Останнім часом у засобах масової інформації дедалі частіше з’являються повідомлення про підліткові самогубства. Чому маленька людина вирішує піти з життя? Мало кому спадає на думку спробувати зрозуміти дітей-самовбивць.
Серйозну увагу до підліткового самогубства почали виявляти на межі ХІХ-ХХ ст. Відомий український психіатр І.Сікорський пов’язував суїциди дітей з морально-етичними чинниками.
Суїцидальна поведінка підлітка є часто криком про допомогу, неможливістю самостійно розв’язувати проблеми. Все це пояснюється тим, що молоді люди, не маючи достатнього життєвого досвіду, не можуть правильно визначити мету свого життя. Із загальних причин суїцидів серед підлітків можна назвати: втрату дорогої людини (нещасне кохання, страждання), стан перевтоми, вживання психотропних засобів і наркотиків. Самогубство скоює маленька людина у ту хвилину життя, коли чорні хвилі заполоняють душу і гасне будь-який промінь надії. Чому діти? Тому, що по-перше, вони дуже тонко відчувають батьківські складнощі; по-друге, у них є свої психологічні проблеми, які дорослим здаються дурницями. Але дитяча душа не хоче і не може так вважати, і одного разу дитина не витримує тягаря невирішених проблем, які їй просто нікому допомогти вирішити…
В Україні самогубство починається з 5-7 років. Тому про спроби попередження цього страшного лиха повинна знати кожна людина, особливо та, яка працює з дітьми та молоддю. В цілому в Україні за рік 80-90 дітей до 15 років добровільно «ідуть» із життя, а від 15 до 20 років число самогубств загрозливо зростає. Але статистика «мертва», а життя кожної дитини дорогоцінне. Врятувати це життя, прийти на допомогу може кожна людина. І тому нам, дорослим, потрібно допомогти дитині розібратись у собі, навчити її переборювати страх перед невдачами. Дитина (підліток) має повірити в себе, у свої сили, в те, що вона може змінити своє життя. Допоможіть дитині конструктивно вирішити свої проблеми.