Новий Закон "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" можна назвати реформаторським, оскільки він вимагає повного переформатування управлінських органів адвокатури. Про що так довго мріяли представники цієї професії. Однак втілити у життя омріяне виявилося не так вже й просто...
У цьому можна було переконатися під час проведення Установчого з’їзду адвокатів.
Сутички делегатів
Як тільки члени найстаршої організації - Спілки адвокатів України вирішили знайти спільну мову із представниками молодої "бізнес-адвокатури" - організаторами нової Асоціації адвокатів України та юристами з Асоціації правників України, на них очікувало нове розчарування - демарш очільника Вищої кваліфікаційної комісії адвокатури Володимира Висоцького. Саме він поплутав плани лідерів адвокатських та правничих об’єднань, які цілеспрямовано йшли до формування, відповідно до змін у законодавстві, нових органів адвокатури.
Чого лише варті маневри ВККА з приводу зупинки рішень регіональних КДК адвокатів щодо дати та місця проведення настановних зборів, а також визначення списків делегатів на Установчий з’їзд адвокатів. Скасовувати такі заборони вищої інстанції представникам Харківської та Закарпатської адвокатури доводилося в судовому порядку. Однак, на цьому керівник ВККА Володимир Висоцький не зупинилося і наступним його кроком стало проведення альтернативних конференцій адвокатів у Харкові та на Закарпатті. Її учасники також обрали своїх делегатів на Установчий з’їзд адвокатів. Таким чином, вони планували зіштовхнути їх з іншими адвокатами в Києві, щоб зірвати захід, на якому вирішуються не лише кадрові питання, а й майбутнє всієї адвокатури.
Однак цього не сталося, адже події розвивалися за дещо іншим сценарієм. Спершу до готелю "Русь" прибули самі делегати, однак деяких з них не допустили до зали засідань, оскільки вони виявилися делегатами від альтернативних конференцій адвокатів Харкова та Закарпаття. Пробитися самостійно до зали засідань у них не було змоги, адже вхід до неї ретельно охороняли кремезні чоловіки в костюмах. Тому з’ясування стосунків відбувалося прямо в холі готелю. Відстоювати інтереси своїх делегатів прибув сам Володимир Висоцький, який наполягав на тому, що вони мають право брати участь у з’їзді. Проти цього сміливо виступили жінки-адвокати Галина Ковбасинська, яка є головою КДК адвокатури Київської області, та її колега - голова Київської міської КДК адвокатури Інна Рафальська.
Кадрове омолодження
Після півгодинної штовханини та сварок група адвокатів Володимира Висоцького прийняла рішення провести альтернативний з’їзд адвокатури у приміщенні кінотеатру "Кінопанорама". Більша ж частина делегатів - 217 чоловік, які приїхали з регіонів, поквапилися на засідання анонсованого з’їзду до актової зали готелю "Русь". Його відкриття відбулося без голови ВККА Володимира Висоцького. Такі повноваження замість нього виконувала "героїня дня", незламний адвокат Галина Ковбасинська. Вона привітала всіх присутніх з такою історичною подією та оголосила засідання з’їзду відкритим. Далі цю почесну місію перебрала на себе Інна Рафальська, яку делегати з’їзду обрали ведучою заходу.
Потім делегати перейшли до вирішення найважливішого питання, заради якого, в принципі, й відбулося стільки шуму в адвокатурі, - обрання керівників найвищих органів адвокатського самоврядування. Кандидатуру Лідії Ізовітової, яка є заступником голови Вищої ради юстиції, а до того її очолювала, на зайняття посади голови новоствореної Національної асоціації адвокатів України запропонували адвокати із зали. Оскільки особливих заперечень з цього приводу не було, зазначене питання без обговорення одразу ж поставили на голосування. У результаті таке рішення підтримали 214 чоловік з 217 присутніх.
Після результативного голосування Лідія Павлівна подякувала колегам за висловлену довіру та взялася висувати кандидатури своїх заступників. Тут не обійшлося без несподіванок. Адже, окрім Катерини Коваль, яка досить тривалий час була заступником голови Союзу юристів України Валерія Євдокімова, на цю посаду несподівано обрали молодого та амбітного юриста Валентина Гвоздія. Будучи віце-президентом Асоціації адвокатів України, він до прийняття компромісного Закону "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" знаходився практично в опозиції до членів САУ, яку зараз очолює пані Ізовітова. Не меншим сюрпризом стало й обрання на посаду голови Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Валентина Загарія, який очолює доволі молоду та прогресивну Асоціацію правників України. Про те, що такий вибір кандидатів не є випадковим, засвідчив адвокат Юрій Михальський, який посеред голосування вигукнув, що голосує так, як наказала на погоджувальній нараді Київської міської колегії адвокатів Інна Рафальська. Ця репліка із залу стала красномовним підтвердженням того, що останні перешкоди до об’єднання молодих правників та бізнес-юристів з адвокатами були подолані.
Теорія розбрату
Однак, ставши свідками одного примирення практикуючих юристів, ми отримали потужний розкол всередині самого адвокатського середовища, ініціатором якого стало його керівництво. Як зазначили делегати з’їзду, такого між представниками цієї професії ще не було. Так, юрист Станіслав Башенко, якому довелося пропрацювати за головування у ВККА Віктора Медведчука і Сергія Сафулька, заговорив про те, що подібного розбрату між колегами він ще не бачив. "Раніше, як тільки десь щось таке назрівало на місцях, колишнє керівництво ВККА одразу ж підключалося до вирішення цієї проблеми, і всі спірні питання одразу знімалися", - зазначив він під час свого виступу на Установчому з’їзді. Зі свого боку Інна Рафальська додала, що такого занепаду, який ми маємо сьогодні, ще не знала українська адвокатура. Адже, окрім втручання Висоцького в судовий процес, де стороною у справі була ВККА, за його сприяння доносили на адвокатів до СБУ і здійснювали навіть передачу до цього органу диктофонних записів засідань КДК адвокатури.
Заслухавши всю цю інформацію, делегати з’їзду прийняли рішення, відповідно до п.8 ч.1. ст. 18 Закону "Про Вищу раду юстиції", проголосувати про відкликання раніше обраного членом ВРЮ від з’їзду адвокатів Віктора Висоцького, у зв’язку із скоєнням ним аморального вчинку. У результаті, його підтримали 193 делегати. Замість Володимира Висоцького на цю посаду була запропонована кандидатура голови Вищого адміністративного суду України Ігоря Темкіжева. Адже, відповідно до чинної редакції Закону "Про Вищу раду юстиції", один з трьох членів цього органу, які обираються за квотою адвокатів, повинен бути суддею.
Щоправда, одразу голосувати за цю кандидатуру адвокати не стали, мотивуючи це тим, що бажають бачити суддю Темкіжева в себе на з’їзді. Тож йому довелося прибути на цей захід і особисто виступити перед його делегатами, відповідаючи на їхні запитання. Після чого в ході таємного голосування більшістю голосів він був обраний членом ВРЮ замість достроково звільненого з цієї посади Володимира Висоцького.
Альтернативні пропозиції
Останній теж не залишився в боргу і, зібравши своїх прихильників від адвокатури на альтернативний з’їзд, також запропонував обрати кандидатів на керівні посади в органах адвокатського самоврядування. Не дивно, що крісло голови НААУ, за результатами голосування, дісталося саме Володимиру Висоцькому, який усіма правдами й неправдами жадав його отримати. Заступниками стали Оксана Комарницька та Андрій Костяк. ВКДКА очолив Михайло Ісаков, а його заступниками обрали Ольгу Жуковську та Катерину Котелевську.
Хто ж насправді сяде на керівні місця - кандидати від "альтернативного" чи основного з’їзду адвокатів, гадаю, відтепер уже буде вирішувати суд, вердикт якого залежатиме від того, в кого ж із потужних гравців від адвокатури насправді виявиться найбільший вплив на судову систему. Щоправда, такі судові "ігри" можуть заблокувати початок роботи новостворених органів адвокатського самоврядування, діяльність яких фінансується представниками багатотисячної армії адвокатури. А це вже дорого коштуватиме самим адвокатам.
Коментар голови ВККА Володимира Висоцького:
- Тільки ВККА може проводити Установчий з"їзд, що ми і зробили. Всі документи і печатки були на нашому з"їзді. Ми в екстреному порядку знайшли приміщення і провели захід у залі кінотеатру "Кінопанорама". На з"їзді була створена Національна асоціація адвокатів, а також обрано керівництво вищих органів адвокатського самоврядування. щодо позбавлення мене членства у Вищій раді юстиції, хочу зазначити, що порядок проведення Установчого з"їзду адвокатів не передбачає розгляду подібних питань. Я не визнаю це рішення, але поки не буду звертатися до суду, тому що не бачу можливості оскаржити його.
Інформація до роздумів:
Не встиг з"їзд адвокатів, що пройшов у мнулі вихідні в Києві, ухвалити рішення про звільнення Володимира Висоцького з посади члена ВРЮ, як у цьому органі вже активно проводяться заходи щодо його "виселення". За інформацією юридичного видання, наближеного до радника Президента України Андрія Портнова, у ВРЮ розпочато процедуру передачі справ, що перебували на розгляді Володимира Висоцького. Зараз Рада готується до перерозподілу всіх справ, що знаходилися у його провадженні, між іншими членам ВРЮ. Ті ж матеріали, за якими перевірка Володимира Висоцького не була проведена, а також ті, що стосуються притягнення до відповідальності суддів, ініційовані ним особисто, будуть повернуті заявнику. Крім того, анульовано свідоцтво члена ВРЮ, видане Володимиру Висоцькому, і підготовлено до передачі майно, що належить тепер вже колишньому члену ВРЮ.