Ми добре знаємо «крилату» народну мудрість: «Здоров’я не купиш і в борг не візьмеш». Але, на превеликий жаль, багато людей своєму здоров’ю не надають особливої уваги. Одні покладаються на «завтра» або на «авось», другі – змирилися з принципом: «якщо судилося хворіти, то нехай…», треті ж – сподіваються «на чудо природи», або ж починають займатися самолікуванням.
Буває й таке, що людина згадує про своє здоров’я тільки тоді, коли в неї виникають уже серйозні проблеми. Як би там не було, але здоров’я – є безцінним даром Господа і, якщо ми зневажливо будемо до нього ставитися, то це може закінчитися фатальними наслідками.
Відомо, що здоров’я — це функціональний стан організму людини, який забезпечує тривалість життя, фізичну та розумову працездатність, високий рівень самопочуття, гарний настрій, енергійність, а також народження здорових дітей. І тому варто кожному із нас добре зважати на своє здоров’я і, при потребі, якомога швидше звертатися по допомогу до лікарів. На жаль, бувають випадки, коли людина досить часто соромиться приходити на прийом до медиків, зокрема, дерматологів, дермантовенерологів. Їй соромно та не приємно визнавати той факт, що вона може хворіти, особливо на грибкові захворювання (мікози). А дарма! Якщо ще століття тому лікарі не надто зосереджували свою увагу на мікозах, то зараз мудрі та досвідчені лікарі знають як допомогти хворій людині.
Насамперед, пацієнту варто знати, що таке мікози.
Мікози (грибкові захворювання) – це велика група уражень шкірних покривів, які викликаються патогенними грибами та належать до групи інфекційних. Джерелом захворювань є хвора людина чи тварина. Зараження може відбуватися при безпосередньому контакті, а також через предмети особистого користування.
Більш детальніше про мікози, про спектр їх збудників та розповсюдження розповість Леся Богданівна Минько – лікар-дермантовенеролог відділення профілактики Ужгородської міської поліклініки.
− Розповсюдженість мікозів – хвороб, що викликаються патогенними та умовно-патогенними грибами, – досить велика. На їх рахунок припадає до 42 % усіх хвороб шкіри та нігтів. У структурі шкірних захворювань вони займають друге місце. По даним ВОЗ, у третини населення є мікози, до яких входять ураження нігтів стоп та кистей – оніхомікози. Важливу роль у винекнені мікозів відіграють такі фактори: вік, стать, порушення обміну, зокрема, цукровий діабет, частий та неконтрольований прийом різноманітних медикаментів – антибіотиків, гормонів тощо, – зниження імунітету, внаслідок хронічних хвороб, СНІДу, алкоголізму, наркоманії, місцеві фактори. Окрім цього, погіршення екологічної ситуації, матеріальних, соціальних умов існування більшості населення, тривалі фізичні та психоемоційні стреси – також впливають на здоров’я людей , знижуючи фізіологічну захисну функцію шкіри і порушують стійкість організму до грибкової інфекції, − говорить Леся Богданівна.
Частіше висока частота мікозів відмічається в осіб похилого та старечого віку. Серед них кількість хворих досягає 50%. Цьому сприяє вікова перебудова органів і систем старіючого організму. Це, насамперед, дисфункції нервової та ендокринної системи, що призводить до порушення кровообігу, атеросклеротичні зміни, обмінні порушення. Саме цей контингент є постійним джерелом інфекції, особливо при внутрішньо сімейному шляху передачі, що обумовлено погіршенням гігієни, якості догляду за шкірою, зокрема, стоп, неповноцінністю імунної системи, і, як наслідок, більш важким протіканням хвороби і стійкостю протікання.
− Зазначу, що серед дорослого населення найчастіше пацієнтами лікаря-дерматолога стають особи із сиптомами мікозу молодого і середнього віку. У цієї категорії осіб наявні захворювання судин, ожиріння, патології судин, цукровий діабет. Часто із грибковими захворюванням до медиків звертаються відвідувачі, популярних в наш час, басейнів, саун, спорт-клубів та фітнес-центрів.
Щодо дітей підлітків, зауважу, що в них зараженню мікозами сприяє постійна травматизація та пітливість при зайнятті спортом. Наприклад, у разі недотримання правил гігієни або носіння незручного взуття, при атопічних статусах, тобто хворобах, що супроводжуються підвищеною сухістю шкіри. Причиною грибкових захворюванняь є також контакт із хворими тваринами – кішками чи собаками. Тому батькам потрібно бути уважними і особливо дбайливими до дітей, зокрема, які входять до групи ризику.
Зберігається актуальність проблеми ураження грибковою інфекцією волосся та шкіри волосистої частини голови – мікроспорія, трихофітія. Це пов’язано з високою контагіозністю та несвоєчасним виявленням. Фіксується, головним чином, у дітей, віком від 1-го до 14-ти років, − розповідає лікар дермантовенеролог.
Грибкові захворювання шкіри та нігтів характеризуються тривалим і впертим протіканням: з періодами загострень, в основному, в теплу пору року, й ремісій (затихання) – в холодну. За словами лікаря, спектр збудників мікозів – різноманітний та мінливий. Дедалі більшого значення набувають змішані грибкові та грибково-бактеріальні поєднання, які діагностувати складніше.
− Прояви грибкових захворювань різні і визначаються місцем проникнення гриба, його видом та характером реакції шкіри у відповідь збудника. Найчастіше – це почервоніння, запалення шкіри, лущення шкіри, свербіж, зміна структури і кольору нігтів, волосся, його ламкість та випадання. Мікози є сприятливим підґрунтям для розвитку різного виду алергій, уражень центральної нервової системи, непереносимості лікарських засобів. Мікотоксини – продукти життєдіяльності грибів – спричинюють ураження печінки , нирок і крові, а деякі з них – негативно впливають на репродуктивні органи, виявляючи тератогенність, мутагенність і канцерогенність, − акцентує пані Леся.
У наш час розроблено багато препаратів для лікування грибкових захворювань (мікозів). Цей список постійно поповнюється. Пошук нових препаратів – триває. Це пов’язано зі значним поширенням із швидкою адаптацією грибкової інфекції серед людей, тобто проникнення збудників до лікарських засобів.
− На закінчення нашої розмови додам, що відділенням профілактики, яке оглядає декретоване населення Ужгорода, щорічно оглядається від 10 до 12 тисяч людей. Із цієї кількості оглянутих осіб лікарем-дерматологом було виявлено паталогії майже в 1 тисячі осіб. Тобто, в кожного десятого, оглянутого у відділені профілактики, є дерматовенерологічне захворювання. І тому, зауважу на тому, що ні в якому разі не можна експериментувати зі своїм здоров’ям . Помітивши погіршення стану свого здоров’я, кожна людина повинна якомога швидше звертатися по допомогу до лікаря і не займатися самолікуванням. Довірте лікування кваліфікованим спеціалістам, які не тільки адекватно призначать лікування, а й правильно проведуть профілактику, допомігши цим надовго зберегти ваше здоров’я, − говорить Леся Богданівна Минько.
Т. Горянка
10 вересня 2012, 11:47 KARPATNEWS.in.ua — Усі новини Ужгорода, Мукачева, Закарпаття та України