В районі Авдіївки обидві сторони використовували заборонене озброєння – СММ ОБСЄ
Спостерігачі ОБСЄ зафіксували наявність по обидва боки лінії зіткнення на Донбасі забороненого Мінськими домовленостями озброєння, зокрема реактивних систем залпового вогню, заявив Олександр Хуг
Ескалація конфлікту в районі Авдіївки стала однією з найсерйозніших за тривалий час. При цьому, Спеціальна моніторингова місія ОБСЄ за кілька тижнів до початку масованих обстрілів цієї території інформувала про близькість сторін конфлікту один до одного і про наявність у них важкого озброєння. Про це розповів перший заступник керівника СММ ОБСЄ Олександр Хуг.
"Минулого тижня кількість порушень режиму припинення вогню, зафіксованих СММ, зросла майже в три рази. Кількість вибухів в результаті ведення вогню з заборонених Мінську домовленостями озброєння, а саме мінометів, танків і артилерії, збільшилася в шість разів", – сказав він.
Більше 40% цих вибухів – це реактивні системи залпового вогню, підкреслює Хуг. За його словами, через нерозбірливий характер ведення вогню з такого озброєння жертви серед цивільного населення неминучі.
"Ми підтвердили багато фактів постраждалих серед цивільного населення. На даний момент – 38 осіб, з яких 8 – з летальними наслідками", – повідомив він.
В останні дні спостерігачі відзначають значне зниження кількості обстрілів порівняно з минулим тижнем. При цьому в ОБСЄ відзначають, що виключити повторення ескалації конфлікту не можна. Так, ймовірність ескалації вища тоді, коли сторони розташовуються в безпосередній близькості одна від одної – минулого тижня сторони перебували близько одна від одної в районі селища Ясинувата, каже Хуг. Крім того, в СММ відзначають, що поки важке озброєння буде перебувати в межах легкого доступу – воно буде використовуватися сторонами.
"Уздовж всієї лінії зіткнення, з обох її боків, наші спостерігачі фіксували це озброєння. Тільки минулого тижня ми зафіксували щонайменше 106 одиниць забороненого озброєння, в тому числі реактивні системи залпового вогню, розташовані з порушенням лінії відведення", – заявив Хуг.
Перший заступник керівника СММ зазначає, що спостерігачі зафіксували, що у обох сторін конфлікту були реактивні системи залпового вогню, і що обидві сторони їх використовували.
"Факт №1: у кожної сторони є озброєння, розміщене з порушенням узгоджених ліній відведення. Факт №2: кожна сторона використовувала і продовжує використовувати це озброєння. Факт №3: кожна сторона несе відповідальність за заподіяння шкоди і загибель мирних жителів. Факт №4 : тільки сторони можуть відвести озброєння, тільки сторони можуть припинити використання цього озброєння, тільки сторони можуть припинити поранення і смерті мирних жителів", – заявив Хуг.
1 лютого тристороння контактна група опублікувала спільне звернення із закликом відвести озброєння з Донецького аеропорту, Авдіївки і Ясинуватої. Однак, зазначає Хуг, що жодна сторона не передала СММ оновлену інформацію про кількість такого озброєння і позиції, які потрібно прибрати. Тільки після отримання такої інформації спостерігачі зможуть верифікувати виконання сторонами обіцянок, каже Хуг.
При цьому, в СММ відзначили, що обидві сторони конфлікту дійшли висновку, що ведення бойових дій в районі Донецької фільтрувальної станції загрожує виникненням гуманітарної та екологічної катастрофи, і припинили бойові дії на достатній для проведення ремонту час. Це дало можливість відновити електропостачання для близько 22 тисяч жителів Авдіївки і налагодити подачу води для 400 тисяч осіб по обидва боки лінії зіткнення.
Нагадаємо, ситуація в районі Авдіївки загострилася 29 січня. В результаті масованих обстрілів постраждали мирні жителі міста, зруйновано багато житлових будинків, виникли перебої з електро- та водопостачанням, з опаленням.