Житлово-комунальні тарифи та їхні «секрети» (ВІДЕО)

За що ми переплачуэмо?

Інвестор ужгородського "Водоканалу" надавав "гору обіцянок" і ...зник!

У Краснодоні вода золота, не за якістю - за ціною: 12,27 за кубометр разом із водовідведенням. Це вчетверо більше, ніж, приміром, у столиці.

У місцевій облраді пояснюють: це через транспортування води та географічні особливості Краснодона.

Чи економічно обгрунтованими є на Закарпатті тарифи на житлово-комунальні послуги?

«Умови водопостачання одні з найскладніших в Україні. Це перенос води більше 230 кілометрів і на висоті порядку 200 метрів», - пояснює начальник департаменту ЖКГ Луганської ОДА Олександр Голуб.

Понад половину вартості води тут складає електроенергія на перекачування рідини по трубах. Тоді як у середньому по Україні на це витрачають менше третини, а майже половина іде на зарплату комунальникам. Ще чверть – на матеріали.

Тож тарифи на воду по обласних центрах коливаються від 1,66 гривні у Вінниці до 5,58 гривень у Луганську. А по містечках ціни можуть злітати в рази.

Та пропри це у міністерстві ЖКГ нарікають: жоден тариф не відшкодовує його собівартості. Бо входять сюди і витрати на утримання та ремонт мереж. А вони – як решето. Майже 40% водогону - аварійні. У середньому на 100 кілометрів трубопроводів за рік трапляється 260 аварій, а це – до третини втрат.

У вартість гарячої води та опалення закладаються технологічні втрати тепла, але не більше 15%. Хоча справжні збитки під час її виробництва й транспортування – до 45%. І це – одна з причин збитковості комунального господарства.

Рахують тепло в гігакалоріях. Одна може нагріти 20 кубометрів води до 50 градусів, якої вистачить приблизно на 4 місяці для сім’ї з кількох людей. 

Коштувати одна гігакалорія мала б 293 гривні, з яких 63% - витрати на виробництво тепла, 9% – на електроенергію, 20% – оплата праці.

Однак поки ціна для людей – 223 гривень. Різницю покриває держава. Торік разом із боргами на це пішло понад 14 мільярдів гривень. Тепер виділили більше 5. І попри скруту, обіцяють поки тарифів не піднімати.

«Сьогодні вона не вбачає можливості піднімати ці тарифи одномоментно до економічно обґрунтованого рівня, бо споживач не готовий до такого прийняття рішення», - каже член Національної комісії з регулювання у сфері комунальних послуг Валерій Кальченко.

Експерт з енергетики Святослав Павлюк уже не перший рік стверджує: насправді втрати тепла колосальні - домівки гріє лише п’ята частина газу. Все інше губиться через аварії, діряві труби, старі будинки, відкриті взимку вікна, інформує ICTV.

«Через існуючі механізми ми стимулюємо неефективне використання газу, який нам не потрібен. Ми випалюємо з надлишком для того, щоб дотувати Газпром», - пояснює експерт.

Єдиний порятунок - лічильники, які показують, скільки ж води, світла та тепла потрібно саме вам. У середньому, вони зменшують ваші витрати втричі, і тоді ви не станете жертвою тарифною павутини.

"Регіонали" не допустять зростання тарифів ЖКГ для закарпатців


26 серпня 2013, 11:36
Karpatnews.in.ua — Новини Ужгорода, Мукачева, Закарпаття та України

Сподобалась новина? Підтримай KarpatNews натиснувши "Подобається"!

Інші публікації

У тренді

karpatnews

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на karpatnews.in.ua

Інтернет-видання можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео за умови гіперпосилання на karpatnews.in.ua

© Новини Закарпаття, Ужгорода, Мукачева та України на KarpatNews. All Rights Reserved.