Традиції та ворожіння на Старий Новий рік (ВІДЕО + ФІЛЬМ)

У ніч з 13 на 14 січня відзначають Старий Новий рік 2013 - додаткове свято, яке виникло в результаті зміни літочислення.

Старий Новий рік - це рідкісний історичний феномен, додаткове свято, який вийшов в результаті зміни літочислення, тобто з 5508 р. до н.е., і початок року стали відзначати 1 березня (за новим стилем 14 березня).
 
З цього часу на Русі користувалися юліанським календарем, що складається з 12 місяців, назви яких були пов'язані з явищами природи. Це свято відзначається переважно в тих країнах, де православна церква продовжує користуватися юліанським календарем.
 
З 1492 р. Новий рік на Русі повсюдно стали відзначати за церковним календарем 1 вересня (14 вересня за новим стилем, 7000 рік від створення світу). Через 2 століття в 1700 р. (7208) Петро I обнародував указ літа обчислювати з 1 січня від Різдва Христового 8 днів потому. Таким чином, в Російській державі 1699 тривав 4 місяці з вересня по грудень.
 
До ХХ століття Календар Росії на 13 діб відставав від Європи, давно перейшла на Григоріанський Календар. Щоб скоротити цей розрив в 1918 р. декретом Ради Народних Комісарів було здійснено перехід на григоріанський календар - новий стиль, а 14 січня - день Святого Василя виявився старим Новим роком.
 
Народні прикмети, пов'язані з 14 січня: якщо небо ясне і зоряне - буде багатий урожай ягід. Якщо на Святвечір (6 січня) готували Багату кутю, то на Меланки (13 січня), день що передує Василю, або ж Новому року за старим стилем - Щедру, яку заправляли смальцем. Саме тому цей вечір і називається Щедрим.
 
До вечері, як і на Святвечір, сідає вся сім'я. Дуже важливо, щоб одяг цього дня був ретельно вистіраной і чистою. Після вечері треба обов'язково зайти до сусідів і попросити один в одного пробачення за можливу провину один перед одним, аби Новий рік зустріти в мирі та злагоді.
 
Вечір напередодні Нового року дає шанс і тим хлопцям, які зазнали невдачі під час сватання. Саме цього вечора можна зробити другу спробу. Правда, для цього потрібно застати дівчину вдома, а це дуже важко, так як по селу вже ходять дівочі ватаги щедрувальників. Щедрувати дівчата могли лише під вікнами будинків і то лише ближче до кінця Щедрого вечора, тобто до опівночі.
 
Якщо вийти на подвір'я опівночі, то можна відчути, як новий рік проганяє старий. У перший день Нового року найбільш поширеним був, і зараз залишається, обряд посівання. Вважається, що цей обряд прийшов до нас ще з дохристиянських часів, адже наші пращури зустрічали Новий рік не взимку, а навесні і тому обряд посівання пов'язаний з надіями на добрий урожай. Посівали здебільшого діти, причому щедріше за всіх обдаровували тих, хто прийшов в будинок першим. Існували, окрім посевателей-одинаків, цілі посевальнічьі групи. У такому випадку цей цікавий обряд перетворювався на справжню виставу, де головними дійовими особами були Василь, Меланка, і циган.
 
Вважається, що саме в цю ніч святочні ворожіння на судженого будуть самими правдивими. Особливої ​​уваги заслуговують дівочі гадання. Що тільки не робили представники слабкої половини, аби дізнатися, що ж готує їм примхлива доля. Спробуйте, хоча б таке: перед сном покладіть під подушку гребінець, при цьому примовляючи: "Суджений мій ряджений, розчеши мені голову!." Той, хто уві сні буде чесати голову, той і буде судженим.
 
Святочне ворожіння на ланцюжку
 
Гадання на Старий Новий рік багато в чому схожі з звичайними святочними ворожіннями, проте є і ті, які вважаються призначеними спеціально для цього дня. Наприклад, одне з самих старовинних ворожінь пропонує відкрити таємницю свого майбутнього за допомогою ланцюжка. Проводити його потрібно відразу після опівночі і обов'язково на самоті. Срібну або золотий ланцюжок потрібно узяти правою рукою, зім'яти її, а потім кинути на рівну тверду поверхню, наприклад на стіл. Після цього дивляться, яка фігура утворилася.
 
До прикладу, якщо ланцюг лягла в формі кола, це символізує те, що дівчину в наступному році чекає багато труднощів і їй доведеться докласти багато зусиль, щоб їх подолати. Овал означає майже те ж саме, правда, в дещо більш м'якій формі. Якщо ланцюг утворила рівну лінію, рекомендується починати нові справи - у всіх з них ворожбитів буде супроводжувати удача. Трикутники і прямокутники - також ознаки швидкого успіху.

Фігура, що нагадує своїм обрисами бантик, віщує успіх в любові - романтичне побачення або швидке весілля, в залежності від того, чи є у дівчини вже наречений або коханий. Якщо ланцюжок лягла на стіл у вигляді літери - це до нових відносин, причому саме на цю букву буде починатися ім'я кавалера. Змія попереджає про підступність і про те, що довіряти можна далеко не всім, навіть серед близьких. А якщо ланцюжок заплуталася вузлом, то рік буде нелегким у всіх відносинах.
 
Одне з традиційних ворожінь на Старий Новий рік - ворожіння на варениках. Для цього господиня будинку, запрошуюча гостей, готує вареники з картоплею, в деякі з яких кладе начинку у вигляді невеликих сюрпризів. Суть ворожіння в тому, що ніхто не знає, з чим саме йому попадеться вареник, і як раз за його начинці визначають, що людину чекає в майбутньому році.
 
Начинки ж можуть бути найрізноманітнішими. Приміром, шматочок м'яса або хліба віщує достаток. Те ж саме - монетка. Квасоля, рис або інше зерно - також символізують багатство, прибуток. Цукор - до солодких, приємним подіям, сіль - до сліз. Нитка або горох - до дороги, подорожі. Колечко - до заміжжя, солодка цукерка або стручок червоного перцю - до нового залицяльника, а горішок - до двох кавалерам відразу. Вишнева кісточка або риб'яча луска - до поповнення в сімействі.
 
Святочні ворожіння перед сном
 
Як і в будь-який інший день Святок, можна спробувати побачити свого судженого уві сні. Наприклад, під подушку кладуть чотирьох карткових королів і вимовляють такі слова: "Хто мій суджений, хто мій ряджений - той приснися уві сні".
 
Вважається, що уві сні дівчина неодмінно побачить свого майбутнього чоловіка в образі одного з королів. Якщо ворожить симпатизує якомусь конкретному молодій людині, під подушку можна покласти тільки бубнового короля і загадати небудь конкретне питання, до нього відноситься. Уві сні вона повинна отримати відповідь.
 
Можна за допомогою ворожіння дізнатися й ім'я свого майбутнього нареченого. Для цього з вечора на декількох невеликих листочках паперу пишуть різні чоловічі імена і кладуть їх під подушку. Вранці, прокинувшись, дістають першу-ліпшу папірець: яке ім'я на ній зазначено, так і зватимуть майбутнього чоловіка.
 
Як повідомляв MIGnews.com.ua, слідом за великими святами, Новим роком та Різдвом, почали не менш захоплююча тиждень - святочна.

За матеріалами IVONA

 

 

 


13 січня 2013, 12:46
KARPATNEWS.in.ua — Новини Ужгорода, Мукачева, Закарпаття та України

Сподобалась новина? Підтримай KarpatNews натиснувши "Подобається"!

Інші публікації

У тренді

karpatnews

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на karpatnews.in.ua

Інтернет-видання можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео за умови гіперпосилання на karpatnews.in.ua

© Новини Закарпаття, Ужгорода, Мукачева та України на KarpatNews. All Rights Reserved.