Заслужену собаку АТО лікують у Канаді від психічної травми
Собаку забрав до Канади ветеран В’єтнамської війни
Знайомтеся, це – Баста. Чотирилапий боєць, який ще два роки тому служив в спецбатальйоні «Чернігів» – на передовій в АТО. Сьогодні ж ця німецька вівчарка перебуває в Канаді, де одужує після сильного обстрілу, під який потрапила на фронті. Але про це – розповімо далі.
Її тренували виявляти вибухові речовини та готували до роботи на фронті в східних областях України. Перебуваючи у військовій частині, Баста майже відразу пережила з бійцями прикру ситуацію. Місцевий дід приніс на блокпост банку меду. Баста та її напарниця Корса почала кидатися на літнього чоловіка – військові спробували заспокоїти собак та відвели їх в інше приміщення. Стався вибух – один боєць загинув, а ще троє отримали поранення. Виявилося, що у банці з медом містилася вибухівка.
Коли ж військові знайшли цього літнього чоловіка, собаки кидалися на нього так сильно, наче хотіли розірвати і відплатити за своїх товаришів.
Згодом після прибуття у військову частину, Баста зі своїм провідником (так називають спеціалістів, які безпосередньо працюють та тренують собак, – ред.) Петром потрапила під обстріл.
Через важкі поранення Петра довелося евакуювати, він був паралізований нижче талії і відправлений до лікарні. Баста ж залишилася на місці, упродовж тижня за нею доглядали інші бійці, що зовсім їй були незнайомими. Пізніше у цю військову частину приїхали українські волонтери, які забрали Басту з собою до Києва на лікування.
Цей жахливий досвід травмував собаку – Баста отримала посттравматичний стресовий розлад, від наслідків якого страждає і до тепер. Невідомо, як би склалася подальша доля собаки, але йому дійсно пощастило.
У 2015 році до України, у рамках українсько-канадського проекту «Друг героя», на першу місію приїхали тренери. Баста залишалася без провідника і Марк, тренер та ветеран В’єтнамської війни, почав працювати з нею. Він швидко потоваришував з вівчаркою, і коли підійшов час їхати додому, забрав тварину з собою – щоб працювати з нею та продовжити реабілітацію.
«Баста поступово одужує і почувається вже значно краще, вона стала справжнім членом нашої родини і займає особливе місце в наших серцях», – розповів Марк про адаптацію Басти після першого місяця її перебування у Канаді.
Український погляд