Журналісти, які зібрались у понеділок під стінами Верховної Ради на акцію проти законопроекту про наклеп, запрошували всіх бажаючих 4 жовтня відвідати виборчий округ №66 на Житомирщині, в якому балотується автор цієї ініціативи Віталій Журавський. Медійники стверджують, що згідно з виборчим законодавством кожен громадянин має право агітувати як за, так і проти будь-якої політсили чи кандидата, а відтак закликають це своє право реалізувати.
ВО «Свобода» заявляє, що окружні виборчі комісії вночі потай проводять пережеребкування, а в ДВК панує абсолютний хаос - у половині не було кворуму, щоб розпочати перше засідання. Зокрема, керівництво ОВК намагається тиснути на свободівців, представлених у дільничних виборчих комісіях. Так, у 104-му виборчому окрузі (м.Луганськ) свободівці мали бути представлені в ОВК, втім, жоден із представників політсили запрошення на перше засідання дільничних комісій не отримав. На прохання уповноваженого “Свободи” у цьому окрузі пояснити такий стан справ, виявилось, що о 12-й ночі ОВК вирішила провести пережеребкування, за результатами якого «Свобода» місць у ДВК не отримала. У політисилі такі дії розцінюють як непрямий тиск на свободівців, представлених у виборчих комісіях.
В «УДАРІ» ж стверджують, що у Пирятині на Полтавщині затримали тираж фальшивих газет із матеріалами проти кандидата у депутати по 151-му виборчому округу від цієї партії Тараса Кутового. У партії повідомили, що 1 жовтня представники опозиції спільно з правоохоронцями затримали мікроавтобус, у якому було близько 15 тисяч листівок, які, згідно з вихідними даними, видані на замовлення кандидата в народні депутати по тому ж 151-му виборчому округу, але від ВО «Батьківщина», Миколи Карнауха. У матеріалах Кутовому приписують зв'язки з олігархами. Представник “Батьківщини” Микола Карнаух, від імені якого начебто були надруковані ці листівки, категорично заперечив свою причетність до чорного піару проти партії “УДАР” і її представників на окрузі, назвавши ці бюлетені “спробою розколу опозиції та намаганням посіяти недовіру у взаєминах”. За його словами, представники “Батьківщини” разом з міліцією затримали людей, які розповсюджували підробну газету. За цим фактом вже проводять слідчі дії.
Лідер партії «Україна - Вперед!» Наталія Королевська пропонує створити у Верховній Раді слідчу комісію з розслідування порушень в ході виборчого процесу. Про це вона заявила 1 жовтня під час Погоджувальної ради керівників парламентських комітетів і фракцій. За її словами, посилюється адміністративний тиск, маніпуляції у виборчих комісіях, відвертий підкуп виборців, включаючи гроші. Королевська нагадала, що її командою був запущений сайт «Адмінресурс стоп», де фіксуються всі випадки порушень. У свою чергу голова Верховної Ради Володимир Литвин зазначив, що пропозиція про створення слідчої комісії актуальна та питання буде включено до порядку денного засідання парламенту.
Кандидат у депутати від Української платформи «Собор» Сергій Таран стверджує, що на 198 виборчому окрузі, що на Черкащині, провладна партія застосовує адмінресурс із залученням можливостей голів сільських рад. За його словами, з початку вересня у кожні вихідні голів сільрад зобов'язують проводити "день села", на який обов'язково запрошують провладного кандидата в депутати, який з "барського плеча" надає "благодійну допомогу" у вигляді покупки електрокосилок, ремонту приміщень сільради тощо. Кошторис готують голови сільрад і він сягає близько 30 тис. грн, зазначили у "Соборі".
Експерти, спостерігачі
Прихильники демократії як найбільш бажаного типу політичного устрою в Україні переважають в електораті всіх провідних політичних партій, окрім Компартії України. Такі дані дослідження фонду "Демократичні ініціативи" та Центру Разумкова (10-15 серпня) навів керівник соціологічної служби Ukrainian Sociology Service Олександр Вишняк. Так, демократичний устрій у нашій державі підтримують 60% виборців ВО "Батьківщина", 55,4% прихильників "ВО "Свобода", 55,6% - партії "Україна - Вперед", 44,6% - партії "УДАР". Соціолог також звернув увагу на те, що 51% виборців Партії регіонів, яка, на його думку, "послідовно створює авторитарний режим в Україні", є прихильниками демократії, а не авторитаризму (23%). Водночас прихильниками авторитаризму є чверть (25%) виборців "УДАРу".
Керівник аналітичного центру «Спільна мета» Руслан Бортник стверджує, що перспективи проходження виборчого бар'єру партії «Украина - вперед» - 3%. У ВО «Свобода» - 4%. Проходження чи непотрапляння цих партій у ВР є головною інтригою виборів: за наявного балансу між провладними силами - 29% (ПР+КПУ) і опозицією - 27% ( «Удар»+«Батьківщина»), саме ці партії у випадку подолання 5%-го бар'єра мають всі шанси претендувати на «золоту парламентську акцію».
Директор Фонду "Демократичні ініціативи" Ірина Бекешкіна повідомила, що на думку абсолютної більшості експертів, на виборах-2012 п'ятивідсотковий виборчий бар'єр подолають такі партії як Партія регіонів, ВО «Батьківщина», «УДАР» і Комуністична партія України.
УКРІНФОРМ
01 жовтня 2012, 21:09 KARPATNEWS.in.ua — Новини Ужгорода, Мукачева, Закарпаття та України