У південно-сідних областях лідерами президентських рейтингів є Олександр Вілкул та Володимир Зеленський, — фонд «Українська політика»
Традиційно це - промислові регіони з інтернаціональним складом населення
Фонд «Українська політика» продовжують публікувати дані дослідження, проведеного спільно з Інститутом маркетингу і консалтингу з 4 по 10 березня 2019 року. Обсяг вибірки - 3986 респондентів. Структура вибірки: 23 обласних центри (крім Донецька і Луганська) та м.Київ, 5 великих міст (Маріуполь, Кам'янське, Кременчук, Бровари, Кривий Ріг), 24 малих міста, 26 селищ, 64 села. Похибка становить ± 1,5%. Вчора ми представляли основну частину дослідження. Однак хотілося б більш детально зупинитися на деяких показниках для Південно-Східних областей України.
Відомо, що Південний Схід зберіг в більшості своїй власну електоральну самобутність і саме тут зосереджена найбільша кількість громадян, опозиційно налаштованих до Майдану і постмайданної дійсності. Тут населення традиційно розмовляє російською мовою, підтримує канонічну Українську Православну Церкву, не сприймає загравань влади з націоналістами і не підтримує експерименти з історичною пам'яттю. Тобто, одним з ознак даного регіону є природний консерватизм поглядів.
Традиційно це - промислові регіони з інтернаціональним складом населення, раніше саме Південний Схід був основою для розвитку Партії регіонів і основним донором голосів для Опозиційного блоку.
Цікаво, що в більшості опозиційні настрої в регіоні збереглися: ніде рейтинги Порошенко не перевищують середніх по країні, проте вищими є показники представників опозиції.
Згідно з нашою гіпотезою, яку ми висували і раніше, досить високі показники «за Порошенка» в Донецькій і Луганській областях (на території, контрольованій Києвом) пояснюються трьома факторами: страх (населення постійно піддається стресу через дії військових і «добробатов»), посилена пропаганда і сервільність частини виборців (готовність підтримати будь-яку владу з тієї причини, що вона - влада). Однак це явно не показник готовності проголосувати за Порошенка на виборах. Плюс до всього, відверто заявляти про свої політичні симпатії / антипатії в ході експертних опитувань в цьому регіоні просто небезпечно, поетом для частини респондентів відповідь «Порошенко» рівнозначний відповіді «відчепіться».
У більшості ж випадків можна говорити про цікаві тенденції.
Всюди в опитуваннях безсумнівним лідером є Володимир Зеленський (в Одеській області його результат дорівнює 23,9%, в Дніпропетровській - 22,6%, в Донецькій - 20,7%, найнижчий показник - у Херсонській і Запорізькій областях, 17,6% ).
Значне зростання в рейтингових показниках, в порівнянні з результатами попередніх досліджень, демонструє Олександр Вілкул. Практично у всіх областях південно-східної України, Вілкул займає впевнене друге місце в рейтингових показниках.
По всій видимості, подібне посилення позицій є результатом об'єднання Вілкула з Мураєва, завдяки чому, жителі південно-східних регіонів побачили початок процесу об'єднання опозиційних сил.
У Запорізькій, Херсонській та Одеській областях на другому місці - Юлія Тимошенко (16,3 - 16,1%). Здебільшого вона сприймається не як представниця опозиції, а як переконливий анти-Порошенко, що само по собі є і позитивом, і природним обмежувачем зростання рейтингів.
У п'ятірку лідерів в південно-східних регіонах потрапляє і Петро Порошенко, демонструючи найвищий для себе результат в Харківській області (14,8%). Як ми і писали вище, подібний результат є відображенням страху серед місцевого населення і тотальної пропаганди. З великою часткою ймовірності, можна заявити, що за результатами виборів, реальна підтримка Порошенко в даних регіонах буде значно нижче.
Стабільно рівні і досить високі показники (від 10.3% до 15,7%) демонструє лідер Радикальної партії Олег Ляшко, завдяки чому, в більшості областей південно-східної України, він впевнено присутня в п'ятірці лідерів.
Помітно знизилася підтримка населення самовисуванця Юрія Бойка. Незважаючи на досить високі показники У Луганській, Харківській та Одеській областях, які Бойко демонстрував ще в минулому місяці, рейтинги кандидата продовжують знижуватися. Останнє опитування населення демонструє, що, в п'ятірку лідерів, Бойко потрапляє тільки в Луганській, Донецькій, Харківській та Одеській областях.
В цілому, загальні показники по восьми регіонах південно-східної України демонструють, що в п'ятірці лідерів, перше місце впевнено зберігається за Володимиром Зеленським, із середнім показником в 19,7%. На друге місце, із значним зростанням рейтингових показників виходить Олександр Вілкул 16,9%. Далі йдуть Юлія Тимошенко (15,6%) і Петро Порошенко (13,6%). Закриває п'ятірку лідерів Олег Ляшко, демонструючи досить високі позиції на південно-східному електоральному полі.
Решта кандидатів демонструють показники в межах до 7%.
Фонд «Українська політика» та Інститут маркетингу та консалтингу продовжують оцінювати настрої громадян України і будуть знайомити зі змінами тенденцій в найближчі тижні.
Джерело: Українська політика