Ігор Сегляник: Більше 107 тисяч новорічних подарунків заплановано доставити у всі куточки Закарпаття

foto

Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності — дуже важлива складова системи соціального захисту населення. Про те, як зі своїми обов’язками справляється обласне відділення фонду — у розмові з директором виконавчої дирекції Закарпатського обласного відділення Ігорем СЕГЛЯНИКОМ.

Ігоре Семеновичу, які особливості роботи обласного відділення фонду в нинішніх умовах?

— Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, як складова соціальної інфраструктури України, відіграє значну роль у системі соціального захисту населення. За кошти фонду здійснюються такі види матеріального забезпечення та соціальних послуг: допомога при тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), допомога при вагітності й пологах, на поховання (окрім деяких випадків), санаторно-курортне лікування, часткове фінансування санаторіїв-профілакторіїв, дитячих оздоровчих закладів, дитячо-юнацьких спортивних шкіл, позашкільне обслуговування дітей (придбання дитячих новорічних подарунків).

З року в рік видаткова частина бюджету зростає і в поточному році запланована на рівні 163 млн. грн. За 9 місяців витрати склали 106,3 млн. грн. На виплату допомоги по тимчасовій непрацездатності витрачено 45,1 млн. грн., по вагітності та пологах – 38,1 млн. грн., на поховання – 563 тис. грн. Також, 13,4 млн. грн. спрямовано на лікування та оздоровлення застрахованих осіб та членів їх сімей.

Виходить, що найбільша частка витрат бюджету – це виплати через хвороби?

— Так, це 42 відсотки всіх витрат обласного відділення фонду. За 9 місяців 2012 року внаслідок хвороб та травм невиробничого характеру втрачено 449,6 тис. робочих днів. Але за останні роки спостерігається тенденція все-таки до зниження рівня захворюваності та, відповідно, витрат на допомоги по тимчасовій непрацездатності.

З 1 січня 2011 року, тобто з моменту запровадження єдиного соціального внеску, пройшло вже майже 2 роки. Тоді відбулися зміни в системі виплат по лікарняних листках. Чи є сьогодні по цих питаннях проблеми, наприклад, затримки з виплатами?

— Дійсно, якщо раніше роботодавці оплачували лікарняні за рахунок власних коштів, а потім зверталися до фонду за відшкодуванням витрат (у разі перевищення витрат над нарахованими страховими внесками), то з 1 січня 2011 року виплата матеріального забезпечення за рахунок коштів фонду проводиться після надходження попередньо замовлених коштів фонду на рахунок страхувальника.

На сьогоднішній день всі заяви-розрахунки страхувальників-роботодавців фінансуються робочими органами фонду вчасно і в повному обсязі. Лише протягом 9 місяців 2012 року до робочих органів відділення фонду надано 15809 заяв-розрахунків на загальну суму 83,9 млн. грн. При опрацюванні заяв-розрахунків аналізуються випадки, в яких має місце перевищення більш ніж у 2 рази розміру середньоденної допомоги над середньоденною заробітною платою. У таких випадках, страхувальники надають відповідні пояснення та проводяться позапланові перевірки.

Ви згадували про лікування та оздоровлення застрахованих осіб та членів їх сімей. Чи є виправданими значні витрати на ці цілі?

— Звичайно, адже витрати по статті бюджету «Оздоровчі заходи» в кінцевому підсумку приводять до зниження рівня захворюваності працюючих та їх дітей, а значить і до економії коштів на виплати через хвороби.

Відповідно до програми щодо відновлення здоров’я застрахованих осіб та членів їх сімей за 9 місяців 2012 року по статті «Оздоровчі заходи” використано
13397 тис. грн. За рахунок цих коштів оздоровлено 5980 застрахованих осіб та членів їх сімей: 1468 – в санаторно-курортних закладах, 374 – в реабілітаційних відділеннях санаторно-курортних закладів, 350 студентів в санаторії-профілакторії “Скалка” державного вищого навчального закладу “Ужгородський національний університет” та 3789 дітей в дитячих закладах оздоровлення.

До речі, в реабілітаційних відділеннях санаторіїв безкоштовно пройшли курс лікування 87 хворих після інфаркту міокарда, 90 хворих з порушенням мозкового кровообігу та 149 вагітних жінок в санаторії «Карпати», 40 хворих після оперативного втручання на органах травлення – в санаторії «Поляна» та 8 хворих дітей в супроводі дорослих з порушенням обміну речовин (цукровий діабет) в ПрАТ «Трускавецькурорт».

З року в рік Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності фінансує оздоровлення дітей, адже діти – це наше майбутнє. Яка сума коштів передбачалася на оздоровчий сезон 2012 року і чи вдалося в повній мірі використати ці кошти?

— Щороку за рахунок коштів фонду фінансується оздоровлення дітей застрахованих осіб у дитячих закладах оздоровлення. Не став винятком і нинішній рік. Кошти для цього були передбачені програмою щодо відновлення здоров’я застрахованих осіб і членів їх сімей у розмірі 2 млн. 736 тис. гривень. Кошти в основному виділялися на часткове фінансування оздоровлення дітей, передусім на організацію харчування, лікування та культурне обслуговування у дитячих закладах оздоровлення. Такою формою оздоровлення за рахунок коштів нашого фонду охоплювалися діти віком від 7 до 18 років (а з 15.06.2012 року – від 6 років).

Цьогоріч, на відміну від попередніх років, кошти, передбачені на оздоровлення дітей, вдалося використати в повному обсязі. Оздоровлення дітей проводилося у 18 позаміських закладах оздоровлення, 3 закладах оздоровлення санаторного типу та 5 дитячих центрах.

При цьому порівняно з попереднім роком збільшено кількість оздоровлених дітей з 3555 до 3789, або на 6,6 %. В позаміських дитячих закладах оздоровлено 1798 дітей, санаторного типу — 1437 дітей, в дитячих центрах — 554 дітей, в тому числі за рахунок коштів фонду придбано за повну вартість путівки на суму 100 тис. грн. та оздоровлено 38 дітей.

В тому числі за межами області в 10 дитячих оздоровчих закладах оздоровлено 751 дитину, на що використано 512 тис. грн.

Детальніше, будь ласка, про часткове фінансування за кошти фонду, адже виникає питання, хто доплачує до повної вартості путівки?

— Середня вартість путівки в дитячих закладах оздоровлення у 2012 році — 2617 грн. Питома вага коштів фонду в повній вартості путівки складає близько 30 %. Решта вартості путівки — це кошти батьків дітей, профспілкових організацій, роботодавців, а також місцевих бюджетів.

Зауважу, що на території області функціонували й 2 дитячі заклади оздоровлення санаторного типу (на базі обласних дитячих санаторіїв «Човен» та «Малятко»). Тут доплата до повної вартості путівок здійснювалася виключно за рахунок коштів обласного бюджету.

Чи виникали проблеми в процесі підготовки та проведення оздоровчої кампанії і як їх вдалося вирішувати?

— Основна проблема – це забезпечення господарської частини вартості путівок. Через високу вартість путівки батьки не завжди можуть дозволити собі придбати її для дитини. Особливо з огляду на те, що середня заробітна плата в області влітку 2012 року складала 2500 грн.

Для забезпечення в повній мірі використання коштів обласного відділення фонду, передбачених на оздоровлення дітей, ми цього року активно співпрацювали з обласною та районними державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями області. Фахівці обласного відділення Фонду брали участь у роботі комісій із соціального страхування підприємств області, особливо із значною кількістю працюючих. Адже через комісії органи фонду на місцях безпосередньо спілкуються із застрахованими особами, і саме комісія із соціального страхування приймає рішення про виділення путівки до дитячого закладу оздоровлення.

Таким чином всі зусилля органів обласного відділення фонду були спрямовані як на інформування страхувальників та застрахованих осіб щодо можливості та механізмів проведення оздоровлення дітей за рахунок коштів фонду, так і на пошук додаткових джерел фінансування господарської частини вартості путівок.

Ви говорили про оздоровлення закарпатських дітей за межами області. Про які регіони йде мова і чи виявляють бажання діти з інших областей України відпочивати на Закарпатті?

— Попри те, що Закарпаття – це рекреаційна зона, закарпатські діти хочуть відпочивати та оздоровлюватися й на морі. Цьогоріч майже 20% від загальної кількості оздоровлених за кошти фонду дітей перебували в дитячих оздоровчих таборах Миколаївської, Херсонської, Одеської областей та АР Крим.

Що стосується відпочинку дітей з інших регіонів України у нас, то найбільш популярними є ДЗО «Водограй», «Білочка», «Зачарована долина».

Наскільки мені відомо, в межах статті «Оздоровчі заходи» фонд також частково фінансує дитячо-юнацькі спортивні школи?

— Для зміцнення здоров’я дітей через залучення їх до занять фізичною культурою і спортом ми фінансово підтримуємо діяльність 7 ДЮСШ області: обласну комплексну та Ясінянську спеціалізовану олімпійського резерву із зимових видів спорту ФСТ «Україна», комплексну обласну, обласну із зимових видів спорту, обласну з ігрових видів спорту ФСТ «Спартак», обласну ФСТ «Колос», обласну комплексну ФСТ «Динамо».

Якщо цьогоріч  школи фінансуються ще фондом централізовано через республіканські фізкультурно-спортивні товариства, то в 2013 році заплановано часткове фінансування ДЮСШ безпосередньо через виконавчу дирекцію обласного відділення. На ці цілі бюджетом передбачено 1,3 млн. грн.

Скоро новорічні свята…

— Нині ми до них посилено готуємося, щоб діти застрахованих у фонді батьків були забезпечені солодкими подарунками: заплановано доставити понад 107 тисяч новорічних подарунків у всі куточки Закарпаття.

Розмовляв Іван СІДУН, "Новини Закарпаття"


03 грудня 2012, 7:53
KARPATNEWS.in.ua — Усі новини Ужгорода, Мукачева, Закарпаття та України

Сподобалась новина? Підтримай KarpatNews натиснувши "Подобається"!

Інші публікації

У тренді

karpatnews

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на karpatnews.in.ua

Інтернет-видання можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео за умови гіперпосилання на karpatnews.in.ua

© Новини Закарпаття, Ужгорода, Мукачева та України на KarpatNews. All Rights Reserved.