ОСББ — це не просто мешканці, а господарі своїх квартир

Як відомо, житлова сфера – найважливіша складова міського господарства. Від її стану значною мірою залежить соціальна й політична ситуація, добробут наших співвітчизників як у тому чи іншому населеному пункті, так і в державі в цілому.

Тому уряд України та особисто Президент Віктор Янукович приділяють велику увагу реформуванню житлово-комунального комплексу. Безсумнівно, відповідальність за якісне втілення в життя наміченої програми  несуть обопільно як  держава – центральні структури галузі, так і органи місцевого самоврядування. У цьому контексті керівництво Берегівської міськради сповна пройнялося забезпеченням мешканців міста повноцінними житлово-комунальними послугами. Відрадно, що й успіхи не забарилися. І нині найзахідніший український  райцентр займає одне із провідних місць у Закарпатті стосовно оновлення ЖКК.

ЗЕЛЕНЕ СВІТЛО ДЛЯ РУХУ ВПЕРЕД...

Як стверджує один із лідерів цього новаторського процесу, депутат міської ради Валерій Боровський (див. знімок), таких успіхів удалося досягнути завдяки неабиякій підтримці колишнього мера, нині нардепа Верховної Ради України Іштвана Гайдоша. Саме він на комунальному перехресті реформ увімкнув постійне “зелене світло” для руху вперед, тобто з перших кроків усіляко сприяв створенню і подальшому розвою об’єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ). Як відомо, це неприбуткові юридичні особи, створені власниками житлових і нежитлових приміщень для спільного користування, утримання та управління своїм будинком і прибудинковою територією.
А для повноти інформації слід додати, що ОСББ створюється на основі права сумісної власності і представляє  співвласників нерухомості, щоб самостійно вирішувати, хто обслуговуватиме будинок, які будуть внески на його утримання, кому і на яких умовах здавати в оренду нежитлову квадратуру (наприклад, підвали) тощо. Наразі, як повідомив голова міської асоціації ОСББ “Берегсас” В. Боровський, у нашому місті їх створено більше трьох десятків (точніше 31, а ще одне в стадії оформлення). Водночас, незважаючи на явний позитив від діяльності таких формувань, багато мешканців багатоквартирок ще не сповна усвідомили важливість цього процесу. Адже із ліквідацією ЖЕКів альтернативи реформуванню просто не може бути.


... А ТЕРНИ – НА ШЛЯХУ
Та й самі реформи, як відомо, в будь-якій галузі просуваються не так легко, як хотілося б. Адже доводиться, окрім іншого, ламати стереотипи мислення, порушувати усталений спокій (хоч із благородною метою) людей. Узагалі, при втіленні в життя новацій певна частина населення виявляє спонтанний спротив – а це звичайна психологія натовпу. Та, безсумнівно, є й об’єктивні причини, які гальмують створення ОСББ, – це відсутність відповідних лідерів серед мешканців будинків. Більшість власників квартир – пенсіонери. Завзяття та енергію витратили в минулі роки, тож природно, що серед них не так легко знайти бажаючих узяти на себе цю важку ношу. Адже на організаторів нових житлово-управлінських структур, як відомо, лягає неабияка відповідальність, великий обсяг робіт, і все це вимагає ще й певних юридичних знань тощо.
Безсумнівно, не сприяє цьому процесу і настирлива увага правоохоронців. Хоча і їх можна зрозуміти, адже там, де накопичуються гроші, державні в тому числі, завше знаходяться бажаючі дати їм “лівий хід”. Та вихід із цієї  ситуації один – чітко дотримуватися букви закону. Тим паче, що ті ж В. Боровський, Й. Пфейфауф, О. Калакуцький, С. Сасин напрацювали багатющий досвід у цьому плані, яким готові поділитися або ж узяти під свою опіку інші багатоповерхівки.  Благо, коли в будинку проживає декілька ініціативних мешканців, як, наприклад, у № 107 по вул. Мужайській (див. знімок).


ЇХ ЗДОБУТКИ – ПРИКЛАД ДЛЯ УСІХ
Пригадується неприваблива картина: десятиліттями залиті грунтовими водами підвали, обшарпані стіни під‘їздів, необлаштовані прибудинкові території, розбиті та викручені електролампочки тощо. А вони зуміли дати бій цій безгосподарності! І не тільки осушили підвал, а й упорядкували так, що можна його використати, скажімо, як спортзал! Відчайдушні противники ЖЕКів проявили справжні чудеса винахідливості. Зокрема, кожен будівельник знає, як важко зробити гідроізоляцію підвалу, коли в ньому роками стоїть вода, пахне вологістю і цвіллю. Однак ця проблема не виявилася аж занадто складною для команди О. Калакуцького – знайдено оригінальний вихід із ситуації. Після відкачки води по всьому периметру на відстані півтора метра від опорних стін викопали траншеї і заклали в них велике каміння таким чином, аби вода могла вільно протікати. В одному із кутів траншейного прямокутника зробили колодязь, із якого помпою автоматично викачується технічна вода, яку з успіхом можна використати для мийки авто, поливу грядок тощо.
Передбачаю глузливі посмішки “жеківців”, мовляв, та що тут складного? Але в такому разі виникає резонне запитання: чому впродовж багатьох літ вони не змогли впоратися із цією проблемою? Давши лад підвальним водам, ентузіасти облаштували місце для відпочинку – поставили столи для тенісу (на фото), доміно, шахів, шашок. Є де відзначити навіть день народження або ж просто посидіти в дружному колі сусідів, знайомих, гостей. Останні часто приїжджають перебирати досвід, аби й собі запровадити таку корисну справу.

ПЛАНИ НА МАЙБУТНЄ
Відрадно, що є намітки створити ще й спортклуб із секціями для занять класичною боротьбою, кунг-фу, самбо. Слід також сказати, що двір навпроти будинку обгороджений (поки що напнута сітка не відповідає традиційним вимогам міського ландшафтного дизайну, але головну функцію виконує бездоганно). Адже поряд вулиця, на якій місцеві мажори інколи гасають на мотоциклах, авто – аж моторошно стає. Звичайно, такий не пригальмує, коли на дорогу вийде малеча…
Крім усього іншого, біля будинку хочуть закласти фруктовий міні-сад, облаштувати сучасний дитячий майданчик із лавицями та альтанками тощо. Плани немалі, потребують наполегливої праці, та є всі підстави сподіватися, що вони здійснимі. Але, на  думку пана Олексія, оці наміри мають, так би мовити, тактичний характер. А водночас із мертвої точки зрушені й стратегічні перспективи. Не за горами час, коли п’ятиповерхівку прикрасить шостий поверх. І мешканці вже самі будуть розпоряджатися, як його використати – видати в оренду, розширити свої апартаменти чи на певних умовах здати в концесію.
Безумовно, це складний процес (тим паче, що в будинках, які мають більше п’яти поверхів, повинен бути ліфт), який важко здійснити на громадських засадах, але цілком реальний – уже зібрано необхідні технічні умови, оформляється завдання на проектування надбудови. І ще такий важливий штрих: безумовно, квартири у впорядкованій будівлі будуть значно дорожчими, ніж у занедбаній, із залитими підвалами, та й уже зараз вони на десяток-другий тисяч коштують більше. Це, безперечно, також неабиякий стимул для руху вперед, однак він поки що не усвідомлюється більшістю байдужих до створення ОСББ. А жаль, адже зрозуміти, що реформи не тільки обов’язкові, але й дадуть значну користь, повинен кожний.
Напевно, прочитавши цей допис, не один мешканець задумається над майбуттям своєї квартири, особливо їх власники на четвертому й п’ятому поверхах. Вони найбільше потерпатимуть, адже весною, з настанням відлиги та дощів, знову прийдеться рятувати меблі та підлогу ...тазиками. Таке часто траплялося в історії багатоповерхівок! А виділяти гроші на ремонт покрівлі міська рада не тільки не матиме відповідних коштів, але і юридичного права.
А перші кроки для утворення ОСББ досить прості. По-перше, потрібно створити ініціативну групу із власників будинку; по-друге, зібрати установчі збори (кворум – більше половини власників) і затвердити статут; по-третє, вибрати уповноваженого, який представлятиме інтереси всіх жильців. І гайда до роботи!  Звичайно, всі протоколи повинні бути засвідчені нотаріально. Як запевнив В. Боровський, члени очолюваної ним асоціації повсякчас курирують процес і будь-якої миті готові надати допомогу в організації та юридичному оформленні ОСББ. До речі, назвав він і найкращі з них та їх уповноважених, на яких можна рівнятися: “Вітязь” (Й. Кіш), “Мужайська, 107” (О. Калакуцький), “Чіллог” (Н. Мага). Словом, добрій справі, ініціативі небайдужих міська влада гарантує не тільки допомогу та широку підтримку, але й інформаційне забезпечення через наш часопис. Газета “Берегово” вже писала про об‘єднання співвласників багатоквартирних будинків, а в цьому матеріалі ще раз оповіла про конкретний досвід, про що свого часу писали й обласні мас-медіа, розповідало телебачення. Але розповіді-репортажі про поступ ОСББ на цьому не припиняються, вони матимуть продовження…

Еміл ТУРАНІ, міська газета "Берегово"


30 січня 2013, 7:52
KARPATNEWS.in.ua — Усі новини Ужгорода, Мукачева, Закарпаття та України

Сподобалась новина? Підтримай KarpatNews натиснувши "Подобається"!

Інші публікації

У тренді

karpatnews

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на karpatnews.in.ua

Інтернет-видання можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео за умови гіперпосилання на karpatnews.in.ua

© Новини Закарпаття, Ужгорода, Мукачева та України на KarpatNews. All Rights Reserved.