До того ж невпинно зростає кількість пацієнтів із хронічними формами В та С. Цього року медики виявили понад 1700 людей, уражених небезпечною хворобою. Насправді – їх набагато більше.
Підступна вірусна недуга тихцем убиває тисячі людей. За приблизними підрахунками, лише на гепатит С хворіє майже 3% українців. І якщо ситуацію не змінити, через 2 роки недужих буде вдвічі більше.
Найактивніше гепатит А лютує на Закарпатті. До того ж невпинно зростає кількість пацієнтів із хронічними формами В та С. Цього року медики виявили понад 1700 людей, уражених небезпечною хворобою. Насправді – їх набагато більше. Бо людина може роками не знати про такий діагноз.
«Хворий не відчуває жодних симптомів. Може бути тільки загальна слабість, астенизація нервової системи. Вірусний гепатит С - це ласкавий убивця», - пояснює головний лікар Закарпатської обласної інфекційної лікарні Михайло Поляк.
Гострий гепатит А передається через воду і харчі. А недуга з формою В і С - як ВІЛ-інфекція – через кров і статевим шляхом. Передається вірус при пологах, а заразитися можна і в гінеколога, стоматолога чи в косметичному салоні, якщо там не дотримуються правил дезінфекції.
«Основа - це гігієна, особиста гігієна людини. Треба змалку привчати дітей, щоб мили руки після прогулянок, якихось забавок, вживати доброякісну воду», - радить завідувачка інфекційним відділенням Закарпатської обласної інфекційної лікарні Ольга Тимкович.
Нині в обласній лікарні - 17 недужих на гепатити. 16-річний Іван Дем’ян підхопив болячку від двоюрідного брата. Тепер обоє лікують жовтуху.
«Тиждень тому мені стало дуже погано, відчував слабкість, нудоту. Не міг нічого їсти. Батьки зразу привезли мене сюди. Ще тиждень пробуду в лікарні. Потім маю дотримуватися упродовж року серйозної дієти», - каже хворий Іван Дем’ян.
Гепатит А – менш підступний. Лікувати його дешевше і простіше. Він не дає серйозних ускладнень. Інші гепатити – агресивні та призводять до цирозу та раку печінки.
Їх лікування – дороге і специфічне. Коштує для одного хворого – понад 120 тисяч гривень і триває майже рік. За державні гроші від гепатиту лікують лише дітей. Життя дорослих рятують обласним коштом.
Закарпатські медики цього року купили тисячу доз протигепатитної вакцини й отримали гроші для лікування 23 хворих.
«У цьому році виділено понад 2,5 мільйони гривень для закупки цих ліків. У наступному році заплановано понад 3 мільйони», - звітує заступник начальника управління охорони здоров’я Закарпатської облдержадміністрації Тетяна Міцьо.
Іншим недужим залишається сподіватися хіба на диво, кажуть благодійники. Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІДу вимагає визнати на Закарпатті епідемію вірусного гепатиту С.
«Більше буде уваги приділятися цьому регіону як державними, так і міжнародними структурами. І можливість більшого фінансування програм, це пішло би на користь хворим», - вважає представниця міжнародної благодійної організації Наталія Балега.
Медики ж закликають людей обстежуватися. Якщо вчасно розпочати лікування – недугу можна побороти.
Світлана Ковбиця, «ФАКТИ», ICTV
25 грудня 2012, 23:14 KARPATNEWS.in.ua — Новини Ужгорода, Мукачева, Закарпаття та України