Депутата Ужгородської районної ради, приватного підприємця з М. Доброні Берталона Вароді минулої суботи знайшли у рідному селі в одному з парників, де він обрізав корфіол.
У звичному робочому одязі, в кепці на голові він мало чим відрізнявся від чоловіків, що трудились поруч.
– Це вже третій урожай нинішнього року, який збираємо з теплиць, – не без гордості говорить Берталон. – Починаємо ранньою весною з редису, потім висаджуємо розсаду, переважно паприки, а третій захід – це вирощування тих же червоних овочів, капусти, корфіолу тощо. Таким чином, «жнивуємо» тричі упродовж сезону.
У господарстві родини Вароді – 9 теплиць. Мають у своєму розпорядженні власних 30 гектарів землі. Під зернові культури площі орендують. Адже займаються також вирощуванням пшениці, кукурудзи, ячменю, сої, інших культур.
– Звичайно, ділянки попадаються не з кращих, – ділиться агровиробник, – тому рекордних урожаїв не збираємо. Але по 40 центнерів пшениці та 75 – кукурудзи виходить.
Усе ж «коньком» підприємця Вароді є червона паприка, вірніше її висушений і змолотий різновид. Фасовану «Доброньську паприку» тепер добре знають не лише на Закарпатті, а й далеко за її межами. Приміром, щомісяця по 10 кілограмів замовляє її уродженець Виноградова, який зараз проживає в Луганську й відкрив там ресторан угорських страв. Стабільно відправляють традиційну червону приправу в Харків, Київ, Одесу, Вінницю, інші міста України.
– Нинішнього року паприку плекали тільки на 5 гектарах, з яких упорали її понад 10 тонн, – каже ґазда. – Але в попередні сезони обробляли цю культуру на 10 гектарах. Наступного року маємо намір повернутися до цього показника.
Вирощений врожай сушать природним та механічним способом. У літню пору все обійстя та господарські приміщення родини Вароді буквально обвішані яскравими червоними плодами. Без «доробку» підприємця не обходиться також жоден фестиваль паприки, які щорічно проводять у М. Доброні. У плетених кошиках демонструють тут і готову продукцію сім’ї, адже ту ж паприку фасують кількох різновидів, які відмінні між собою й вагою. Надсилає в торгову мережу підприємець, крім цього, інші харчові приправи.
А останнім часом у Берталона Вароді з’явилось нове хобі – вирощування традиційної угорської породи свиней – мангаліци.
– Як і більшість жителів села, звичайно, тримали на обійсті по кілька свиней для власних потреб, – згадує чоловік. – Поступово їх кількість зросла, адже дійшли до висновку: відходи зерновиробництва, листя капусти і т. ін. ефективніше згодовувати худобі, ніж викидати як непотріб. Тепер утримуємо близько 30 голів свиней звичної закарпатської породи. Але надійний рушій прогресу – реклама, зробила свою справу і в моїй свідомості: наслухавшись з екрана телевізора та з інших видань інформації про корисність для організму людини саме м’яса мангаліци, вирішив поекспериментувати з їх вирощуванням у М. Доброні. Зараз їх в окремо відведеній кошарі теж близько 30. Одна з них навіть має понад 250 кілограмів, весною їй буде три роки.
Від себе додамо, що Берталон пішов навіть далі у своїх експериментах: він схрестив мангаліцу із закарпатськими свинями і тримає в розпліднику вже п’ятірко свинчат «нової» породи, яку можливо назвуть малодоброньською.
Загалом Берталон – максималіст. У всьому. Якщо поставив мету – обов’язково її здійснить. Коли робить що-небудь – то найкраще. До речі, схожа на батька старша донька Дора. Вона зараз навчається у Дебрецені. Й теж прагне підкорити нею ж виставлену планку по-максимуму.
А шестирічна Мална-Біборка тільки щойно пішла в перший клас місцевої ЗОШ.
– Правда, – розповідає батько, – енергія у неї так і нуртує: потрібне око і око, щоб не наробила зайвого. Тому дружина, педагог за фахом, увесь вільний час вимушена присвячувати маленькій «стрекозі», – з теплотою в голосі додає Берталон.
Бо сам він майже повністю у справах. Бере безпосередню участь у всіх без винятку виробничих діях: обробляє ґрунт, висаджує зерно, розсаду, збирає врожай, ремонтує техніку і ще багато чого іншого, І, звичайно, Берталон – генератор ідей, стратегії на перспективу. За його ініціативи, скажімо, поряд з газовим опаленням сушарок почали використовувати котел на твердому паливі, куди йдуть навіть качани від кукурудзи. Економія значна. Запровадив він і природнє сушіння зерна качанистої, яке планує реалізовувати весною. У «наполеонівських» намітках значиться також відкриття в М. Доброні фірмового магазину «від Вароді». Будівлю під нього вже придбав, весною розпочне реконструкцію.
...Коли покидав господарство підприємця, вже сутеніло. Звичайно, за півдня всього не обговориш, про все не довідаєшся. Але й того, що почув і побачив, достатньо, аби зробити реальний висновок: жителі М. Добророні не помилилися, коли «відрядили» в районну раду представляти їх інтереси саме Берталона Вароді. І в цьому «міні-парламенті» він з такою ж віддачею лобіює запити громади, як максимально викладається у власному, сміливо можу назвати його так, аграрному комплексі.
Микола Горват, "Вісті Ужгородщини"
10 грудня 2012, 15:51 KARPATNEWS.in.ua — Усі новини Ужгорода, Мукачева, Закарпаття та України