Обсерваторію на горі Піп Іван реставруватимуть за польські гроші

foto

Прикарпатський та Варшавський університети відновлюватимуть обсерваторію разом

Прикарпатський Національний Університет (ПНУ) і Варшавський університет співпрацюватимуть у відновленні обсерваторії на горі Піп Іван. Про це йшлося під час зустрічі ректора ПНУ Ігоря Цепенди з директором Центру Східних студій Варшавського університету Яном Маліцьким, пише івано-франківський тижневик «Репортер».

Як зазначається, наприкінці червня керівники університетів підписали відповідний «Лист про наміри», який передбачає продовження будівельно-відновлюваних робіт в астрономічно-метеорологічній обсерваторії. Міжуніверситський проект розпочався ще у 2012 році і щороку отримує гранти, які дозволяють формувати інфраструктуру і концепцію наукового і туристичного об’єкту. До угоди також залучили й інші виші Карпатського регіону.

За словами Ігоря Цепенди, відбудована обсерваторія буде найвищим науковим об’єктом не тільки України, а і Центральної Європи. «Це один із найбільших українсько-польських проектів у гуманітарній сфері. Він отримав підтримку на рівні президентів і МЗС. Адже, крім астрономічної обсерваторії, яка була раніше, там має розташуватись науково-дослідницький центр та окремий рятувальний пост», - повідомив ректор ПНУ і додав, що на облаштування стаціонару ПНУ отримав грант від польських партнерів – 100 тисяч євро.

«Ми отримали додатковий грант у 30 тис. євро від посольства Польщі - хочемо створити для рятувального загону всі умови, щоб він міг працювати повноцінно, безперебійно, допомагати туристам, які заблукали або потрапили в негоду. Крім того, університет отримав ще один грант – в 70 тис євро на завершення всієї проектної документації з відновлення обсерваторії, яку розробляють польські спеціалісти», - розповів ректор ПНУ.

За словами Ігоря Цепенди, наразі на об'єкті для туристів облаштували тимчасові кімнати, що розміщені в перешийку між господарським блоком і головною спорудою. Тут встановлені двері, вікна, інші отвори забили щитами. Встановили і дерев’яний настил, де можна розкласти намет. Цього року в обсерваторії встановлять спеціальний прилад, який визначатиме температуру, пориви вітру, хмарність тощо. Після річного зрізу природно-кліматичних умов дослідники вирішать, який автоматичний телескоп краще встановити. Це так само стосується й іншого метеорологічного обладнання.

Навколо обсерваторії також планують розпочати історичні дослідження. Цим буде займатися група Інституту археології з Варшавського університету. Вони разом з українськими археологами шукатимуть артефакти для майбутнього музею.

Відзначимо, що обсерваторія, яка в народі отримала назву «Білий слон» розпочала роботу в 1938 році. Коли почалася Друга світова війна, поляки ще встигли вивезти все цінне обладнання. Обсерваторія перейшла у власність СРСР. До червня 1941-го тут ще вели метеорологічні спостереження, а потім закинули. А далі просто розтягли все і лишилися тільки стіни.

Джерело: zaxid.net


Інші публікації

У тренді

karpatnews

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на karpatnews.in.ua

Інтернет-видання можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео за умови гіперпосилання на karpatnews.in.ua

© Новини Закарпаття, Ужгорода, Мукачева та України на KarpatNews. All Rights Reserved.