Як куріння пошкоджує ДНК: наукова відповідь
У дослідженні вчені працювали з ушкодженнями, викликаними бензапиреном, канцерогеном, що викликає до 30% смертей від раку в США
Вчені створили детальну карту пошкоджень ДНК через куріння. Своє дослідження вони опублікували в Proceedings of the National Academy of Sciences.
Лауреат Нобелівської премії з хімії Азіз Санкар і його колеги розробили спосіб картування ушкоджень ДНК на основі ексцизійної репарації нуклеотидів – механізму репарації ДНК, що дозволяє виправити однонитєві пошкодження ДНК, використовуючи як матрицю неушкоджений комплементарнуий ланцюг.
При розпізнаванні ушкодження відбувається вирізання короткої ділянки пошкодженого ланцюга ДНК. Вчені знайшли спосіб маркувати ці вирізані ділянки і впорядковувати їх, створюючи карту пошкоджених ділянок геному.
У своєму дослідженні вони працювали з ушкодженнями, викликаними бензапиреном, канцерогеном, що викликає до 30% смертей від раку в США.
На думку вчених, подібні карти допоможуть краще зрозуміти, як виникає викликаний курінням рак, чому окремі люди виявляються більш стійкі або уразливі до нього і як можна запобігти хворобі.
Крім того, Санкар сподівається, що наочна демонстрація пошкоджень на клітинному рівні може спонукати деяких курців відмовитися від шкідливої звички. Зараз автори дослідження працюють над підвищенням дозволу карти і шукають спосіб використовувати її для діагностики та інших пошкоджень ДНК.