Перша письмова згадка про це закарпатське селище датується 1271-м роком

А статус королівського міста воно отримало у 1329 році. Ця ж дата значиться на його гербі. Згодом "загублене" у Карпатах селище було столицею Мараморошської жупи...

Вишково ─ один із найкращих і найбільших населених пунктів Хустщини та й Закарпаття в цілому. Селище багате на мінеральну воду, має привабливий парк із фонтаном.  Значна частина жителів ─ угорці за національністю, тому на всіх офіційних установах селища разом майорять угорський та український прапори. Попри це, угорці з українцями тут добре вживаються, показуючи приклад толерантності не лише всьому Закарпаттю, але й Україні…

Колись королівське місто нині нараховує близько 12 тисяч

З Хуста до Вишкова їдемо автобусом. Десь за півгодини виходимо в центрі селища та прямуємо до селищної ради. У самому серці Вишкова проходимо повз парк. На наше здивування, він охайний, з пофарбованими лавками, зеленими насадженнями, кущами калини та фонтаном, який милує око перехожих. Відрадно те, що вишківчани бережуть та тримають у належному стані те, що мають…

Заходимо в селищну раду. Сьогодні тут ─ день відкритих дверей. Саме так, адже понеділок ─ прийомний день для громадян і у приймальні до голови вишикувалась чималенька черга. У самому кабінеті запрошує на бесіду селищний голова  Карло Сойков. Просимо бирова розповісти про історію селища.

─ Історія Вишкова давня та багата,починає пан Карло. —. Перша письмова згадка про селище датується 1271 роком. Та статус королівського місто отримало у 1329 році. Ця ж дата значиться на його гербі. Згодом селище було столицею Мараморошської жупи. 

Нині на території селищної ради проживає близько 12 тисяч чоловік. Крім Вишкова, до селищної ради відносяться  присілки Шаян, Ракош, Яблунівка та Модьоровш.  Тут переплелися різні культури, адже значна частина місцевих жителів ─ угорці за національністю. Але все ж таки переважають українці. Мешканці живуть у дружній атмосфері і жодного конфлікту на національному ґрунті ніколи виникало.

Про те, що тут проживають  представники двох національних культур, свідчать прапори у місцевому парку:  український та угорський.

У ході зустрічі дізнаємося, що у 40-50 роках у Вишкові переважали угорці. Але за часів функціонування ртутного заводу у селищі поселилося багато тих, хто приїхав працювати на підприємство.

Міжнаціональна дружба

Дізнаємося і про той факт, що вишківчани мають досягнення у розбудові санаторної інфраструктури, а підприємці роблять добрі справи та доклали руки до відновлення та збереження селища. Зокрема, мова йде про паркову зону: встановлення фонтана та пам’ятника Тарасу Шевченку.

Цінують у селі традиції та мають свої особливі свята. Дружбу між націями закріплюють і у Вишківській селищраді.  Якщо головою обрано угорця, то заступник обов’язково має бути українець. У першу неділю жовтня відзначають свято Урожаю, де молоді хлопці та дівчата на конях вітають кращих мешканців селища. Продовжують гуляння на стадіоні, або в приміщенні Будинку культури. Тут все залежить від погодних умов. Вишківчани прикрашають клітку виноградом, охороняють її  від «нехороших» молодиків, які намагаються викрасти виноград,  за «кражу» штрафують. Розмір штрафу невеликий. Хлопець має купити своїй дівчині гроно винограду. Закінчується дійство великим гулянням аж до самісінького ранку.

Оскільки у селі люблять ходити на полювання, а самих  мисливців більше, ніж здобичі, то святкують і День мисливця.  У процесі свята кожен із мисливців приносить свою здобич, готують бограч, приносять вино і гуляють допізна….

Також Карло Карлович констатував, що бюджет селища наповнюється, у першу чергу, завдяки мінеральним водам Шаяна.

Селище годує …«мінералка»

─ На сьогоднішній день  маємо 5 заводів по розливу мінеральних вод, швейну фабрику спортивного одягу, місцевий ринок,розповідає посадовець.

З основних проблем, які турбують місцевих жителів, є,  звичайно, дороги. Якщо раніше було ряд проблем: то казначейство не виділяє гроші, то проектно-кошторисна документація вчасно не виконана, а то й не вдається підписати договір із організацією. Зараз, коли ці питання вдалося владнати і вони залишилися позаду, виникає інша проблема ─ у фірмі, з якою уклали договір немає асфальту… І так по колу. Тож коли нарешті дороги Вишкова хоч трохи оновляться ─ невідомо…

Щодо сміття, то мають вишківчани і свій упорядкований полігон. За час головування Карла Карловича його впорядкували, привели до належного вигляду і докладають зусиль аби його зробити санкціонованим. Разом із тим є і такі «розумники», які вважають, що сміття можна вивозити будь-куди. За тими, хто засмічує прилеглу територію, ведеться нагляд, а кого зловили на «гарячому» ─ штрафують за порушення правил благоустрою.

Ще одна проблема, яка турбує Карла Карловича, це те, що жителі присілку Яблунівка відмовляються газифікувати свої оселі, мотивуючи тим, що тамтешня місцевість багата на дрова. Хоча за кошти селищної ради до присілку підведений газ, але тут все залежить від громади, яка не проявляє ініціативи.

На допомогу приходить Угорщина…

Чималу допомогу селищу надає й Угорщина. Зокрема, через місто-побратим Пакш, разом з яким Вишково реалізовує кілька проектів.

 ─ Це невеличке, але дуже гарне та красиве місто. За кількістю жителів рівняється до Хуста, розповідає про Пакш Карло Сойков.Зараз вони мають намір подарувати нам 200 ламп вуличного освітлення, подарували пожежникам обладнання та пожежний інвентар. Учні школи разом із учителями їздять до них на відпочинок, обмінюються досвідом із тамтешніми учнями. Ті, у свою чергу, також приїжджають до нас у гості. Одним словом, підтримуємо хороші та теплі дружні відносини, що також посприяло розвитку селища.

Має селище і дві школи ─ українську та угорську. Вирішуємо навідатися до Вишківської ЗОШ І-ІІІ ст. із українською мовою навчання, що знаходиться неподалік від центру. У чималій споруді нас зустрічає директор Юрій Семенов.

Одна з найбільших шкіл району

 ─ Це одна з найбільших шкіл у районі, яка побудована у 1979 році,розповідає директор.На сьогоднішній день її відвідує 723 учні. І це, не зважаючи на те, що у селищі є ще одна школа ─ угорська. Для потреб учнів є  сучасний спортзал, їдальня та великий актовий зал,  два комп’ютерні класи.

Директор пишається тим, що вже кілька років поспіль школа займає хороше місце у рейтингу шкіл району. Називає тих учнів, які досягли високих результатів у навчанні, здобули призові місця на олімпіадах та у спорті. Для юних талантів діють при школі і гуртки. Зокрема театральний, хоровий та декламаторів. Та найбільшою гордістю не лише школи, але й селища в цілому, є танцювальний колектив учнів школи, які виступають на різноманітних конкурсах, фестивалях та є почесними гостями в Угорщині.

Та окрім хороших моментів, має школа і деякі незручності. Однією з них є те, що у їдальні немає витяжок, через що стіни сиріють та виникає цілий ряд незручностей. Юрій Юрійович сподівається вирішити це питання цього року, але все залежить від виділення коштів. Окрім цього, додає, що замінено вікна на другому та третьому поверхах. На думку директора, школа потребує заміни вікон і на першому поверсі та в актовому залі.

─ Доречним було б і повністю замінити систему опалення. З року в рік ми латаємо проблемні ділянки системи, але це лише частково вирішує проблему, каже Юрій Юрійович.

Разом з тим, за кошти батьків тут уже зроблені поточні ремонтні роботи, і школа готова до початку навчального року.

У Вишкові будуть два дитсадки…

Попрощавшись з директором, навідуємося і до місцевого дитсадка «Веселка». На подвір’ї школи знайомимося з завідувачкою Маргаритою Маркуш, яка робить екскурсію дитячим садком. Зі слів Маргарити Василівни дізнаємося, що садочок має два приміщення. Головний корпус знаходиться в центрі селища, інший — неподалік на вулиці Веленца. В останньому зроблений капітальний ремонт, встановлені душові кабінами, облаштовано сучасні санвузли.

 ─ Загалом селище нараховує 880 діток,говорить Маргарита Василівна. Приміщень не вистачає, групи переповнені. Дошкільний заклад розрахований на 130 діток. Та наразі його відвідує 215 дошкільнят. Зараз в головному приміщенні садочку є шість груп, з них дві угорські групи, а в другому лише дві.

Щоб якось надати більше місця для дітей обладнали триповерхові ліжечка – трансформери, які в обідній час розкладаються на ліжка, а під час гри та навчання складаються у шафи.

Завідувачка додає, що незабаром малюки зможуть отримати ще одну домівку та готуватися до навчання до школи. Новий садочок на 60 місць планують побудувати за допомогою співпраці з Угорщиною та  деякою спонсорською допомогою на місці колишньої аптеки. Для цього вже готова проектно-кошторисна документація, виділені кошти. Єдине, що залишилося — пробурити нове джерело, через те, що результати води були невтішні. Відтак проектно-кошторисна документація на нове джерело води проходить експертизу. Тож уже наступного року Вишково має всі шанси поповнитися новим садком.

Прощаючись із Вишковом, звертаємо увагу на те, що  українські пам’ятники Шевченку та воїнам-визволителям мирно співіснують із угорським монументом турулу, котрий зображений на гербі Угорщини. Такий міжнаціональний симбіоз дуже підкуповує і, безперечно, є добрим прикладом для наслідування.

Анна Перец


29 серпня 2013, 11:02
Karpatnews.in.ua — Новини Ужгорода, Мукачева, Закарпаття та України

Сподобалась новина? Підтримай KarpatNews натиснувши "Подобається"!

Інші публікації

У тренді

karpatnews

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на karpatnews.in.ua

Інтернет-видання можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео за умови гіперпосилання на karpatnews.in.ua

© Новини Закарпаття, Ужгорода, Мукачева та України на KarpatNews. All Rights Reserved.