Державний борг на рівні більш як 100% ВВП став цілком звичним явищем, а в країнах з розвиненою економікою на даний час досягнув найвищого рівня з часу Другої світової війни.
Про це говориться у новій жовтневій доповіді експертів МВФ "Перспективи розвитку світової економіки", передає УКРІНФОРМ.
"Державний борг у країнах з розвиненою економікою досягнув найвищого рівня з часу Другої світової війни. Рівень валового боргу в Японії, Греції, Італії, Португалії, Ірландії та США, перевищує 100%", - говориться у розділі про надмірну державну заборгованість.
У документі додається діаграма показників 10 країн з розвиненою економікою з найбільшим процентним відношенням держборгу до ВВП за 2011 рік. Згідно з діаграмою, на першому місці Японія з близько 230%. За нею йде Греція (більш як 160%) та Італія (під 120%).
У межах від 100 до 110% - Португалія, Ірландія та США. Майже впритул до стовідсоткової позначки стоять стовпчики держборгу Ісландії та Бельгії, за якими йдуть Франція і Великобританія (понад 80%), а також Іспанія (в районі 70%).
Разом з тим, на фоні цієї вражаючої картини у доповіді зазначається, що багато країн з розвиненою економікою відчували протягом минулого століття не менш високий тягар державної заборгованості, ніж те, яке спостерігається сьогодні. Так, з 22 країн, за якими МВФ має дані за останнє століття, 14 пережили, принаймні, один епізод, коли їх борг перевищував 100%, а з рядом держав таке траплялося навіть кілька разів.
На основі аналізу вказаної інформації, експерти роблять висновки про те, що досвід цих країн істотно відрізняється, але у всіх випадках коефіцієнт заборгованості зазвичай знижується дуже повільними темпами. "Скорочення боргу - це марафон, а не спринт", - наголошують у МВФ, додаючи, що "через 15 років після того, як рівень боргу перевищує 100%, він в середньому виявляється лише трохи нижче".
Вивчивши "віковий досвід" автори доповіді запропонували "дорожню карту" для успішного вирішення проблеми поточної надзвичайної державної заборгованості. На їх думку, найголовніше, щоб бюджетна консолідація, з метою подолання її негативного впливу, супроводилася заходами з підтримки економічного зростання. При цьому, треба зосередитися на усуненні глибинних структурних проблем в економіці та старатися, щоб грошово-кредитна політика була, по можливості, адаптивною, зазначається у "дорожній карті".
Разом з тим, експерти визнають, що невелике скорочення заборгованості можливе навіть за відсутності сильного економічного зростання, як показує приклад Італії у 1990-і роки.
27 вересня 2012, 18:57 KARPATNEWS.in.ua — Новини Ужгорода, Мукачева, Закарпаття, України та світу