Казка у подарунок: як ужгородка Ольга Слава стала письменницею на замовлення

Казка у якості подарунку – саме так коротко можна назвати роботу і водночас хобі молодої ужгородки Ольги Слави.

Не так давно вона запропонувала в одній із соцмереж написати на замовлення казку, головним героєм якої буде конкретна дитина. Відтоді Ольга мало не живе казками, бо кожного місяця її просять написати близько 10-ти оригінальних казок. Кожна із них – це фантастична історія, головним героєм якої є дитина та її улюблені мультиплікаційні персонажі.

Коли дитина отримує у подарунок на день народження казку із собою у головній ролі, здивуванню і захопленню її немає меж. Роботи Ольги справді дуже хвалять і задоволені діти, і не менш задоволені батьки. При цьому цікаво, що раніше вона ніколи казок не писала. Як же з'явилося у неї таке незвичне захоплення – молода письменниця розповіла "Про Заходу".

"Все почалося кілька місяців тому з казочки, яку я написала для своєї донечки Влади, – почала розповідь Ольга. – Вона зараз готується до школи, вчиться читати. А що може бути цікавіше, ніж прочитати текст не про якогось там соловейка, а про себе саму? Тож одного дня я вигадала коротеньку казочку про Владу, оформила ілюстраціями, вивела усе це на кольоровому принтері, склала у книжечку і стала чекати дитину з садка. Коли донька побачила цей подарунок, була у щирому захопленні! І тоді в мене виникла думка: якщо моїй дитині така книжечка дуже сподобалася, то мусить сподобатися і іншим. Я написала на своїй сторінці у "Facebook", що готова скласти ексклюзивну казочку у подарунок конкретній дитині, але жодної відповіді так і не отримала. Чомусь це мене не спинило, я вирішила, що зроблю книжечку Владиній подружці, з якою вони дружать у садку. Дашка дуже любить мультик про Леді Баг та Супер-кота, мріє побувати у Парижі. Тож у  казці я втілила її мрії: познайомила з Леді Баг і Супер-котом та влаштувала пригоди у Парижі. Коли Дашка отримала цю книжечку, то не розлучалася з нею тиждень: перечитувала по складах, гладила, носила у дитсадок, причому так, аби всі бачили, що це її зображено на обкладинці, що це вона – герой книжки. І вже тоді, як я написала на своїй сторінці у соцмережі про цю книжечку і реакцію Дашки, посипалися замовлення".

 

Протягом місяця Ольга пише близько десяти казочок, які роздруковує сама, або, за бажанням замовників, у видавництві. До кожної підходить дуже відповідально, детально обговорює з батьками смаки і захоплення дитини, для якої пишеться казка. Так і народжуються неймовірні подорожі маленьких героїв до Китаю, Італії, космосу чи якогось чарівного світу у компанії улюблених героїв. Цікаво, що герої у сучасних дітей – теж сучасні. Ніхто ще жодного разу не просив написати казку, у якій разом з дитиною у пригоди потрапляли герої мультику "Ну, постривай", папуга Кеша чи козаки. Всі просять свинку Пеппу, Спайдер-мена, фіксиків, Ельзу з "Крижаного серця" тощо.

"За спеціальністю я PR-ник, казок ніколи раніше не писала, тому нині сама дивуюся, як у мене це виходить, – сміється Ольга. – Ідеї з мене просто фонтанують, ще жодного разу в моїх казках не повторився сюжет. Іноді сідаю за комп'ютер – і через три години казка готова. Замовники, коли отримують готову казку вже через день після обговорення сюжету, іноді сумніваються: а ти, мовляв, точно не з інтернету тексти крадеш? Я ж відповідаю: почитайте – і зрозумієте самі. Бо в казці, котру я складаю, розкрита кожна дитина: її характер, її захоплення, її мрії.

 

Якось знайомі мені сказали, що у їхньої дитини вже є така книжка. Надрукували її в іншій області, майже 100 сторінок, тверда палітурка. Однак, як виявилося, там казка не була ексклюзивною, виробники просто змінюють ім'я дитини, додають її фото на обкладинку і друкують у видавництві. Тобто, творчості не докладають зовсім. Мої казки – геть інші, в них не лише здійснюється мрія дитини, а і вирішуються психологічні її проблеми.

Іноді батьки просять: зроби так, аби дитина зрозуміла, що треба вчитися, допомагати мамі, не ображати сестричку тощо. Коли про це постійно повторюють батьки, дитина цього може не сприймати, а от коли її у казці про це попросить улюблений герой – це вже зовсім по-іншому нею сприймається.

 

До речі, книжка про дитину – це ще й чудовий спосіб полюбити читати. Бо читати про себе, про свої пригоди, успіхи цікаво було би кожному, а особливо – дітям. Коли я розповідаю про казку, як подарунок, то кажу, що вона має кілька переваг. По-перше, це єдина у своєму роді річ, пам'ять на все життя, подарунок, якого ще ні в кого не було. По-друге, книга відволікає від "гаджетів", по-третє, допомагає покращити навик читання, прививає любов та повагу до книги, містить мораль, яка допоможе скоригувати поведінку дитини. До того ж, якщо книжку буде читати дорослий, це допоможе встановити міцніший емоційний зв'язок, стати приводом для обговорення проблем, мрій, сподівань дитини.

Мої казки – сучасні і не відірвані від нинішнього життя. Один мій знайомий, коли почув, що я пишу казки на замовлення, іронічно спитав: і про що ти пишеш, про Бабу-Ягу? Є такий справді стереотип. Але в мене все дуже сучасно: діти дзвонять мамі по "Скайпу", щоб сказати, що вони у чарівному світі, а своїм улюбленим героям відправляють електронні листи. Тобто, спеціально все робиться так, аби діти відчували: чарівне десь тут, поряд".

Для того, аби вигадати казку, Ольга Слава мусить неабияк знатися на мультиках та особливостях героїв. Але найбільше їй сподобався досвід написання казки для старших дітей. Це вже повноцінні підліткові історії. В одній, наприклад, брати 8-ми та 10-ти років, котрі захоплюються футболом, брали участь у матчі Ліги Чемпіонів, грали проти самого Кріштіану Роналду, обіграли його, а він тиснув їм руку і хвалив за чудову гру. Не казка, а справжній мотиватор! У другій же казці, написаній для 12-річної дівчинки, і взагалі розгорілася романтика. Дівчинка зі своїм танцювальним колективом поїхала на змагання до Італії, знайшла там хаскі-цуценятко, яке з нею розмовляло, а ще познайомилася з Джастіном Бібером. Кінцівка, у якій співак разом із тим цуценям приїхав до дівчинки на Закарпаття на Новий рік, для підлітка була справжнім натхненням! Не дивно, що саме ця книжка стала для дівчинки улюбленою.

Ми ж не могли не запитати, чи не планує Ольга у майбутньому написати повноцінну книжку з власними, а не готовими героями? Казкарка на це лише скромно знітилася, але погодилася, що у майбутньому все може статися. Той же досвід творця Гарі Поттера, англійської письменниці Джоан Роулінг показує, що казка є актуальною у всі часи. І діти, і дорослі люблять мріяти, а у своїх фантазіях хочуть бути особливими, боротися зі злом і перемагати. Саме на цих прагненнях будує свою творчість і ужгородка Ольга Слава. А захват дітей, про яких вона пише, став для неї і роботою, і задоволенням, і розвитком і, як вона сподівається, кроком у нове майбуття.

Тетяна ЛІТЕРАТІ, "Про Захід"  


Інші публікації

У тренді

karpatnews

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на karpatnews.in.ua

Інтернет-видання можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео за умови гіперпосилання на karpatnews.in.ua

© Новини Закарпаття, Ужгорода, Мукачева та України на KarpatNews. All Rights Reserved.