...Після "кінця світу" 21 грудня настало 22 грудня. Загальне божевілля почало сходити нанівець і чимола людей задумалося над найголовнішими подіями року, що минає...
Переобрання Барака Обами і Володимира Путіна, перемога Франсуа Олланда, зміна влади в Китаї, Франкеншторм, Олімпіада в Лондоні, пов’язана з «кінцем світу» істерія, Pussy Riot і багато іншого ‒ в огляді головних світових новин в році, що минає, від Корреспондент.net.
Старі і нові президенти
Рік, що минає, можна справедливо назвати роком виборів. Результати одних були прогнозованими, підсумки інших стали повною несподіванкою для світової громадськості.
Найбільш очікуваною політичною подією року стали президентські вибори в США, які пройшли 6 листопада. Хоча передвиборча гонка в останні місяці була надзвичайно напруженою ‒ судячи з результатів незалежних опитувань, розрив між кандидатами був мінімальним ‒ перемогу демократа Барака Обами над республіканцем Міттом Ромні складно назвати несподіваною. Чинний президент переміг суперника в більшості ключових штатів, випередивши Ромні на 206 голосів.
На відміну від США, результати президентських виборів у Франції стали для багатьох сюрпризом. У другий тур, що відбувся 6 травня, вийшли чинний президент Ніколя Саркозі та кандидат від соціалістичної партії Франсуа Олланд. Отримавши майже 52% голосів виборців, перемогу святкував Олланд, який, таким чином, повторив успіх Франсуа Міттерана. Однак позитивного іміджу новообраному президенту вистачило ненадовго ‒ не минуло й ста днів з часів вступу на посаду, як його почали активно критикувати, при цьому не тільки політичні опоненти і прості громадяни, але і колеги по партії.
Ну і, звичайно ж, президентські вибори в Росії. Незважаючи на активізацію громадянських протестів, 4 березня новим главою держави був обраний Володимир Путін, який в першому турі впевнено переміг Геннадія Зюганова, Михайла Прохорова, Володимира Жириновського і Сергія Миронова. Підігріті акціями протесту після виборів до Держдуми, що пройшли на початку грудня 2011 року, російські опозиціонери знову вийшли на масові демонстрації і мітинги. Влада відповіла затриманнями, обшуками, арештами і звинуваченнями в злочинах проти державності і громадської безпеки. Найбільше дісталося Олексію Навальному, Сергію Удальцову і Леоніду Развозжаєву, яким інкримінують організацію масових заворушень на Болотній площі 5 травня ‒ в день інавгурації Путіна.
Китай: Захід епохи Ху Цзіньтао
5 листопада 2012 року закінчилося золоте десятиліття правління в Китаї Ху Цзіньтао і його соратників, яким вдалося підняти Піднебесну до статусу другої найбільшої економіки світу після США. Водночас цей період позначився застоєм в структурних реформах країни і традиційним тотальним контролем над суспільним життям, а також збільшенням прірви між багатими і бідними китайцями.
На зміну епохи Ху Цзіньтао приходить епоха Сі Цзіньпіна. Від 59-річного апаратника, про існування якого за межами КНР ще зовсім недавно ніхто й не здогадувався, очікують нових економічних реформ та посилення боротьби із соціальною нерівністю і корупцією. Якщо йому це вдасться, то, на думку аналітиків, в 2020 році він зможе передати своєму наступнику нову світову наддержаву.
Передання правління п’ятого покоління влади КНР відбувається на тлі конфлікту з Японією через острови Сенкаку (Дяоюйдао). Після того, як Токіо націоналізував три з п'яти спірних островів, в Китаї прокотилася хвиля протестів і масових демонстрацій. Кілька разів китайські патрульні кораблі входили в територіальні води Японії. Багато японських підприємств змушені були припинити своє виробництво в Піднебесній, а китайцям навіть заборонили випускати і поширювати книги японських авторів.
Олімпіада-2012
Головною спортивною подією року в світі стала довгоочікувана Олімпіада в Лондоні. Тридцяті літні Олімпійські ігри тривали з 27 липня по 12 серпня. За цей період 85 національних команд з 204 представлених на іграх зуміли виграти медалі. Всього у турнірі взяли участь близько 10 500 спортсменів з усього світу.
У командному заліку найбільше медалей зібрала збірна США ‒ 104 медалі, 46 з яких золоті. Другою стала збірна Китаю, третьою ‒ господиня турніру Великобританія. Росія в цьому році була четвертою.
Українська національна збірна зуміла здобути всього 20 медалей ‒ 6 золотих, 5 срібних і 9 бронзових, зайнявши 14-е місце в загальному заліку. За кількістю медалей ці ігри стали найгіршим для країни за весь період її незалежності. Втім, не обійшлося без унікальних досягнень: українська чоловіча збірна з боксу стала найкращою на Олімпіаді-2012, в її активі 2 золота, срібло та 2 бронзи.
Всього в іграх взяли участь 238 українських спортсменів у 21 виді спорту. На церемонії відкриття прапороносцем національної збірної став дзюдоїст Роман Гонтюк, на церемонії закриття ‒ олімпійський чемпіон у Лондоні важкоатлет Олексій Торохтій.
Лондон став першим містом у всій історії сучасної Олімпіади, яке прийняло турнір втретє (раніше гри проходили в британській столиці в 1908 і 1948 роках). У цьому році для забезпечення безпеки всіх учасників і глядачів (у тому числі королеви Великобританії Єлизавети II) були вжиті безпрецедентні заходи. Бюджет безпеки Олімпіади-2012 склав близько 585 мільйонів фунтів стерлінгів.
Також примітно, що в цьому році вперше було дозволено жінкам змагатися в боксі. Таким чином, ці Олімпійські ігри стали першими, в яких жінки змогли брати участь у всіх літніх видах спорту нарівні з чоловіками.
Кримськ, Айзек і Франкеншторм
Щорічно жертвами природних лих стають тисячі і тисячі людей по всьому світу. Не став винятком і 2012-ий.
На початку липня на Кубані жертвами найбільшої за останній час у Росії повені всього за два дні стали понад 170 людей. Здійнята після проливних дощів в гірських річках хвиля підтопила Геленджик і Новоросійськ, а основний удар стихії припав на місто Кримськ, де загинули як мінімум 159 осіб. Постраждали більше 24 тисяч чоловік. При цьому, як зазначають ЗМІ, настільки масових жертв можна було уникнути, якби система попередження про катастрофу спрацювала на належному рівні.
В кінці серпня на Центральну і Північну Америку вдарив ураган Айзек, який на початку свого шляху вирував на Гаїті та в Домініканській республіці. Тисячі зруйнованих і пошкоджених будинків, десятки тисяч евакуйованих і кілька десятків загиблих у двох країнах. Через кілька днів ураган досяг побережжя США, пройшовши через Флориду, Луїзіану, Алабаму і Міссісіпі. Всього жертвами Айзека в Сполучених Штатах стали семеро людей. Загальний збиток, завданий ураганом в США, був оцінений більш ніж в 1 мільярд доларів.
Рівно через два місяці, в кінці жовтня - трохи більше ніж за тиждень до президентських виборів у США на північно-східне узбережжя країни вдарив новий руйнівний ураган - Сенді. В результаті загинули понад 110 людей, десятки тисяч людей залишилися без даху над головою. За тиждень до того, як вдарити на США, Сенді «побував» на Ямайці, Гаїті і Кубі. У результаті урагану в регіоні загинули майже 200 осіб.
У Нью-Йорку нічого подібного до урагану Сенді, який преса охрестила Франкенштормом, не траплялося більше ста років. Рівень води на вулицях міста піднявся до історично рекордної позначки, сім ліній нью-йоркського метро виявилися повністю затопленими. 29 жовтня кількість дзвінків на номер 911 в мегаполісі перевищувала 10 тисяч дзвінків за півгодини. На сході Манхеттена через ураган стався вибух на електростанції, чимала частина міста залишилася без електрики. У результаті урагану Сенді в затопленому Куїнсі ‒ найбільшому за територією і другому за населенням районі Нью-Йорка ‒ виникла масштабна пожежа. Протягом кількох годин повністю вигоріло кілька кварталів.
Крім картини, яка багатьом нагадала фільми про Апокаліпсис, Сенді залишив після себе пролом в економіці Сполучених Штатів. За даними CBS, збиток від сильного стихійного лиха склав 30-50 мільярдів доларів. А в грудні президент США Барак Обама звернувся до Конгресу з проханням про виділення 60 мільярдів доларів на ліквідацію наслідків Сенді.
Сирія: На східному фронті без змін
Арабська весна, що потрясла Близький Схід в 2011 році, знайшла продовження в сирійському конфлікті, який після більше 20 місяців збройного протистояння між силами президента Башара Асада і повстанцями забрав життя більше 40 тисяч осіб. Минулого літа, коли війська об’єднаної опозиції почали наступ на Дамаск і Алеппо, здавалося, що правлячий режим арабської республіки повторить долю лівійського, єгипетського і туніського диктаторів. Однак президент Асад, скориставшись небажанням Росії поступитися Заходу ключовим союзником в регіоні, а також підтримкою Ірану, встояв.
Одним з найважливіших факторів тривалого конфлікту стала наявність хімічної зброї в арсеналі урядових військ. Незважаючи на заяви влади про неприпустимість застосування зброї масового ураження проти власного народу, США і країни Євросоюзу погрожують Дамаску повноцінною військовою операцією в разі порушення міжнародних домовленостей. Втім, країни Заходу поки не готові до повторення лівійського сценарію, через що повстанцям доводиться розраховувати на фінансову допомогу, ізоляцію правлячого режиму і консультації військових радників.
Схилити чашу терезів на свою користь не вдається жодній з протиборчих сторін. Без прямого військового втручання ззовні сирійській опозиції буде вкрай складно захопити владу, але й Асад навряд чи зуміє відновити контроль над усією країною. Революція, що переросла в громадянську війну, ризикує перетворитися на тліючий конфлікт, рішення якого буде залежати від міжнародного співтовариства.
Стрілянина в школі Сенді Хук
Ранок 14 грудня. Початкова школа маленького міста Ньютаун в штаті Коннектикут. 20-річний Адам Ланза, який страждає на аутизм, вбив власну матір, а потім, озброївшись гвинтівкою і двома пістолетами, відкрив стрілянину в школі. 26 людей загинули, 20 з них ‒ діти у віці від п’яти до десяти років. Також були вбиті директор школи і дитячий психолог. Коли вбивця зрозумів, що його скоро можуть затримати, він застрелився сам в шкільному коридорі. У момент стрілянини в будівлі перебували не менше 600 дітей. Поліція під час обшуків встановила, що арсенал, знайдений в його будинку, придбаний легально і, за словами поліції, його вистачило б на вбивство сотень людей.
У 2012 році в США ця трагедія стала вже третім випадком масової бійні в Сполучених Штатах. Так 5 серпня 2012 40-річний Уейд Майкл Пейдж відкрив вогонь по прихожанах храму сикхів в містечку Оук-Крік, в передмісті Мілуокі штату Вісконсін. В результаті загинули шість осіб, ще близько 20 отримали поранення. Нападник, який, як виявилося, раніше служив у спецпідрозділі з ведення психологічної війни армії США, після прибуття поліції покінчив життя самогубством.
Всього двома тижнями раніше, 20 липня, в місті Аврора, штат Колорадо, під час прем’єрного показу фільму Темний лицар: Відродження легенди про Бетмена, в зал кінотеатру увірвався чоловік, одягнений у форму співробітника SWAT, бронежилет і протигаз. 25-річний Джеймс Холмс кинув у глядачів димову шашку, а потім відкрив по них вогонь із самозарядної гвинтівки. Поліція прибула на місце через 90 секунд після першого дзвінка, і негайно заарештувала його. Жертвами Холмса, який наразі очікує суду, стали 12 осіб, ще 59 глядачів отримали поранення різного ступеня тяжкості.
Кожен подібний випадок у США активізує протести проти вільного продажу і володіння вогнепальною зброєю. За чотири дні, що минули після масового вбивства в Коннектикуті, петицію про контроль над зброєю підписало рекордне число американців ‒ більше 160 тисяч осіб. Вже в січні в Конгрес США буде внесено законопроект про заборону продажу бойової зброї. Право американських громадян на володіння зброєю гарантує Друга поправка Конституції. Раніше жодному президенту не вдалося добитися її скасування, проте Барак Обама пообіцяв докласти всіх зусиль, щоб трагедії, подібні до тієї, що сталася в школі Сенді Хук, припинилися. Трагедія в Коннектикуті стала найбільшим з масових вбивств у школах в США.
Справа Pussy Riot
21 лютого п’ятеро членів російської феміністської панк-групи Pussy Riot, одягнені в балаклави і строкаті вбрання, виконали пісню Богородице, Путіна прожени в московському храмі Христа Спасителя. За словами учасниць групи, на проведення акції їх підштовхнули висловлювання патріарха Кирила про те, що «Путін виправив кривизну історії», цитування ним путінської фрази про «раба на галерах» і його ймовірний зв’язок з КДБ, а також політичне і комерційне використання храму.
У березні за звинуваченням у хуліганстві у зв’язку зі скандальним виступом (який група назвала панк-молебнем) були заарештовані Надія Толоконникова, Марія Альохіна та Катерина Самуцевич. Всі заарештовані були засуджені до двох років позбавлення волі в колонії загального режиму.
10 жовтня 2012 року Мосміськсуд залишив вирок Толоконниковій і Альохіній без зміни, а покарання Самуцевич замінив на умовне і звільнив її в залі суду. Самуцевич заявила, що буде домагатися звільнення соратниць будь-якими способами.
Суд і вирок стосовно дівчат спричинили за собою критику російських і світових ЗМІ. Так, міжнародна правозахисна організація Amnesty International визнала заарештованих в’язнями совісті. Справа Pussy Riot викликала реакцію серед широкого кола західних музикантів, включаючи Мадонну, Стінга і Йоко Оно.
У серпні 2012 року арт-група Pussy Riot стала кандидатом на премію Кандинського у номінації Проект року. Британський журнал ArtReview вніс Pussy Riot в Top-100 найвпливовіших людей у сучасному мистецтві. Група також увійшла до двадцятки рейтингу ста найвпливовіших мислителів року за версією журналу Foreign Policy.
Ізраїль-Палестина. Хмарний стовп
У листопаді з території сектора Газа по містах на півдні Ізраїлю були випущені три ракети системи Град. Вперше з 1991 року ракетного обстрілу з сектора Газа зазнав Тель-Авів. Ракета була перехоплена захистом Залізний купол, що відіграє ключову роль у системі протиракетної оборони Ізраїлю.
14 листопада армія оборони Ізраїлю почала операцію Хмарний стовп. Операція почалася з ракетного удару, яким було убито командира військового крила ХАМАС Ахмеда Джабарі. На це керівництво ХАМАС заявило, що Ізраїль «відкрив ворота пекла», і пообіцяло спопелити країну. Вбивству Джабарі передувала серія нападів з палестинського боку, коли угруповання бойовиків випускали на південний Ізраїль сотні ракет, а у відповідь ізраїльська армія завдавала по Газі артилерійські та авіаудари.
Хмарний стовп став першим конфліктом Ізраїлю з ісламістськими угрупованнями сектора за час так званої арабської весни.
Лідери ЄС та США в цьому конфлікті стали на бік Ізраїлю, визнавши право єврейської держави на самооборону. На стороні ХАМАС низка мусульманських країн ‒ в першу чергу Єгипет, який виступив посередником у переговорах, а також Іран, який ізраїльтяни називають головним спонсором палестинських бойовиків.
Операцію Хмарний стовп Ізраїль завершив 22 листопада. Операція, за оцінкою аналітиків, щодня коштувала ізраїльському військовому бюджету $12-15 млн. ВПС Ізраїлю завдали ударів по 1500 цілях в Газі. В Ізраїлі впали більш ніж 650 ракет.
Серед мирних мешканців жертвами двостороннього обстрілу стали не менш ніж 160 палестинців і п’ятеро ізраїльтян.
Невинність мусульман
Після того, як єгипетське телебачення у вересні показало кілька епізодів з фільму Невинність мусульман про життя пророка Мухаммеда, арабські країни накрила хвиля антиамериканських протестів і нападів на посольства. Радикально налаштовані учасники протестів штурмували консульство США, при цьому загинули четверо людей, в тому числі американський посол. Найбільшого напруження антиамериканські протести досягли в Єгипті та Ємені, виступи зафіксовані також в Судані, Тунісі, Пакистані та Бангладеш. Через акції проти фільму в Пакистані загинули 19 людей, було поранено близько 200.
Режисер картини і продюсер 55-річний Накула Басела повідомив, що зняв провокаційний фільм навмисне, оскільки вважає іслам «раковою пухлиною на тілі людства», але, разом з тим, відніс свою стрічку до розряду політичних, а не релігійних.
Невдоволення мусульман викликав вже сам факт забороненого згідно з нормами ісламу зображення пророка Мухаммеда. Фільм, на думку мусульман, в непривабливому світлі представляє деякі епізоди з життєпису Пророка. Так, у фільмі пророк Мухаммед зображений гомосексуалістом і простаком. Також у відео є натяки на те, що Пророк народився в результаті позашлюбного зв'язку. У створенні малобюджетного і дуже сумнівного з художньої точки зору фільму брали участь 80 акторів і членів знімальної групи. Оголошення про кастинг було розміщено в кількох виданнях для акторів. В оголошенні фільм мав робочу назву «Воїн пустелі» (англ. Desert Warrior) і характеризувався як «історичний фільм про пригоди в аравійській пустелі».
Ісламські богослови закликали молодих мусульман до вбивства авторів фільму, деякі чиновники навіть пообіцяли за це велику винагороду.
Афганістан, Бангладеш, Судан, Єгипет, Пакистан, Індія, Лівія, Індонезія заблокували доступ до YouTube. У Росії, Казахстані, Киргизстані та Чечні фільм визнали екстремістським. У США ж заблокувати фільм відмовилися, аргументувавши, що в країні свободу слова порушувати не можна.
Накулу заарештували і засудили до 21 місяця в’язниці і штрафу в 795 700 доларів. А єгипетський кримінальний суд заочно виніс смертний вирок сімом людям, звинуваченим у виробництві антиісламського фільму.
60 років на троні. Діамантовий ювілей правління Єлизавети II
У 2012 році виповнилося 60 років з початку царювання королеви Британії Єлизавети II. Довше від неї царювала тільки королева Вікторія, яка провела на троні 63 роки. Єлизавета II пережила на троні 11 британських прем’єрів, стільки ж президентів США і дев'ятьох радянських і російських лідерів. Ювілей відзначили численними поїздками королеви і герцога Единбурзького Британією, а також масштабними святкуваннями у Лондоні - парадом на Темзі, концертом Бі-бі-сі в Букінгемському палаці і подячною службою в соборі Святого Павла.
Подарунком для королеви стала новина про поповнення в сімействі її онука принца Вільяма і його дружини Кейт Міддлтон, герцогині Кембриджської. Британські газети жваво обговорюють можливу дату появи на світ спадкоємця престолу. Брокери приймають ставки на імена, стать, колір очей і волосся майбутньої дитини, яка, незалежно від статі, стане спадкоємцем престолу після сина королеви принца Чарльза і принца Вільяма.
Хороші новини були затьмарені самопочуттям герцогині Кембриджської. З симптомами сильного токсикозу її госпіталізували в клініку лікарні імені короля Едуарда VII в Лондоні. Не обійшлося без скандалу. Так, австралійські радіоведучі зателефонували в клініку, представившись королевою Єлизаветою і принцом Чарльзом, і вивідали у медсестри дуже особисту інформацію про здоров'я герцогині. Медсестра Жасінта Салдана, яка прийняла дзвінок, через кілька днів була знайдена мертвою у себе в квартирі.
Стрибок із стратосфери
14 жовтня 2012 року австрійський парашутист-екстримал Фелікс Баумгартнер зробив, здавалося б, неймовірне ‒ стрибнув з висоти 39 км, маючи на собі лише захисний скафандр і парашут. Баумгартнер став першою людиною, що подолала звуковий бар’єр без допомоги якого-небудь транспортного засобу.
43-річний австрієць встановив відразу три світові рекорди: з максимальної висоти стрибка з парашутом, тривалості польоту у вільному падінні і максимальної швидкості падіння. Через 40 секунд після стрибка зі спеціально створеного стратостата, який підняв Баумгартнера на висоту 39 км, швидкість склала 1173 кілометри на годину, час вільного польоту ‒ 4 хвилини 20 секунд. Загальна тривалість стрибка, після якого екстримал успішно приземлився в пустелі Нью-Мексико, ‒ 9 хвилин 3 секунди.
Пряму відеотрансляцію польоту на YouTube спостерігали більше восьми мільйонів осіб.
Всього Безстрашний Фелікс за своє життя зробив більше 2500 стрибків з парашутом і сам стрибок з рекордної висоти особливих страхів у нього не викликав. Однак був один чинник, який міг поставити всю затію під загрозу ‒ скафандр. Захисний костюм не просто лякав Фелікса, а викликав у нього паніку. Як сам він зізнався, навіть від запаху скафандра йому ставало не по собі. Справитися з цією фобією Баумгартнеру допоміг психолог, багато годин спеціальних занять і медитації.
Кажуть, коли людині загрожує небезпека, все її життя пролітає перед очима в одну мить. А у Фелікса було цілих дев'ять хвилин, щоб подумати. Може, саме тому після стрибка він оголосив, що збирається одружуватися. Подальші професійні плани екстремала пов’язані з роботою гірським рятувальником.
Зміна влади в Грузії
Передвиборна кампанія з виборів у грузинський парламент відбувалася у гострій боротьбі двох головних політичних сил ‒ правлячого Єдиного національного руху та опозиційної коаліції Грузинська мрія ‒ Демократична Грузія. Передвиборча кампанія була запеклою, сторони щосили використовували компромат для дискредитації суперників. Провладні телекомпанії показали в ефірі відеозапис зустрічі одного з соратників Іванішвілі з кримінальними авторитетами у Франції. Команда Бідзіна Іванішвілі взяла реванш, показавши в ефірі незалежної телекомпанії Маестро шокуючі кадри тортур і зґвалтування ув’язнених у глданській в’язниці №8. У Тбілісі та інших містах почалися мітинги і демонстрації з вимогою «зламати систему насильства». Повідомлення про катування почали надходити і з інших колоній.
Саме на тлі тюремного скандалу 1 жовтня в країні відбулися парламентські вибори, на яких Правляча коаліція Єдиний національний рух зазнала поразки, поступившись Грузинській мрії Бідзіна Іванішвілі, і перейшла в опозицію. Президент Саакашвілі визнав поразку і погодився з формуванням нового уряду під верховенством Іванішвілі, який пообіцяв вирішити головні проблеми, що стоять перед країною.
Виборам в Грузії безліч редакційних статей присвятила західна преса, малюючи поетичний образ в’янучих квітів. На думку іноземних оглядачів, грузин чекає незвичне завдання пошуку політичного компромісу: президентський термін Саакашвілі закінчується тільки через рік, а до цього президенту з урядом доведеться
Співпрацювати.
Чутки про кінець світу
Численні спроби передбачити дати кінця світу, ґрунтуючись як на релігійних пророцтвах, так і на інших припущеннях, траплялися не раз. У 2012-му божевілля охопило світ через календар Майя. За хронологією майя сучасна епоха почалася 13 серпня 3114 року до н. е. і повинна завершитися 21 грудня 2012 року.
Словосполучення «кінець світу» протягом року оселилося у випусках новин, статтях, розмовах і навіть в рекламних кампаніях. Восени користувачі інтеренет і соцмереж, а за ними і ЗМІ почав активно обговорювати нібито реальну інструкцію тибетського лами з монастиря Гьяндрек під Кайласом про те, як вижити в умовах темряви холоду.
Лама розповів, що 21 грудня 2012 року на всій планеті настане повна темрява і тиша ‒ не буде електрики, зв’язку і звуків. Оракул порадив заздалегідь завершити всі свої відкладені справи, не починати нових, віддати борги, купити продукти, свічки, воду, дрова і виїхати з родиною з міст у сільську місцевість, додавши, що в такому стані планета пробуде не більше трьох-чотирьох тижнів. Потім, за його словами, на Землю поступово буде повертатися світло ‒ остаточно люди перестануть відчувати наслідки цього явища тільки на початку лютого 2013 року. В цей період на нашій планеті має відновитися електропостачання і транспортне сполучення.
Ця заява викликала суперечки серед учених і астрологів всього світу: перші заперечували чутки про апокаліпсис, керуючись математичними і фізичними розрахунками, інші називали іншу дату, треті наполягали на вірності пророцтва. Так чи інакше, до 21 грудня готувалися в усіх куточках планети. В інтернеті активно здавалися внайми бункери на випадок кінця світу і продавалися продуктові і не тільки набори для тих, хто хоче врятуватися.
Сотні журналістів з усього світу чергували в районі гори Б’югараш на півдні Франції, яка вважалася одним з можливих притулків від апокаліпсису. Тисячі мешканців Латинської Америки і туристів потягнулися до священних місць стародавніх майя, щоб зустріти кінець світу саме там. Туристична лихоманка охопила відразу кілька країн регіону, в тому числі Мексику, Гватемалу, Гондурас, Сальвадор, Беліз, Перу.
Але після 21 грудня настало 22 грудня. Загальне божевілля почало сходити нанівець, а ті, хто заробили на «кінці світу», почали рахувати прибуток.
Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на karpatnews.in.ua
Інтернет-видання можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео за умови гіперпосилання на karpatnews.in.ua
© Новини Закарпаття, Ужгорода, Мукачева та України на KarpatNews. All Rights Reserved.