Кількість хворих, які страждають на підвищений тиск як в Україні, так і в усьому світі за останні 10 років збільшувалася. Сьогодні в Україні щонайменше 12 мільйонів гіпертоніків. Від цього захворювання помирає щороку до півмільйона наших співгромадян.
Це пов’язано насамперед із низькою фізичною активністю, надлишковою вагою, неправильним харчуванням, палінням, стресами та вживанням алкоголю. За рівнем смертності від серцево-судинних захворювань наша країна випереджає сусідні країни.
Сьогодні ціни на лікарські засоби регулюються з боку держави у переважній більшості європейських країн. Інструментом для визначення об’єктивних цін є встановлення порівняльної (референтної) ціни на ліки. Запровадження державного регулювання цін на лікарські засоби для лікування осіб з гіпертонічною хворобою відбувається в рамках пілотного проекту (постанова Кабінету Міністрів України від 25 квітня 2012 року № 340 «Про реалізацію пілотного проекту щодо запровадження державного регулювання цін на лікарські засоби для лікування осіб з гіпертонічною хворобою»).
Обіг лікарських засобів здійснюється після реєстрації ціни на них, яка не може перевищувати граничний рівень цін, встановлених МОЗ на основі порівняльних (референтних) цін на такі засоби, встановлених у Болгарії, Молдові, Польщі, Словаччині та Чехії. Якщо відповідний лікарський засіб не представлений на ринку в таких державах, порівняльна (референтна) ціна формується з урахуванням цін, що застосовуються в Латвії, Угорщині та Сербії, та цін, які склалися в Україні.
Виділено сім формул, за якими синтезовано всі основні препарати для гіпертоніків. Всі ці препарати (понад 200 найменувань) увійшли в перелік ліків, на які сьогодні встановлюються референтні ціни. Механізм працює так: лікар виписує пацієнту ліки від гіпертонії, той іде в аптеку з рецептом і отримує ліки за зниженими цінами (в залежності від встановленої референтної ціни на ті чи інші препарати). Потім держава компенсує аптекам референтну вартість цих ліків.
СПИСОК АПТЕК В ЗАКАРПАТТІ, ДЕ МОЖНА ЗА РЕЦЕПТАМИ ПРИДБАТИ ЛІКИ ВІД АРТЕРІАЛЬНОЇ ГІПЕРТЕНЗІЇ (ГІПЕРТОНІЇ)