Держвиконавці Закарпаття про обов’язок боржника у виконавчому провадженні
Керуючись 124 правовою нормою Конституції України, судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Примусове виконання рішень в Україні покладається на Державну виконавчу службу, яка входить до системи органів Міністерства юстиції України.
Закон України «Про виконавче провадження», визначає умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку.
Сторонами у виконавчому провадженні є стягувач і боржник. Зокрема, боржником є фізична або юридична особа, визначена виконавчим документом.
Крім того, на боржника покладено обов’язок відповідати за виконавчим документом внаслідок заяви стягувача, в інших, визначених законом, випадках шляхом вчинення певних дій (передати майно, виконати інші обов’язки, передбачені рішенням) або утримання від їх вчинення. На боржника також поширюється матеріально-правова дія виконавчого документа щодо сплати виконавчого збору та компенсації витрат на здійснення виконавчих дій.
Необхідно звернути увагу, що статтею 12 Закону України «Про виконавче провадження» чітко визначено, де боржник, як сторона у виконавчому провадженні, зобов’язаний:
- протягом трьох робочих днів письмово повідомити державного виконавця про повне чи часткове самостійне виконання ним рішення;
- письмово повідомляти державного виконавця про виникнення обставин, що зумовлюють обов’язкове зупинення виконавчого провадження, про встановлення відстрочки або розстрочки виконання, зміну способу і порядку виконання рішення, зміну місця проживання чи перебування (у тому числі про зміну реєстрації) або місцезнаходження, а фізична особа - про зміну місця роботи;
- утримуватися від вчинення дій, які унеможливлюють чи ускладнюють виконання рішення;
- надавати у строк, установлений державним виконавцем, достовірні відомості про свої доходи та майно, у тому числі про майно, яким він володіє спільно з іншими особами, про рахунки у банках чи інших фінансових установах;
- своєчасно з’являтися за викликом державного виконавця;- письмово повідомляти державному виконавцю про майно, що перебуває в заставі або в інших осіб, а також про кошти та майно, належні боржникові від інших осіб.
За невиконання вказаних обов’язків боржник несе відповідальність у встановленому законом порядку.
Н.В.Панова,
начальник управління Державної виконавчої служби у Закарпатській області