Вітчизняні сміттєпереробні заводи завантажені максимум на 15-20%.
Україна стане суцільною зоною екологічного лиха, якщо не створить налагоджену систему переробки сміття, пише газета "Кореспондент".
60% сміття з Києва та Київської області звозиться на полігон побутових відходів №5, що знаходиться біля села Підгірці.
Понад 240 самоскидів розвантажуються тут протягом доби. Гори сміття досягають висоти 18-поверхового будинку.
За словами начальника полігону Віктора Пригоцького пластикові пляшки й поліетиленові пакети розкладаються протягом 300 років.
Головна причина сміттєвого колапсу полягає в тому, що в Україні відсутня сама культура роздільного збору пластикового й органічного сміття. Держава шкодує кошти на організацію системи такого збору, вважають експерти.
"Вітчизняні сміттєпереробні заводи завантажені максимум на 15-20%", - констатує Олег Костюшко, голова правління компанії Крамар Рісайклингу, що займається збором і переробкою вторинної сировини.
Якщо в Україні є лише 30 тис. контейнерів для роздільного збору і 30 сміттєпереробних заводів, то, наприклад, у Німеччині - 60 млн контейнерів і більше 500 заводів з переробки вторсировини.
З 200 тис. тонн поліетиленових пляшок і пакетів, які щорічно накопичуються, Україна переробляє лише 7%, тоді як, наприклад, Німеччина - 70%, а Швеція - 90%.
Експерти вважають, що в українців невисока побутова культура, так як вони самі залишають гори сміття після пікніків у лісах і парках. Громадяни вважають це чи не нормою.
У той час як Захід виховує в людях любов до чистоти з допомогою високих штрафів. Приміром, за залишене в лісі сміття в Чехії оштрафують на 12 тис. гривень, у Канаді - на 16 тис. гривень, коли в Україні розмір такого штрафу становитиме 170-510 гривень.
"У Німеччині сусіди або просто перехожі вважають своїм боргом подзвонити в державні органи і розповісти, що ти порушуєш законодавство, а у нас всім наплювати на все", - говорить Костюшко.
Програма роздільного збору сміття, яку українська влада впроваджуює з 2001 року, не приносить плодів. Це визнає директор Укрекоресурсов Дмитро Радіонов: "У 2010-му на неї було витрачено понад 200 млн грн, але ці гроші витрачені неефективно".
Нещодавно міністерство регіонального розвитку, будівництва і ЖКГ запропонувало своє рішення проблеми пластикової тари. Розроблено законопроект, згідно з яким з 2013 року в Україні заборонять продаж пакетів об'ємом менш 20 л і стануть заохочувати продаж тари, що біологічно розкладається.
На таке рішення чиновників наштовхнув європейський досвід. Після того, як у Данії в 1990-х ввели додатковий податок для виробників пластикових пакетів, їх використання скоротилося на 90%.
"Без подібних нововведень Україна ризикує захлинутися у власному смітті", - переконаний Денис Павловський, координатор проектів з хімічної безпеки екологічної організації Мама-86.
08 вересня 2012, 8:31 KARPATNEWS.in.ua — Новини Ужгорода, Мукачева, Закарпаття та України