Закон «Про єдиний демографічному держреєстрі ...», названий в народі «законом про біопаспортов», який набув чинності з 1 січня, на практиці почне діяти не раніше квітня, тому що треба час на підготовку, повідомили нам у прес-службі МВС.
У МВС кажуть, що до квітня треба підготувати техніку і навчити персонал. До цього українці отримуватимуть документи старого зразка.
Нагадаємо: одна з головних причин прийняття цього закону - майбутнє спрощення візового режиму з ЄС, адже паспорт з вбудованим чіпом (на якому в електронному вигляді є фото власника та інша інформація, наприклад, відбитки пальців) неможливо підробити. А цим, за словами автора закону нардепа Василя Грицака, зловживають нелегали і наші заробітчани, видворення за порушення візового режиму.
Як роз'яснили нам у МВС, законом передбачено, що з 1 січня Кабмін лише розпочне роботу з оформлення та видачі біометричних документів (їх перелік див інфографіку): затвердить постанову про зовнішній вигляд бланків та вартості послуг МВС, проведе тендер на право друку бланків і т.д., на підготовку піде до 3 місяців. Адже якщо, наприклад, закордонний паспорт залишиться таким же, як зараз, лише в обкладинку вмонтують електронний чіп, то внутрішній паспорт зі звичної синьою книжечки з тризубом перетвориться на пластикову картку на зразок водійських прав. А свідоцтва про народження і зовсім зникнуть, замість них немовляті видадуть такий же паспорт, як і дорослому, строком на 10 років. Також треба створити єдиний для всієї країни основний і резервний демографічний реєстр, «перекачати» в нього дані з держсистеми обліку фізосіб МВС, забезпечити доступ до нього всіх, кому належить, аж до паспортистів у районах, і захист від злому.
На думку юриста Володимира Столітній, паспорти з чіпами потрібні: закордонні допоможуть простіше отримати візу, внутрішні вбережуть громадянина, що втратив паспорт, від того, що в ньому переклеїти фото і візьмуть кредит або оформлять фірму-одноденку. «Головне питання - захист наявної в реєстрі інформації від злому, адже не секрет, що у нас вільно продаються секретні бази даних, наприклад, податкової, МВС», - говорить Столітній.