Борги українців зростають: як не потрапити у пастку
Українці кожен рік беруть більше мікрозаймів. Зростає також кількість кредитів, що не були погашені в строк. Розумне ставлення до позичання грошей допоможе уникнути проблем з боргами.
Сума загальних боргів пересічних громадян постійно зростає. Хтось розповідає жахливі історії про величезні штрафи та нахабних колекторів, а інші спокійно користуються послугою та віддають гроші вчасно.
Як ростуть борги українців
Послуги мікрокредитних організацій робляться більш популярними з кожним роком. Наприклад, середньомісячна кількість кредитів, отриманих українцями, складала:
- у 2019 р. - 982,5 тис;
- у 2020 р. - 1 млн.;
- у 2021 р. - більше 1,2 млн.
За 2021 рік середня сума кредиту зросла на 11% - до 4515 грн. Всього українці набрали боргів за минулий рік більше 50 млрд. грн. - своєрідний рекорд. Ці тенденції впевнено зберігаються і в 2022 році. Особливу тривогу викликає зростання суми мікрокредитів, що не були сплачені вчасно - на 6,5%. Це означає, що значна частка населення потрапляє у борги, які неспроможна повернути.
Як кредитуватися правильно
Звичайно, ліпше не робити боргів взагалі, але життя непередбачуване. Тож кредитування слід розглядати як інструмент, яким варто користуватися обережно. Ось декілька гарних порад:
- Не довіряти рекламі, що обіцяє 0%, бо МФО повинно так чи інакше отримати свої прибутки.
- Ретельно вивчити договір, паперовий або електронний на сайті, та всі умови, що там викладені.
- Порахувати, скільки реально коштів потрібно буде сплатити за час користування позикою.
- Уточнити строки та суми внесення платежів.
- Дізнатися про штрафи, пені та можливості дострокового повернення.
Треба звертатися в надійні МФО, що працюють давно, мають гарні відгуки, ліцензовані, тощо. Наприклад, на Мета.юа можна подивитися, який рейтинг в установи, номер свідоцтва про реєстрацію, відгуки користувачів, умови кредитування, який пакет документів потрібен та інші корисні відомості.
Якщо кредит вже взято, а повернути в строк не виходить, не треба ховатися, проблема не вирішиться сама. Необхідно відразу звернутися до кредитної організації та знайти вихід. Зазвичай МФО пропонують боржникові реструктуризацію та новий графік погашення. Кредит стане трохи дорожче, але величезних штрафів можна уникнути.
Джерело: https://meta.ua/mfo/