На Закарпатті шість сімей затопили 200 будинків односельчан (ВІДЕО)

Конфлікт між сусідами у закарпатському селі Заріччя. Шестеро господарів засипали частину старого русла річки Іршавка землею і саджають там городину.

Одні свої обійстя впритул до староріччя укріпили бетонними підпірними стінками, інші – шинами від вантажівок. Селяни скаржаться: русло звузилося, і через це щороку підтоплює майже 200 будинків.

Люди кажуть, старому руслу - понад 100 років, і під час повені воно розвантажувало основне річище. Раніше сягало 30 метрів у ширину, тепер же - на третину вужче.

Селяни бояться дощів і запевняють: крім осель у мікрорайоні Кутчик підтоплює ще школу та пекарню. Звідси велика вода йде і на сусідній населений пункт Сільце. 

 

Старе русло Іршавки проходить через город Тетяни Мошколи. Де колись була річка – ростуть могутні дерева. Про водоохоронну зону і дотримання її меж жінка й чути не хоче. Каже: уся ця земля – її приватна власність. 

Протяжність старого русла Іршавки, що йде майже паралельно з новим - понад 3 кілометри. Чотири роки тому водники розчистили його нижню частину. Верхня – звужена і захаращена.

У сільській раді виправдовуються: нічим зарадити не можуть, адже не мають до староріччя доступу. Землі впритул до середини старого русла роздали селянам майже 15 років тому.

«Там є державні акти, зроблені ще у 2001-2003 роках. Проблема ця ще з 2001 року. Можливо, у той час, коли землю ділили, була реально можливість щось зробити. Зараз, коли вже є державні акти, їх треба або судом скасовувати або щось робити», - каже сільський голова Заріччя Марина Васько.

Вихід - один, кажуть місцеві водники. Селянам треба навчитися між собою домовлятися. Люди зіткнулися з лихом, яке створили самі. Бо ще 30 років тому звели цілий сільський мікрорайон у небезпечній зоні – на місці колишніх колгоспних полів. Їх споконвіку затоплювало. Водозахисна система тут розрахована на сільгоспугіддя, а не на забудований квартал. Її треба реконструювати.

«Потрібно розробити нормальний, з дотриманням усіх вимог, нормативів проект і його здійснити. Але вирішити, прийняти рішення на проектування і, більше того, дозволити будівельникам виконати роботи - це тільки в силі самого села», - наголошує начальник Басейнового управління водних ресурсів річки Тиса Володимир Чіпак.

Заріччя – заможне село із суцільним земельним безладом. Люди заробляють на ранній городині, продають її по всій Україні. Теплиці з овочами туляться одна до одної навіть на берегах річки.

Будинки самовільно вже зводять на меліоративних землях, кажуть водники. Селяни нехтують законами і не дотримуються елементарних обмежень. Через це і страждають.

//Світлана Ковбиця, Вадим Шишканич «ФАКТИ», ICTV


Інші публікації

У тренді

karpatnews

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на karpatnews.in.ua

Інтернет-видання можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео за умови гіперпосилання на karpatnews.in.ua

© Новини Закарпаття, Ужгорода, Мукачева та України на KarpatNews. All Rights Reserved.