Через війну підприємця з міською радою без заробітку залишаться майже 100 мешканців населеного пункту.
Останніми тижнями в найзахіднішому місті краю – Чопі – тільки й чути розмов, що про базар. Містом давно почали ширитися думки про те, що єдиний ринок хочуть закрити. Виявляється, ці чутки небезпідставні. Власник базару вже давно веде війну з міською владою, яка відмовляється з ним співпрацювати. Ситуація може спричинити закриття ринку. А це означає, що мешканці Чопа залишаться не тільки без дешевого м’яса та молока, а й без робочих місць. Зрештою, ринок – це єдиний спосіб заробляти гроші майже для 100 городян…
Війна за ринок
«Закарпатка» на прохання підприємців вирішила таки розібратися в ситуації й направилася на сам ринок, що знаходиться на вулиці Вербовій. Підприємці діляться своїми проблемами. «Я торгую на базарі вже 12 років, – зізнався підприємець Василь (імена з етичних міркувань змінюємо, – Авт.) – І такого давно не пригадую. Міська влада категорично відмовляється продовжувати оренду нинішньому власнику – бізнесмену Василю Палкові. Термін договору спливає 24 січня. Причому незрозуміло, чому наша мерія не хоче з ним дружити. Адже він чимало зробив на базарі за останні 5 років. Поставив нам металеві будки з дахом, щоб ми не мокли під дощем, провів електроенергію, зробив водовідведення. У нас тепер людські умови, не те, що раніше. Якщо власнику не продовжать оренду, то він просто все, що зробив, забере звідси, адже має на це право!» Підприємниця Д. також поскаржилася на нездорову ситуацію, яка панує в Чопі: «Нам кажуть, що базаром керуватиме міська влада. Хитро, чому не бралися керувати, коли все тут треба було облаштовувати? І де гарантії, що ринок не закриють і не забагнуть тут збудувати щось? Хочуть просто позбавити мене роботи. Хто годуватиме тоді моїх дітей, якщо я не матиму, де торгувати?» Одне слово, для торгівців з базару страшний не кінець світу, а 24 січня – день, коли повноваження підприємця Василя Палка на ринку закінчаться згідно з орендним договором. Адже якщо бізнесмен із міською радою не досягнуть компромісу, то, ймовірніше за все, люди втратять роботу…
Хто винен у цій ситуації? Орендар каже: міська влада Чопа. Як розповів бізнесмен, він же генеральний директор ТОВ «Пакобо» та меценат Василь ПАЛКО, історія його протистояння з мерією триває більше 10 років. «У 1998-му ми зареєстрували товариство з обмеженою відповідальністю «Агора», що орендувало землю (803 м кв.), на якій знаходився ринок, котрий раніше належав райспоживспілці, – зізнався він. – Для нормального функціонування базару ми чітко розробили генеральний план ринку відповідно до генплану міста Чопа. І, незважаючи на постійні перешкоди, ми підписали відповідну орендну угоду з міською радою. Згідно з документом, нам давали в оренду ринок, а ми, в свою чергу, мали привести його в порядок. Цим, власне, і зайнялися». Водночас, розробляючи план реконструкції зі згоди Чопської міськради, товариство приступило до роботи. За словами бізнесмена, раніше на Вербовій був суцільний жах – люди торгували на землі, під відкритим небом. Тому в 1999 році ТОВ «Агора» придбало будівлю ринку і ринкові споруди, а з 2008-го почало встановлювати металеві будки, що дозволяє торгувати підприємцям під дахом. Потім ТОВ почало здавати їх підприємцям за невелику плату – 40 гривень із квадратного метра на місяць. Враховуючи, що бізнесмени мають по кілька «квадратів», платили всього 150 – 200 гривень. Крім того, «встелили» дорогу бетоном, провели електрику, водовідведення, в планах було ще зробити під’їзну дорогу до ринку. Словом, базар почали приводити до ладу. Але все це виявилося не до вподоби міській раді. Спочатку там відмовилися реєструвати торговельні павільйони як нерухоме майно, заявивши, що це самовільне будівництво на ринку: дозволу мерія не давала і не дасть. Міськрада могла зупинити будівництво в будь-який час, але цього не робила. Потім висунула ще одну претензію – чому досі під’їзна дорога не приведена до нормального стану (дивне питання, хіба це не компетенція влади)? Під’їзна – вул. Вербова – власність міста Чоп і є дорогою загального користування. ТОВ «Агора» пропонувало укласти угоду між усіма зацікавленими особами по приведенню цієї вулиці до нормального стану. Але мерія чекати не схотіла. Через це, мовляв, 22 листопада міська рада Чопа проголосувала за те, щоб із ТОВ «Агора» припинити будь-які орендні договори.
«Ситуація на ринку настільки критична, що на ньому слід негайно наводити порядок, – пояс-нила міський голова Чопа Галина ЦАР. – Депутати і мерія вважають, що потрібен новий власник, адже так далі продовжуватися не може». До того ж, на базар на Вербовій посипалися звинувачення і в тому, що він не відповідає пожежним нормам й тут повна антисанітарія. Тому 25 січня закінчується угода з міськрадою щодо оренди ринку, і міська рада продовжувати його далі не збирається.
Василь Палко, в свою чергу, подібні звинувачення відкидає. Він стверджує: його фірма намагалася отримати дозвіл на будівництво дороги, проте всі ініціативи блокувала мерія. «Ми вивчили ситуацію із дорожнім покриттям у цьому районі, – розповів директор ринку Габор ПАЛКО. – І зрозуміли, що його неможливо зробити, наприклад, без ремонту каналізаційних мереж, які будували в 30-х роках минулого століття. Пропонували спільно вирішити питання. Але мерія і слухати нас не схотіла!» Щодо павільйонів, то дійсно, власникам їх зареєструвати належним чином не вдалося й юридично їх залишили самобудом. «Хіба краще, аби чопські підприємці мокли під дощем? Нас звинувачують в антисанітарії? Та якби були справжні претензії, то вже би й без мерії давно закрили. Як бачите, досі працюємо», – дивується Г. Палко...
25 січня в Чопі – мітинг?
А поки ворогуючі сторони судяться, підприємці, які торгують на базарі, чекають з острахом 25 січня. У разі непоновлення договору оренди ТОВ «Агора», згідно з законом, зобов’язане звільнити територію від свого майна. А це і торговельні будки, і дахи, і ветеринарна лабораторія, і навіть бетонна дорога. «Краще буде повернутитериторію в первісний стан, тобто якою вона була раніше, – відімкнути водо- та електропостачання, припинити прибирання, збір та вивіз сміття, використання єдиної вбиральні на території ринку, – пояснив В. Палко. – Відповідно, якщо все це зникне, то і ринку не буде. Чому? Тому що без вищезгаданих речей він не зможе функціонувати. А значить, майже сотня людей залишиться з товаром на вулиці без засобів для існування».
Що на це каже влада Чопа? Вони стверджують, що базар… буде. «Ми хочемо створитикомунальний ринок, – пояснила свої наміри мер міста. – Він буде функціонувати на базі існуючого. А будки? Та їх ніхто віддавати не збирається. Згідно з постановою Кабміну (№868 від 2009 року), усе обладнання належить саме підприємцям, тому якщо хтось хоче його забрати після 25 січня – викличемо міліцію!»
Подібна ініціатива викликає гірку іронію у нинішніх власників. «Навіть якби ми не хотіли цього, то не маємо права лишити майно, – каже юрист «Агори» Дмитро СЛАВЯНСЬКИЙ. – Бо, згідно з договором, маємо все прибрати. Плюс павільйони та інше обладнання – це наша приватна власність…»
Тому навіть якщо міськрада таки створить там комунальний ринок, то підприємцям доведеться торгувати своїм крамом на вулиці в мороз, чого і ворогу не побажаєш. А жити з чогось треба. Чому міська влада Чопа не хоче знайти компроміс із власниками базару – невідомо. Може, в них є інший інвестор на ринок або просто з’явилися охочі на той шматок землі – зрештою, це ж центр Чопа. Останнє найімовірніше...
Наразі ж висновок один – 25 січня у місті залізничників буде гаряче. Того дня обурені підприємці обіцяли привести своїх дітей до стін мерії, аби міська влада пояснила їм, чому зникає базар. Адже страждають від цих конфліктів усі…
Дмитро ГОНЧАР, "Закарпатська правда"
23 грудня 2012, 13:06 KARPATNEWS.in.ua — Новини Ужгорода, Мукачева, Закарпаття та України