На Закарпатті з початку року виявлено 307 злочинів, пов’язаних із наркотиками
У четвер, 12 серпня, голова Закарпатської облдержадміністрації Олександр Ледида взяв участь у координаційній нараді керівників правоохоронних органів області. Йшлося про стан профілактики та протидії злочинам, пов’язаним з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів та прекурсорів.
Відзначалося, що правоохоронцями проведено певну роботу у цьому напрямі, проте є ще над чим працювати. Так, торік в області було зареєстровано 378 злочинів у сфері незаконного обігу наркотиків, а за 7 місяців цього року – на 7,3% більше (307 проти 286). Цьогоріч найбільше таких злочинів виявлено у Хустському (+31,8%), Берегівському (+27,3%), Тячівському (+26,7%) районах та місті Мукачеві (+26,9).
Разом із тим, поточного року послабили діяльність з викриття злочинів цієї категорії Великоберезнянський (-25,0%), Перечинський (-12,5%), Виноградівський (-11,1%), Ужгородський (-5,6%) райвідділи міліції та Ужгородське міськуправління (-3,0%).
Малоефективною є робота відділу боротьби з незаконним обігом наркотиків ГУМВС України в області, працівниками якого не виявлено жодного злочину щодо відмивання коштів, здобутих від незаконного обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів та жодної нарколабораторії.
Правоохоронними органами не завжди своєчасно вживаються заходи щодо викриття осіб, які збувають наркотичні засоби, прекурсори, отруйні сильнодіючі та галюциногені речовини, суміші для паління, у тому числі через Інтернет. Потребує активізації оперативно-розшукова діяльність органів внутрішніх справ. Наразі нерозкритими залишаються 67 злочинів вказаної категорії, з яких 12 – у Мукачівському МВ, по 8 – у Виноградівському та Мукачівському райвідділах. Є й питання до якості розслідування кримінальних справ, пов’язаних із незаконним обігом наркотиків, безпідставного зупинення слідства, що дає можливість злочинцям тривалий час уникати кримінальної відповідальності. Бувають і випадки штучного нарощування кількісних показників щодо цих злочинів. Водночас мали місце факти прийняття чотирьох незаконних рішень про відмову в порушенні кримінальних справ.
Дещо поліпшено результативність роботи Чопської та Ужгородської митниць з питань виявлення та перекриття каналів постачання наркотичних засобів через державний кордон України. Цьогоріч ними порушено 5 кримінальних справ, направлено до суду 113 протоколів про порушення митних правил, пов’язаних з незаконним обігом наркотичних речовин. За всіма розглянутими справами винні особи притягнені до адміністративної відповідальності.
Турбує незадовільний рівень судової репресії у кримінальних справах даної категорії. Торік до суду направлено 315 справ стосовно 369 осіб, з яких 294 розглянуто щодо 305 осіб і 241 – засуджена. І тільки до 21 особи застосовано реальну міру покарання. Цього року до суду направлено 123 справи стосовно 135 осіб. З розглянутих судами 77 справ (83 особи), засуджено 78 осіб, а до реальної міри покарання – лише 8. Вимагає покращення профілактична діяльність органів внутрішніх справ, зокрема робота дільничних інспекторів, оперативних працівників відповідних служб з проведення відповідних заходів насамперед з раніше судимими особами, схильними до вчинення правопорушень, а також таких, які перебувають в алкогольній та наркотичній залежності. Для попередження цих негативних явищ варто більшу увагу звернути і на молодь.
– Ми знаходимося на кордоні з Європою. А кращої території в нашій державі для боротьби з розповсюдженням наркотиків, як Закарпаття, годі в Україні й шукати. 80 відсотків – сільське населення. Одне про одного у селах всі знають. А тому дільничні міліціонери мають достатньо інформації щодо осіб, які розповсюджують наркотики. Інша ситуація з митницями. Через них злочинці, як правило, намагаються ввезти зілля в Україну. Спільними зусиллями маємо протидіяти наркотранзиту. Але однозначно, вважаю, що питання боротьби з цією напастю – надважливе, – наголосив Олександр Ледида. – Ми маємо шанс максимально це все звузити. В області достатньо професіоналів, аби подолати це ганебне явище.
Координаційна рада дала конкретні доручення відповідним службам, зокрема, активізувати діяльність зі своєчасного викриття осіб, які збувають наркотичні засоби, прекурсори, отруйні сильнодіючі та галюциногені речовини, суміші для паління, у тому числі через Інтернет та вживати всі необхідні заходи з притягнення їх до відповідальності, слід вивчити відповідні кримінальні та оперативно-розшукові справи і невідкладно вжити належних заходів з розшуку злочинців та завершення слідства. Також необхідно перевірити додержання вимог чинного законодавства, яке регулює порядок зберігання, використання відпуску лікарських засобів, що містять в собі наркотичні, психотропні речовини, а також прекурсори медичними та аптечними закладами тощо.