Ще у 30-х роках минулого століття чеський письменник Іван Ольбрахт приїхав у Колочаву і одразу ж закохався у цей край. Тут він черпав і теми для творів, і творче натхнення…
Його твори про Колочаву – «Микола Шугай - розбійник», «Голет у долині», «Гори і століття» - є найкращими у літературному доробку автора. А роман про місцевого Робін Гуда - Миколу Шугая - приніс Ольбрахту визнання далеко за межами рідної держави. Твір досі вивчають у чеській шкільній програмі, а етнографічний фестиваль «Колочавське відлуння Тереблянської долини» проводиться щороку у Колочаві у першу неділю серпня – день смерті знаменитого опришка.
Етнографічний фестиваль україно - чеської дружби у 17-й раз відбувся у відомому закарпатському селі. З року в рік у цей день до Колочави з’їжджається безліч гостей, чеських та українських туристів. Офіційно цього року вітали учасників фестивалю організатор свята, сільський голова Колочави Василь Худинець, Генеральний консул Чеської Республіки у Львові Давід Павліта, мер міста Семіли Ян Фарскі, заступник голови Міжгірської РДА Володимир Голодняк, директор Національного природного парку «Синевир» Микола Дербак.
Під час фестивалю сільський голова села Колочава Василь Худинець та мер міста Семіл - рідного міста І.Ольбрахта - Ян Фарскі підписали офіційну угоду про співпрацю.
«Ця угода стане іще одним кроком для зміцнення дружніх зв’язків між нашими містами та дасть поштовх для подальшого розвитку Колочави»,- переконаний голова села Василь Худинець.
На святі виступали аматорські колективи та вокалісти села Колочава, міста Семіли (Чеська Республіка), талановиті діти із Вільшанського дитячого будинку та відомий на Закарпатті гурт «Селиські гудаки».
Спеціальний гість фестивалю – народний артист України Павло Дворський зачарував публіку «живим» виконанням своїх пісень. Його популярні пісні «Смерекова хата», «Писанка», «Стожари», та інші викликали захоплення як у старших слухачів, так і у молоді. А пісню «Червона рута» голосно співали вже всі разом.
«Я захоплений вашим краєм і гостинністю людей. Переконаний, наша зустріч – не остання. Дасть Бог, і на ювілейний - 20-й – фестиваль у Колочаві я приїду зі своїми синами Павлом і В’ячеславом Дворськими. Також у Чехії є співаки під прізвищем Дворські, тож, можливо, ми разом заспіваємо на цій сцені», - пообіцяв народний артист України Павло Дворський.
Керівник шкільного музею Івана Ольбрахта Наталія Тумарець, яка заснувала і всі роки підтримувала цей фестиваль, каже, що свято було створене з метою укріплення тісних культурних та туристичних зв’язків між Чехією та Колочавою. «До Колочави щороку приїжджає відпочивати тисячі чеських туристів і завдяки фестивалю популяризуються закарпатські народні танці, пісні, автентичний колочавський фольклор. Традиція проводити фестиваль вже закріпилася і хочеться вірити, що він й далі житиме і радуватиме людей. незважаючи ні на що», - переконана засновниця фестивалю.
06 серпня 2013, 9:30 Karpatnews.in.ua — Новини Ужгорода, Мукачева, Закарпаття та України