"Такого, каже головний архітектор Закарпатської області, домоглися вперше за роки незалежності Із власними схемами планування територій, із чітким і добре структурованим баченням майбутнього розвитку – цим тепер може похвалитися Закарпаття.
Кожен населений пункт краю нині має діючу містобудівельну документацію, і цим наша область може похвалитися, оскільки на загальнодержавному толі має лідерські позиції. А ще у нас є чіткий план розвитку на найближчі три десятки років, Служба містобудівельного кадастру і в тому числі завдяки всьому цьому нарешті можна буде говорити про наведення ладу в царині виділення земель і будівництва у всій області. Про все це детальніше – в нинішній розмові «Закарпатки» з головним архітектором Закарпаття Миколою Пігуляком.
– Миколо Миколайовичу, поясніть читачам, що входить у обов’язки управління містобудування й архітектури, яке ви очолюєте?
– Власне кажучи, цими днями виповнився рік, як мене призначили на посаду цього управління, і говорячи про нього, можу фактично говорити про свою роботу за цей період. Але про себе не буду, говоритимемо про роботу, бо вона важлива. Наше управління є спеціально уповноваженим органом із забезпечення реалізації державної політики у сфері містобудування та архітектури в області. Є відповідна вертикаль у містах обласного підпорядкування та районах і містах. Якщо говорити про конкретну роботу, то за минулий рік нам вдалося здійснити кілька основних моментів. Так, усі 20 років незалежності в регіоні зокрема й країні загалом відводилися земельні ділянки не на підставі планування, а хто як хотів. У результаті маємо багато проблем на місцевому рівні з виділенням ділянок під забудову, під сільськогосподарське виробництво у зоні охорони пам’ятників архітектури, режимних об’єктів, у водоохоронних зонах тощо. Тобто говоримо, що наразі немає належного використання земель в Україні. Архітектура – спеціально й створений орган, що покликаний впорядкувати й погоджувати ці нюанси. І великим досягненням є те, що на 1 травня 2013 року в краї завершені всі роботи з актуалізації містобудівельної документації.
– Що це означає?
– Це означає, що у всіх населених пунктах краю, де була розроб-лена містобудівна документація, рішеннями сесій її актуалізували або продовжили терміни дії. Віднині в кожному місті чи селі є документ, на підставі якого архітектор, землевпорядники, влада можуть виділяти ділянки під забудову, під об’єкти, планувати розвиток тощо.
– Говоримо про генплан?
– Так, у межах населених пунктів це генплан, поза межами – схема планування району. Зараз нарешті в кожному селі чи місті з’явилася своя «містобудівельна конституція», якій повинні всі слідувати, яку не можна трактувати тільки однозначно: тут можна будувати чи виділяти землю, а тут – ні. Наступними кроками буде оновлення застарілої документації й розробка, де необхідно, нових генпланів.
– Наскільки були необхідними Генплани?
– Неймовірно необхідними! Насправді всі громади постали перед вибором: або жити за старими генпланами, порушувати їх і отримувати приписи, штрафи, або ж робити нові генплани і жити за правилами, розвиватися.
– Наскільки розумію, це доволі дороговартісні процеси…
– Так. Фактично ми спонукаємо органи місцевого самоврядування передбачати на подібні роботи кошти в бюджетах районів, і повірте, всі вони розуміють, що без генпланів неможливий розвиток. Такі процеси проходять по всій державі, і за показником актуалізації містобудівельної документації Закарпаття нині серед кращих в Україні, бо виконало всі роботи на 100 відсотків. Нас оцінили.
– Знаю, що завершені роботи над ще одним проектом…
– Так, ми завершили роботи над Схемою планування Закарпатської області. Процес проектування цього документу тривав 6 років, але в результаті край має свою містобудівельну конституцію на 31 рік. Можете собі уявити, що в цьому документі передбачений розвиток нашого регіону на три десятки років наперед! Це вкрай важливо!
– Що в цій Схемі?
– Схема – це фактично планування соціально-економічного розвитку нашої області. Тобто нею передбачене відкриття нових пунктів пропуску на кордонах, будівництво автошляхів, залізничних трас, дамб та водозахисних споруд, гідроелектростанцій, індустріальних парків тощо. Що тільки можна передбачити в цьому контексті – все там є. Як ми досі без цього жили – я, відверто кажучи, не знаю. Це величезна робота з точки зору розвитку Закарпатської області, переоцінити яку неможливо.
– Які методи реалізації цієї Схеми?
– Власне у самому документі, затвердженому сесією облради, є прикінцеві положення, якими передбачені методи реалізації Схеми. Фактично, кожна обласна структура отримала завдання і повинна розробити відповідні документи, проекти тощо для виконання Схеми. Ми, архітектори, зробили перший крок, після якого може бути наведений лад у довгостроковому плануванні Закарпаття. Ми виконали все за міжнародними стандартами: спочатку плануємо, потім будуємо, а не навпаки, як було досі.
– Чи має вже свій генплан обласний центр?
– Так, генплан виконаний, він наразі проходить через громадські слухання, проте він ще не затверджений.
– Чи займалися ви таким питанням, як межі Ужгорода й району: через певні непорозуміння окремі мікрорайони – у підвішеному стані…
– Цьогоріч у структурі управління створена Служба містобудівного кадастру. Що воно таке? Ось, уявіть, ви можете нині в онлайн-режимі побачити земельні кадастрові карти. Щось аналогічне має бути створене і в нас: фактично, буде розроблена кількарівнева графічна карта, на якій шар за шаром накладатимуться один на одного топооснова, відтак – генплан населеного пункту, існуючі земельні ділянки, автодороги, будуть нанесені міжнародні зобов’язання (газопроводи, автошляхи), Схема планування Закарпатської області тощо. І вже з огляду на всю цю графічну інформацію архітектор зможе в онлайн-режимі бачити, можна погоджувати саме в конкретному місці зведення певного об’єкту чи ні. Таким чином будуть виключені всі ті випадки, які маємо нині, на кшталт ділянок під забудову посеред автошляхів чи на території дитячих садочків – усе це ми мали, але подібному покладемо край.
– Миколо Миколайовичу, приємно чути добрі новини, а з нагоди свята – щирі вітання вам та вашим колегам.
– І я щиро вітаю колег із професійним святом! Бажаю здоров’я та благополуччя, миру і злагоди в родинах, а також здійснення всіх творчих задумів. Нехай щастить!
Галина СОЛОДКА, "Закарпатська правда"
01 липня 2013, 19:28 Karpatnews.in.ua — Новини Ужгорода, Мукачева, Закарпаття та України