Венеціанська комісія озвучила рекомендовані терміни скасування е-декларування для антикорупційних активістів в Україні
Новий режим розкриття фінансової інформації членами громадських організацій суперечить основним права і свобод людини.
Венеціанська комісія та Бюро з демократичних інститутів і прав людини ОБСЄ рекомендують Україні до 1 квітня року скасувати обов'язкове електронне декларування для представників українських антикорупційних громадських організацій.
"Ключове, щоб вимоги подавати е-декларації для активістів-антикорупціонерів, представлені в законі №1975-VIII від 23 березня 2017 року, були скасовані до 1 квітня 2018 року", - сказано в заяві, опублікованій на офіційному сайті Венеціанської комісії у п'ятницю, 16 березня.
На думку експертів Венеціанської комісії та БДІПЛ ОБСЄ, обов'язкова подача електронних декларацій представниками антикорупційних неурядових організацій вступає у конфлікт із основними правами і свободами людини.
Якщо ж українська влада не відмовиться від цієї законодавчої норми, то їй слід чітко обґрунтувати необхідність таких поправок і значно поліпшити наявні положення, з тим щоб забезпечити їх легітимність і пропорційність. Крім того, громадські антикорупційні організації не повинні зазнавати суворішої фінансової звітності та не повинні розкривати бдетальнішу инфрмацию, ніж інші неприбуткові організації, підприємства чи інші юридичні особи, підкреслили у Венеціанській комісії.
Комісія та БДІПЛ ОБСЄ також рекомендують провести широкі дискусії щодо законопроектів №6674 і №6675, які передбачають скасування вимог е-декларування для активістів-антикорупціонерів, обтяжливої податкової звітності та публічного розкриття детальної фінансової інформації організаціями громадянського суспільства, загальний річний бюджет яких перевищує 300 прожиткових мінімумів.