Рубрика: Економіка

16 квітня

Обіцяне зростання "мінімалки" зробить українців біднішими, - економісти

foto

Влада обіцяє українцям більше грошей. Кабмін заявив, що розглядає можливість підвищення мінімальної зарплати до 4,2 тисяч гривень.

Очікуване підвищення мінімалки стане вже другим в нинішньому році (з 1 січня 2018 р вона зросла з 3,2 тис. до 3,7 тис. грн). Крім того, мають перерахувати пенсії працюючим пенсіонерам і колишнім силовикам. Причому, якщо в першому випадку доплати будуть незначними (по кілька десятків гривень), то в другому - в середньому 1,5 тис. гривень, пише "Страна".

Як підрахували в Асоціації постачальників торговельних мереж, з кожним підвищенням виплат купівельна спроможність населення з невисоким рівнем доходів не тільки не зростає, а й, навпаки, падає. Так як ціни у вітчизняному роздробі на соціально значущі продукти ростуть набагато швидше, ніж зарплати і пенсії.

За офіційними даними Держстату, в минулому році середні зарплати в Україні росли швидше інфляції. І зростання реальних зарплат був під 20 відсотків.

Але в цих розрахунках є два підступи. По-перше, методологічний.

"Держстат моніторить зарплати 8 млн українців, котрі працюють на великих і середніх підприємствах і отримують офіційні зарплати. Якщо враховувати решту населення, яке працює в малому бізнесі і отримує зарплати в конвертах, такого зростання не буде", - пояснив економіст Віктор Скаршевський.

Аналітик rabota.ua Тетяна Пашкіна раніше повідомляла, що в минулому році номінальні зарплати в середньому по країні зросли не більше ніж на 10-15% при офіційній інфляції за минулий рік в 13,7 відсотків.

По-друге, ціни зростають нерівномірно. Збільшення мінімальних зарплат і пенсій спровокувало прискорене зростання цін на соціально-значимі товари і продукти харчування, споживачами яких і виступають пенсіонери і люди з невеликими окладами.

За офіційними даними ціни на продовольство за рік збільшилися на 18,3%. При цьому м'ясо подорожчало на 29,4%, хліб на 20%, молоко на 23%.

Як підрахували в Асоціації постачальників торговельних мереж, в цьому році три чверті соціальних продуктів стали для українців менш доступними, ніж в минулому.

Розрахунки Асоціації постачальників підтверджують і дані офіційної статистики.

Згідно з ними, тільки за три місяці цього року (тобто, з моменту підвищення мінімалки) вартість продуктів харчування в Україні зросла на 1,2%.

За словами економіста Олексія Куща, підвищені мінімалка і пенсії впливають на ціни по різному.

"Зростання мінімальної зарплати має обмежений ефект. Адже по-суті, в цьому випадку йдеться не стільки про збільшення реальних доходів населення, скільки про виведення зарплат з тіні, оскільки більшість українців і так отримує більш як 3,7 тис. грн, правда, частина цих грошей - в конверті. наприклад, якщо в США збільшення зарплат на 10% дає зростання інфляції на 1%, то у нас підвищена в минулому році вдвічі мінімальна зарплата додала до інфляції всього пару відсотків", - пояснив він.

Набагато серйознішими можуть виявитися наслідки для бізнесу, якому доведеться "світити" ще більшу частину зарплат, відповідно, платити більше податків (зокрема, 22% ЄСВ). "У минулому році через це закрилося 120 тис. Працюючих ФОПів. У цьому історія повториться", - вважає економіст.

Кардинально інша ситуація з пенсіями. "Тут йде пряма кореляція з інфляцією. Наприклад, осучаснення пенсій в жовтні минулого року, незважаючи на те, що воно торкнулося лише 20% пенсіонерів, додало до інфляції 3-4%. Справа в тому, що пенсіонери, отримавши більше грошей, тут же несуть їх в магазини, а в умовах вузького ринку і обмеженої конкуренції це провокує зростання цін", - говорить Кущ.

Виходячи з цих розрахунків, в нинішньому році підвищення мінімалки і перерахунок пенсій працюючим і військовим пенсіонерам додав до інфляції близько 2-3%.

Віктор Скаршевський прогнозує, що в цьому році ціни на продукти в середньому по Україні зростуть на 13-14%. Так що, навіть якщо уряд все ж таки зважиться в черговий раз підвищити мінімалку до 4,2 тис. грн і перерахувати пенсії, краще жити від цього українці не стануть. А криза у вітчизняній економіці ризикує тільки посилиться.


16 квітня 2018, 16:05
Karpatnews.in.ua — Новини Ужгорода, Мукачева, Закарпаття та УкраїниСхожі новини


Офіційний курс гривні на сьогодні

Мешканці Закарпаття продовжують вимирати

Офіційний курс гривні встановлено на рівні 28,15 грн/долар

На Закарпатті дорожчають м’ясо, яйця, молочка. Чого чекати далі?

Представлені нові купюри номіналом 100 євро та 200 євро

їїїїїїїї...

Прокоментуй новину