Маючи хорошу базу для підготовки, місцеві дітлахи демонструють хороші результати.
На Закарпатті перестали грати у футбол не тільки дорослі, а й діти та юнаки: зима. Як в області, так і в Україні завершилося перше коло чемпіонату серед футболістів від 14 до 17 років. Виявляється, вихованці місцевої СДЮШОР, на відміну від дорослої «Говерли», мають чим пишатися. Зокрема 15-річні та 17-річні футболісти за підсумками першої частини сезону є одними з найкращих на Західній Україні. Таким чином вони повністю спростовують заяви, що на Закарпатті не готують хороших футболістів…
Про те, що дитячий футбол на Закарпатті розвивається успішно, свідчать результати. Так, у Дитячійюнацькій футбольній лізі (ДЮФЛ) грають 4 різні вікові команди з Ужгорода – U-14, U-15, U-16 та U-17, які виступають у групі колективів із Західної України. Це все учні Ужгородської СДЮШОР. І виступають вони досить непогано. Після осінньої частини чемпіонату команда U-17 (футболісти 1996 р. н.) під керівництвом В’ячеслава Пінковського посідає ІІ місце в турнірній таблиці й реально претендує на вихід до фіналу. Команда U-15, яку тренує Микола Фанта, у турнірній таблиці ділить 2-3 місце і має теж гарний шанс пройти далі. Наймолодша команда U-14 Антона Предчука подає великі надії. Команда U-16 теж могла б боротися за путівку до фіналу, але з різних причин з неї пішла низка гравців, і вона формується по-новому.Крім учасниць чемпіонату ДЮФЛ Украї¬ни, в СДЮШОР є ще 8 команд із футболістами від 5 до 12 років, яких тренують такі досвідчені тренери, як Василь Орос, Тарас Вайданич, Володимир Мухлинін, Михайло Стегура, Володимир Шоляк. Ці хлопці не грають в одному чемпіонаті, але постійно беруть участь у різних турнірах як в Україні, так і за кордоном. І теж є результати. Приміром, нещодавно ужгородські дітлахи повернулися з Дебрецена, де дві наші місцеві команди перемогли на міжнародному турнірі: 8-річні привезли «срібло», а 7-річні – «бронзу». А за підсумками чемпіонату області серед юних футболістів три команди з СДЮШОР виграли свої групи.
Одна з найкращих баз на Західній Україні
За рахунок чого добилися такого ре¬зультату? Завдяки успішному функ¬ціонуванню в Ужгороді СДЮШОР¬ та школи-інтернату з поглибленим вивченням окремих предметів, що на вул. Загорській в Ужгороді. Як розповів «Закарпатці» директор СДЮШОР Вадим ДЬОРДЬ, хороша робота перетворила ці заклади в одні з найкращих на Західній Україні. Зокрема в школі є хороше поле, спортивний майданчик для пляжного футболу, відкритий та закритий тренажерні майданчики, легкоатлетичні доріжки, зал для тактичних занять, 2 комфортні роздягальні, гаряча й холодна вода. Загалом у корпусах школи-інтернату, гуртожитку, їдальні, а також на стадіоні «Спартак» за останні два-три роки проведені капремонти. Тепер навчальні та спортивні заклади набрали справді сучасного вигляду. І це ще не все: наразі керівники закладу ви¬рішують питання про виділення земельної ділянки для спорудження тренувального поля та гуртожитку для проживання ще двох вікових груп, а також гостей школи. «Ми ніколи не стоїмо на місці й постійно роз¬виваємося, – каже директор СДЮШОР. – І щороку маємо нові успіхи».
Сьогодні в СДЮШОР займаються близько 300 хлопців, чимало з них навчається паралельно в школі-інтернаті з поглибленим вивченням окремих предметів. У цій школі, до речі,250 учнів проживають у комфортних умовах, забезпечені чотириразовим харчуванням. Серед них 80 учнів спортивного профілю (ще 55 учнів, вихованців СДЮШОР із футболу та гандболу, проживають у м. Ужгороді та Ужгородському р-ні). Щоранку для всіх учнів школи о 7.15 – зарядка. Учні спортивного профілю, крім щоденних тренувань, мають два уроки фізвиховання, що дає можливість тренерам додатково працювати над фізичною підготовкою, вправами для координації, елементами техніки, проводити тактичні заняття. Крім того, варто зазначити, що ужгородські хлопці з команд-учасниць чемпіонату ДЮФЛ перед початком сезону, в серпні, пройшли оздоровчий збір у Севастополі, а пізніше і збори в нашому краї (у Сускові на Свалявщині, у Кам’яниці на Ужгородщині, у Яношах на Берегівщині та у Чопі). У СДЮШОР із голкіперами зараз окремо працюють відомі воротарі Володимир Овсієнко та Іван Ковач. Окремі заняття з захисниками проводить Денис Пахомов. Загалом багато часу приділяється підготовці з тактики, що на даний час вважається основним у підготовці доброго гравця. «У першу чергу, ми ставимо перед собою завдання виховати в нашій школі особистостей, – розповів Вадим Дьордь. – Щоб наші діти мали хорошу освіту, толерантно ставилися до колег, були дисциплінованими. Вже потім навчаємо їх футбольним азам. Ну і коли вони вже стають випускниками, а це ті, що грають за U-17, то ставимо перед ними турнірні завдання: зайняти місце в групі не нижче 2-го. Завдяки цьому наші випускники виховають у собі психологію переможця».
Шляхами Кобіна та Путраша
А ось далі – на хлопців чекає професійна кар’єра. Останні два роки школа має договір із єдиним професійним клубом краю – «Говерлою». Ця команда має першочергове право підписувати з гравцями контракти. Завдяки цьому, за дубль клубу та в команді U-19 виступають 20 випускників школи. Футбольним фахівцям краю уже зараз відомі прізвища Ігоря Ловски, Сергія Курти, Володимира Старости, Ернеста Сверенко, Адама Пушкаша, Миколи Ільковича. А капітан дубля «Говерли» Роберт Молнар уже нині тренується з дорослою групою футболістів клубу і має непогані шанси стати другим Кобіним чи Путрашом. «Наша школа виховала чимало хороших футболістів, які грають за клуби Прем’єр-ліги або за їх дубль, – розповів В. Дьордь. –Це Василь Кобін та В’ячеслав Чурко з «Шахтаря», Михайло Кополовець з «Карпат», Юрій Путрашта Золтан Сільваші з «Таврії», Юрій Чонка з «Металіста». Сподіваємося, з часом їх буде ще більше. І якщо вони себе в «Говерлі» не знайдуть, то в іншому професійному клубі – точно». Звісно, кар’єра гравця у професійному спорті може скластися по-різному. Далеко не завжди випускники СДЮШОР можуть знайти себе в дорослих командах. Проте це не тільки проблема нашого краю, а й інших регіонів. Тим не менше, закарпатська футбольна школа, завдяки результатам дитячих команд, сьогодні є досить потужною структурою. Фахівці запевняють, що якщо раніше наші юні футболісти в 13-15 років виїжджали в спортінтернати Львова, Києва, Харкова, то тепер до Ужгорода привозять дітей із-за меж області. Завдяки голові облдержадміністрації ОлександруЛедиді та заступнику голови ОДА Івану Качуру школа забезпечена всім необхідним, а дякуючи ФК «Говерла» хлопці їздять на матчі комфортабельним автобусом. І це досить важливо – відчувати таку підтримку. Словом, такого рівня навчального закладу спортивного профілю Закарпаття ще не мало. І, сподіваємося, невдовзі про наш край знову говоритимуть як про українську Бразилію.
Дмитро ГОНЧАР, "Закарпатська правда"
18 грудня 2012, 10:00 KARPATNEWS.in.ua — Усі новини Ужгорода, Мукачева, Закарпаття та України