Українців можна назвати найвинахідливішою нацією. Кожного місяця Український інститут промислової власності реєструє близько тисячі патентів на корисні моделі
Серед них є багато розробок зі сфери ІТ, телекомунікацій, хімії, машинобудування, медицини.
«Коментарі» вирішили складати Топ-10 найбільш незвичних і таких, що запам´ятовуються, вітчизняних винаходів.
1. Перше місце по праву можна віддати винахідникові пристрою, який може розв’язати проблему контролю уважності людей на виробництві.
Винахідник з Одеси придумав «гаджет», який він назвав «Пристрій для визначення уважності оператора». Корпус пристрою виконаний у вигляді медальйона, підвішеного на ланцюжку на шиї оператора. Медальйон містить коліщатко з виступом для вмикання і вимикання таймера. При цьому таймер сполучений із звуковим сигналізатором і встановлений на 120 секунд.
Пристрій покликаний допомогти працівникам уважно спостерігати за устаткуванням (пультами управління двигунами, казанами, котельними, джерелам енергії і т.п.) і навколишнім середовищем, з якого щохвилини надходять слухові, зорові або тактильні сигнали.
Операторові необхідно реагувати на ці сигнали і у разі потреби змінювати параметри роботи устаткування або швидкість напрямку руху транспортного засобу.
У разі пропуску одного із сигналів протягом 120 сек. пристрій реєструє порушення пильності й видає звуковий сигнал. Цей сигнал повторюватиметься доти, доки оператор не поверне голову, тоді пристрій спрацює і відключить звуковий сигнал.
Винахідник змалював свого оператора ось так:
2. 3D кіно, 3D екрани – це ні для кого вже давно не дивина. Таким не здивуєш. А ось 3D штор у нас ще не було.
Дві українки вирішили винайти штори із стереоефектом. Штора має складатися не менше ніж із двох незалежних полотнищ, розміщених у паралельній площині на карнизі. На друге полотнище наноситься зображення, яке слугує основним тлом і виконує функцію заднього плану. На перше полотнище наноситься зображення, що виконує функцію переднього плану.
Задня шторка має бути зроблена із щільнішого матеріалу. Зображення може бути нанесене на тканину за допомогою сублімаційного друку або вручну. Зображення може бути також світловим - направлене на полотнища за допомогою проектора.
3. Порадував і придуманий ще одним українським винахідником велоелектромобіль з мехатронним накопичувачем енергії.
Було поставлено завдання звести до мінімуму втрати електричної енергії за рахунок використання енергії мускульної сили людини і електромагнітних амортизаторів, підвищення прохідності за рахунок повного приводу коліс.
Велоелектромобіль обладнаний електричним двигуном, акумуляторною батареєю, мехатронним накопичувачем енергії, електромагнітними амортизаторами. Примітно, що електроенергія накопичується не лише при розгоні транспортного засобу, але і при гальмуванні, що робить його використання оптимальним у місті.
Виглядають начерки цього пристрою футуристично:
4. Є українці, які роблять свої винаходи буквально у всьому. І, природно, поспішають отримати на них патенти.
Вітчизняний винахідник із Одеси запатентував спосіб приготування... млинчиків з начинкою.
Корисна модель включає випічку млинцевого листа, вкладення начинки в млинцевий лист і формування млинчиків з начинкою. Спосіб відрізняється тим, що використовується млинцевий лист прямокутної форми, а формування млинчика здійснюється шляхом послідовного перегину млинцевого листа спочатку по діагоналі, а потім по вертикалі, при цьому цикл повторюють не менше ніж двічі.
5. Винахід зі сфери телекомунікації запатентував житель міста Краматорська. Це телефон, покликаний розв’язати проблему очікування на лінії.
Винахідникові, мабуть, набридло довго чекати з’єднання з оперторами call-центрів. І він вирішив боротися з цим власними силами, запатентувавши телефон із додатковою функцією очікування закінчення сигналу і сповіщення про це користувача.
Більшість відомих телефонних пристроїв мають функцію автододзвону, яка дає можливість в автоматичному режимі додзвонитися до постійно зайнятих абонентів. Телефон набирає потрібний номер через певні інтервали часу і, якщо абонент відповідає, його голос звучить у динаміку.
Недоліком цієї функції, на думку українського винахідника, є необхідність слухати гудки або заставочні мелодії, чекаючи, коли зазвучить голос абонента.
Винахідник придумав вихід із цієї ситуації: після додзвону на call-центр, наприклад, телефон сам слухає заставочну мелодію. А як тільки вона закінчується, дає користувачеві знати за допомогою звукового або візуального сигналу, що пора брати трубку.
6. Ще одна енергонакопичувальна технологія у сфері транспорту полягає в тому, що у вантажних автомобілів з´являється додаткове джерело живлення від зустрічного вітру (як при русі автомобіля, так і під час його стоянки).
Отриману енергію, на думку винахідника, можна використовувати для підігрівання в зимових умовах масла і води в системах автомобіля перед запуском двигуна, заряджання акумуляторів і т.п.
7. Винахідники з КПІ вирішили зайнятися удосконаленням моделі що, здавалося б, повністю сформувалася вже багато століть тому. Вони вирішили змінити форму монети.
Відома всім монета зручна у використанні завдяки пласкій формі, але вона має підвищену матеріаломісткість (масу, вагу), що є її основним недоліком. У результаті з´явилася ідея змінити площу монети, не змінюючи дуже її форми.
Вийшла ось така ось штука:
8. Восьме місце дісталося пристрою, покликаному розв’язати проблему комунікації людей.
Дуже мило виглядає мета його створення: «Люди діляться на чоловіків і жінок. Природа задумала, щоб чоловік і жінка були разом для продовження людського роду. Але багато хто так і не може знайти свою другу половинку. Можливо, їм важко здійснити перший крок, щоб заговорити із вподобаною людиною», - говориться в описі корисної моделі. Щоб розв’язати цю проблему, винахідник придумав спеціальний пристрій, який за функціоналом нагадує звичайний комунікатор.
Його основна функція полягає в тому, щоб автоматично визначати подібні пристрої в зоні дії. Людина, охоча поспілкуватися з іншим володарем такого самого гаджета, зможе до них підключитися і вступити в чат, використовуючи безкоштовний бездротовий зв´язок близького радіусу дії (Bluetooth, наприклад).
Звичайно, безкоштовні чати на смартфонах – послуга не нова. Але українці, як і раніше, прагнуть удосконалити інтернет-спілкування.
9. Винахідники з Луганської області перейнялися тим, що цигарки не лише шкідливі, але ще і антигігієнічні.
«Зазвичай цигарки в коробку вкладені таким чином, що їхні фільтри розташовані відразу під відкидною кришкою. Тому виймаються вони з коробки тільки шляхом узяття пальцями за фільтри, які потім повинні торкатися губ споживача, що приводить до проникнення хвороботворних мікроорганізмів і вірусів, які можуть на них бути, в ротову порожнину. Пропонуючи іншій людині цигарку, споживач тютюнового виробу також береться руками за фільтр, що не лише не гігієнічно, але і небезпечно для здоров´я того, хто пригощається», - описують проблему автори.
Вихід зі складної ситуації був знайдений дуже простий: можна зробити пачку, яка відкривалася б як з боку фільтрів цигарок, так і з боку їхніх кінців. Якщо брати їх з іншого боку, то ніяка зараза в рот не потрапить. Аби уникнути випадкового відкриття пачки одночасно з двох боків, луганці придумали зробити спеціальну захисну стрічку, яку потрібно відірвати тільки тоді, коли курильщик хоче використовувати гігієнічний спосіб витягання цигарок.
10. Інноваційний спосіб оброблення тушки самки комара запатентувала винахідниця з Харківської медичної академії післядипломної освіти. Її метою було швидке визначення віку комах.
«Чим молодша особина популяції, тим менше в ній епідеміологічно небезпечних самок і тим повільніше йде передача збудника», - наголошується в описі корисної моделі. У 50-60-і роки, коли почалося широке застосування засобів труєння комарів, з´ясувалося, що епідемії малярії можна запобігти і без різкого зниження чисельності переносника. Ефект досягався за рахунок знищення епідемічно небезпечної частини популяції (тобто самок старшого віку) в результаті повторних контактів з обробленими отрутою поверхнями.
Харківська винахідниця радить робити так: спочатку відокремити крила і ноги, надірвати останній сегмент черевця, ентомологічною голкою зафіксувати комаху і видавити шлунок комара разом із задньою кишкою за допомогою голки, рухаючись від грудей до останнього членика черевця.
Опис, само собою, не з приємних. Та зате харків´янка, можливо, зробила істотний внесок до науки.
15 жовтня 2012, 14:35 KARPATNEWS.in.ua — Усі новини Ужгорода, Мукачева, Закарпаття та України