Під Говерлою притулився австрійський військовий цвинтар часів Першої світової війни (ФОТО)
Австрійське кладовище часів Першої світової війни у Карпатах — місце воістину містичне, мовчазне і трохи моторошне. Це одне з найневідоміших місць поряд із популярним туристичним об'єктом.
Річ у тім, що розташовується кладовище у підніжжя Говерли, яку щоліта відвідують тисячі туристів. Однак до кладовища доходять далеко не всі, пише ye.ua
Принаймні, коли я підіймалася на вершину з боку туристичної бази Заросляк, а було це 28 червня на День Конституції, на гірських стежках іноді виникали людські затори. Однак під час півгодинного блукання кладовищем, дорогою туди і назад ми не зустріли жодної людини.
На мою думку, це місце варте уваги вибагливого мандрівника, який вже бачив багато і хоче побачити ще більше. Я не є готом і не маю якоїсь особливої любові до цвинтарів, однак мені він припав до душі. Там розумієш, що життя швидкоплинне, і треба жити на повну, насолоджуватися кожним моментом...
П'ять років тому цвинтарну галявину розчистили скаути.
Кладовище розташоване на гірському схилі, на невеличкій галявині посеред густого лісу. Дорога до нього дуже гарна: порослі мохом пеньки, повалені дерева і жодного сміття. Здається, що потрапив у казковий ліс з мавками і лісовиками. Відчувається, що тут рідко бувають люди.
Практично усі солдати загинули в один день - 30 серпня 1916 року.
На кладовищі поховано кілька десятків австрійських солдатів, усі вони загинули практично в один день — 30 серпня 1916 року. Тоді точилися запеклі бої між військами Російської та Австро-Угорської імперій за контроль над карпатськими висотами. До речі, на самому Чорногорському хребті, на висоті понад тисячу-півтори тисячі метрів, можна побачити залишки окопів сторічної давнини.
На могилах можна прочитати імена солдатів, їхні звання, вік і дату смерті, щоправда, німецькою мовою. Найбільше вражає, що більшість з них були молодими, мали по 20-22 роки, і загинули в один день. Зараз, коли в Україні триває війна, емоції, які переживаєш на цьому старовинному цвинтарі, особливо гострі. Розумієш, що криваві події минулого нічому не навчили людей.
Зараз некрополь виглядає доглянутим, хоча люди тут бувають рідко.
Зараз до цвинтаря веде туристичний маршрут, на деревах позначені маркери, тому заблукати важко. Однак так було не завжди. Досвідчені туристи розповідають на форумах, що місце було практично нереально відшукати, кругом валялися повалені дерева, а кам'яні надгробки поросли мохом.
Некрополь розчистили у 2010 році волонтери-скаути. Вони два дні шукали це місце, ще три — розчищали кладовище та маркували маршрут. Тоді ж цвинтар освятили священники православної та католицької церков.
Як дістатися
Від туристичної бази Заросляк треба пройти маршрутом на Говерлу, і коли стежка виходить з лісу і бере крутіший підйом, ви побачите відповідну табличку і стрілку з напрямом руху. Періодично обертайтеся назад, оскільки помітити табличку легше під час спуску з гори, коли піднімаєтеся — вона опиняється за спиною. Далі рухатися за маркерами (слід триматися правого боку, йти в напрямку гори Велика Кознєска).