦ»). Хоча від початку мирних акцій в Ужгороді молодь, студенти, громадські активісти закликали політиків відмовитися від прапорів, адже акція не передбачає підтримки партійних гасел чи програм, а виключно спрямована на підтримку зовнішньополітичного курсу.

Громадські діячі вже засудили подібну «спритність» місцевих політиків, котрі спершу мовчки спостерігали за подіями, а коли побачили, що з них можна отримати ще й політичних зиск, то вирішили самі взяти активну участь. Зокрема громадський діяч Володимир Феськов на своїй сторінці у мережі Фейсбук так відреагував на новину про створення подібної координаційної ради: «Те, що в «штабі» нема людей, які вже третій день відправляють закарпатців до Києва, для мене означає більше, ніж персональна відсутність на багатьох Євромайданах Закарпаття переважної більшості тих, хто увійшов до нього. Нема нічого гіршого, ніж створити альтернативну ініціативу. Політикани, особи, які десятки років граються в політику, але пальцем не вдарять, аби насправді її робити. Скоро прийде і ваш час, а зараз – ганьба!»

Тим часом 2 грудня в Ужгороді відбулася позачергова сесія обласної ради, на якій прийняли рішення, котрим депутати засудили дії органів центральної виконавчої влади України щодо злочинного розгону учасників мирного зібрання в Києві 30 листопада 2013 року та звернулися до працівників силових структур із застереженням щодо недопущення неправомірних дій відносно своїх співвітчизників під час проведення мирних акцій протестів.

Депутати-члени фракції Партії регіонів, а також групи позафракційних депутатів «За розвиток Закарпаття» та «Срібна Земля – Євроцентр» також заявили про свою підтримку європейського вибору України, висловили занепокоєння стосовно ситуації, що нині панує в державі, засудили силовий сценарій розвитку подій в Україні та всі прояви агресії й насильства. А також звернулися до керівництва країни з проханням дати справедливу оцінку діям правоохоронних органів, які відбулися на майдані Незалежності у Києві 30 листопада 2013 року і покарати винних. Також депутати звернулися до мешканців області із закликом проявити виваженість та мудрість у ці непрості для держави дні. 

Потрібен діалог 

На Закарпатті цими днями ситуація спокійна. І хоча час від часу лунають різноманітні заклики, в тому числі до революції, вони не знаходять підтримки більшості, яка прагне в мирний спосіб донести до керівництва свою позицію.

Багатьох із тих, хто був на акціях в області, в першу чергу цікавить питання – чому влада лише за кілька тижнів до проведення саміту у Вільнюсі заговорила про складну економічну ситуацію та можливі негативні наслідки від підписання угоди? Мовляв, якщо б населення поінформували заздалегідь та були чітко визначені заходи, необхідні для того, щоб мінімізувати негативні наслідки, то й у суспільстві панували б інші настрої. Без осаду, що народ просто обманули.

Нині чи не головною вимогою більшості є покарання тих, хто здійснив криваву бійню в Києві, та проведення відповідних організаційних висновків на найвищих щаблях влади. Прорахунки в діалозі з ЄС, допущення кровопролиття свідчать про наявність проблем, які варто вирішити, щоб надалі вже мати змогу проводити нормальний діалог між владою та суспільством і далі рухатися в напрямку Європи. Затяжна політична криза ладна призвести до негативних наслідків в економічній та соціальній сферах. Ми мусимо розуміти, що для ослаб-леної країни це може виявитися фатальним, і такою ситуацію напевно схочуть скористатися зокрема й ті, хто вже спровокував ескалацію конфлікту. На жаль, непорозуміння в середині опозиції не дають змогу суспільному руху на неї опертися, а тому саме чинна влада має зважити на волю громади та здійснити кроки назустріч, заспокоїти суспільство, визначити та оприлюднити чіткі орієнтири подальшого руху держави. Інакше, повторюся, наслідки можуть бути непередбачуваними.

Політвідділ  «Закарпатської Правди»

Олександр ЛЕДИДА: «Неодноразово заявляв, що підтримую прагнення України до європейської інтеграції»

Про це, зокрема, Олександр Ледида розповів під час інтерв’ю для телеканалу «1+1» у четвер, 5 грудня, повідомляє прес-центр ОДА.

Відповідаючи на питання стосовно оцінки ситуації в області, акцій протесту, у світлі останніх подій в країні, голова ОДА підкреслив «Поважаю думку всіх мітингуючих, але також поважаю думку і всіх інших, котрі сьогодні виходять на роботу: лікують, вчать у школах, забезпечують життєдіяльність області. На думку Олександра Ледиди, саме завдяки їм сьогодні область живе у нормальному режимі: нема проблем із теплом, світлом, перевали розчищаються, «швидкі» працюють. 

Щодо особистого ставлення до останніх подій голова ОДА зазначив:  «Стосовно першої складової позиції мітингуючих – інтеграції в Європейський Союз – я неодноразово заявляв, що підтримую прагнення України до євроінтеграції. До того ж, за три останні роки в парламенті прийняли найбільше законів, спрямованих на адаптацію законодавства до євростандартів». На думку керівника краю, є помилки тому, що коли приймалась адаптація законодавчої бази до стандартів ЄС, не висвітлювалась економічна складова: що ми будемо мати, у першу чергу, при зоні вільної торгівлі.

Також О. Ледида зауважив: ситуація з побиттям молоді правоохоронцями – неприпустима: «Те, що я побачив по телебаченню – однозначно неправильно…  Була дана оцінка Президента, доручення Генеральному прокурору, створено спеціальну комісію для розслідування».

 


Інші публікації

У тренді

karpatnews

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на karpatnews.in.ua

Інтернет-видання можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео за умови гіперпосилання на karpatnews.in.ua

© Новини Закарпаття, Ужгорода, Мукачева та України на KarpatNews. All Rights Reserved.