У понеділок, 17 вересня, в готелі «Олд Континент» в Ужгороді пройшов круглий стіл під лозунгом «Зупинимо туберкульоз разом». Координатором бесіди виступив Тарас Кузьмов – представник однієї з адвокатських організацій, саме з тих, що допомагають лобіювати інтереси певної соціальної чи іншої групи людей. Як пояснив пан Кузьмов, у Києві про туберкульоз відмовляються навіть говорити, а не те, щоб діяти. Тож вони поїхали в регіони.
В обговорені взяли участь медики, священнослужителі, представники пенітенціарної служби, ромських громадських організацій та журналісти краю.
Медики запевнили, що 80% хворих на туберкульоз на Закарпатті – це представники ромського населення. І головне те, що вони відмовляються лікуватись, або ж переривають стаціонарне лікування, чим тільки погіршують свій стан. Присутні представники ромських організацій запевнили, що це все через малу і непостійну роботу медичних установ із жителями ромських таборів. Та пізніше виявилося, що роми спеціально приховують туберкульоз, бо «це стидно», таким чином розширюючи групу ризику. А Тарас Кузьмов запевнив, що не лише роми – потенційні хворі, адже «60% хворих на туберкульоз – це ті, що їздять із нами в маршрутках».
Лікування туберкульозу дуже довготривале. Оскільки нерідко хворобою нагороджені заробітчани, то вони не мають змогу вилікуватися до кінця, бо треба годувати сім’ю. Іванна Сабо, представниця Червоного Хреста на Закарпатті, запропонувала підтримувати по мірі можливості родини хворих заробітчан. Інші ж запропонували робити це у вигляді харчових наборів, що викликало чималу дискусію.
Тарас Кузьмов також попросив священнослужителів різних єпархій долучитися до вирішення проблеми туберкульозу. Аргументуючи це тим, що люди радше прислухаються до духовного пастора, ніж до медика. Священики запевнили, що готові допомогти, але попросили зрозуміти, що це не є їхнім основним завданням. «Ми не можемо починати сповідь зі слів: «Коли Ви востаннє проходили флюорографію?», - сказав представник римо-католицької церкви.