Президент України затвердив Закон про біометричні документи
Закарпатцям знову доведеться міняти паспорт. Минулого тижня Президент України Віктор Янукович таки дав «зелене світло» закону «Про Єдиний державний демографічний реєстр», за яким українці матимуть біометричний паспорт, – зрештою, як це прийнято в багатьох країнах Європи. Щоправда, далеко не всі в захваті від нововведення. Хтось чинить спротив через релігійні погляди, хтось не хоче викриття своїх персональних даних, а дехто просто… боїться змін. «Закарпатка» вивчила всі «за» і «проти» нового закону та вирішила про це розповісти своїм читачам.
Документ по-європейськи
Згідно з законом «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус», біометричний документ має отримати кожен українець. Це буде картка, що містить безконтактний електронний носій. Він матиме вмонтований чіп із біометричною інформацією: фото людини, відбитки пальців та інформацію про громадянина. За бажанням, у біометричний паспорт може бути включена додаткова інформація. У той же час вона вноситиметься до Єдиного державного демографічного реєстру – це електронна інформаційно-телекомунікаційна система, призначена для зберігання, обробки, використання інформації про громадянина держави. Законодавці стверджують: ця інформація буде конфіденційною, а її нерозголошення гарантує держава. Загалом біометричні дані вводитимуть у водійські права та в інші документи, які підтверджують особу. У тому числі в закордонний паспорт. Він буде у формі книжечки, правий форзац якої також міститиме безконтактний електронний носій. Варто зазначити, що введення в Україні біометричних паспортів обумовлено Планом дій щодо запровадження безвізового режиму з ЄС, схваленим у листопаді 2010 року.Для порівняння – біометричні паспорти вже видають у Росії й Молдові. У Євросоюзі та Сполучених Штатах Америки– це також звична справа.
Загалом цей закон Верховна Рада України ухвалила ще 2 жовтня.За місяць Президент повернув закон до парламенту зі своїми пропозиціями, а наступного дняпарламент прийняв його у новій редакції з пропозиціями глави держави. Його зауваження переважно зводилися до технічної частини документу і практично не торкнулися змісту. Так, Віктор Янукович погодився з паспортизацією всіх українців із дитячого віку і створенням єдиної бази даних про громадян. Однією з найбільш істотних поправок була передбачена можливість відмовитися від отримання біометричних паспортів через релігійні переконання.
Загалом, як пояснили «Закарпатці»в Головному управлінні Державної міграційної служби у Закарпатській області, нові паспорти почнуть видавати з 1 січня 2013 року, і саме тоді припиняється видача старих. А видані раніше документи є чинними до закінчення строку їхньої дії та не підлягають обов’язковій заміні. У той же час слід знати, що посвідчення водія, яке було видане з використанням зразка бланка, затвердженого органом виконавчої влади СРСР,припиняє свою дію, починаючи уже з 1 січня 2014 року.
Переваги паспортів
Які плюси паспорта з біометричними даними? По-перше, введення цього документу – важливий крок до безвізового режиму з Європою. Як пояснив глава Департаменту інформаційної політики МЗС Олег Волошин, виїзд за старим паспортом залишить процедуру отримання віз,а безвізовий режим у будь-якому разі буде поширений виключно на власників біометричних паспортів. По-друге, на думку автора законопроекту, депутата від Партії регіонів Василя Грицака, на відміну від нинішніх паспортів біометричні практично неможливо підробити. Нардеп у своїх виступах наполягає на тому, що паспорт буде захищеним. На чіпі зберігатимуться тільки відбитки пальців. В українських біопаспортах, наприклад, не буде скану сітківки ока. За словами пана Грицака, досвід Арабських Еміратів показує, що людина може просто закапати очі – й інформацію буде складно зчитати.
Недолікизакону
Не всі закарпатці в захваті від цієї ідеї. Як розповіла на прес-конференції юрист МГО «Мальовничий край русичів» Юлія МАЛИК, закон небезпечний тим, що в ньому не передбачено жодних механізмів захисту даних про особу. «Будь-хто може дізнатися конфіденційну інформацію й використати з невідомою метою», – зазначила вона. А її колега, керівник обласної громадської організації «Єдність поколінь» Марія КУЛЯБА, вважає, що закон і без того має низку технічних недоліків. «Проблема для українців полягає і в тому, що у новому паспорті нема відомостей про місце проживання, – розповіла вона. – Оскільки велика кількість адміністративних та соціальних послуг пов’язана з місцем проживання, то для отримання довідки потрібно буде регулярно звертатися до представників влади. А це, самі знаєте, не надто комфортно».
Не в захваті від закону і представники духовенства. На думку протоієрея Української православної церкви московського патріархату Василія Керецмана, це нововведення потребує додаткового вивчення, бо дуже обмежує свободу людини. За його словами, в багатьох країнах відмовилися від таких документів. «Ми втратимо не тільки свободу пересування, а й наше місцезнаходження здатні відслідкувати. А ще в документ є можливість внести інформацію, про яку можемо й не знати. Може, це буде поведінкова інформація, що дасть змогу маніпулювати людьми. Це небезпечно». Також, на думку священика, подібне нововведення – це хрест Антихриста. «Цілком можливо, що скоро нам навіть чіпи вводитимуть у руку. А це, згідно з апокаліпсисом, печатка Антихриста», – уточнив він. Щодо поправки Президента, яка дозволяє відмовлятися від біометричного документу через релігійні погляди, священнослужитель відповідає: «Ця процедура так і не описана чітко. Ось якщо людина відмовиться, то буде мати обмеження: не зможе вступити до вишу чи займатися підприєм-ництвом».
Отже, «за» і «проти» в нового закону багато. Невдоволені громадяни та організації ще судитимуться за відміну цього закону, проте наразі відомо одне – він прийнятий і вже з 1 січня набуває чинності. До слова, варто нагадати, що при веденні ідентифікаційних номерів також виникло багато галасу як з боку громадськості, так і духовенства. Однак час пройшов, а наразі ніхто не висловлюється за їхню відміну...
Петро МИНАЙ, "Закарпатська правда"
Закарпатці з 6 грудня можуть шикуватися в чергу за біометричними паспортами (+ВІДЕО)
"Біометричні" закарпатці, не хвилюйтеся! Ваші паспорти чинні повний термін їх дії!
Всім, всім, всім! Кроки по відновленню паспорта
09 грудня 2012, 17:11 KARPATNEWS.in.ua — Новини Ужгорода, Мукачева, Закарпаття та України