12 страв на Святвечір: рецепти
Цієї суботи всі православні християни відзначатимуть свято Різдва Христового. Тому вже потрібно починати складати меню на Святвечір.
12 страв, які можна подати на Святвечір.
Кутя
– пшенична крупа – 1 склянка
– мак – 1/2 склянки
– очищені волоські горіхи – 1 стакан
– родзинки – 1/2 склянки
– курага – жменя
– мед – за смаком
Пшеничну крупу промиваємо і замочуємо на 4-5 годин у холодній воді. Після того, як крупа розмокне, воду зливаємо. Пересипаємо крупу в каструльку і доливаємо 2 склянки води. Ставимо варитися на невеликий вогонь. Через 1,5 години, коли крупа звариться, її потрібно остудити.
Мак заливаємо окропом, даємо охолонути, зливаємо воду і розтираємо мак. Можна пропустити його 2-3 рази через м’ясорубку – результат буде приблизно такий же. Родзинки і курагу теж заливаємо окропом і даємо трохи настоятися. Зливаємо воду. Курагу нарізаємо невеликими шматочками. Горіхи можна нарізати шматочками, а можна просто покришити.
Остиглу пшеничну крупу перекладаємо в глибоку посудину і обережно перемішуємо з приготованими смачними добавками і заправляємо медом.
Узвар
– сушені яблука – 200 г
– мед – 4 столові ложки
– вода – 1.5 л
Сушені яблука перебрати, промити і скласти в миску або каструлю. Закип’ятити 1,5 л води, залити яблука крутим окропом. Накрити кришкою і залишити на 4 години. Процідити узвар через дрібне сито. Додати мед, розмішати до повного розчинення.
Вінегрет з квасолею
– буряк – 1 шт.
– картопля – 2 шт.
– огірки солоні – 2-3 шт.
– квасоля – 150 г
– цибуля ріпчаста – 1 шт.
– сіль, перець мелений чорний, рослинне масло – 4 столові ложки
Буряк і картоплю вимити, залити холодною водою та варити окремо до готовності. Готові овочі охолодити та очистити від шкірки.
Білу квасолю залити холодною водою, залишити на кілька годин або на ніч. Відварити до готовності та остудити. Картоплю і буряк порізати маленькими кубиками. Огірки очистити від шкірки і порізати кубиками. Цибулю дрібно порізати.
З’єднати всі інгредієнти та заправити рослинним маслом. Посипати сіллю та меленим чорним перцем, добре перемішати.
Пісний борщ
– 2-3 шт. картоплі
– 1-2 шт. лука
– 1 морква
– 1 буряк
– 200 г білокачанної капусти
– 50 г сушених білих грибів
– півсклянки квасолі
– 2 зубчики часнику
– 2 столові ложки томатної пасти
– сіль, перець, лавровий лист та інші спеції – за смаком
Перед приготуванням борщу на ніч замочіть у воді квасолю, а за годину до готування – намочіть сушені гриби. Налийте в каструлю два літри води, додайте мокру квасолю, дрібку солі та лавровий лист, доведіть до кипіння і зменшіть вогонь. Варіть квасолю протягом півгодини.
Поки вариться квасоля, підготуйте овочі: цибулю, моркву та буряк наріжте соломкою, а часник нарубіть ножем. Додайте овочі в борщ і варіть разом з квасолею близько 15 хвилин. Потім додайте гриби і нарізану кубиками картоплю. Доведіть пісний борщ до кипіння та варіть до готовності картоплі. Потім додайте томатну пасту і розмішайте. Через п’ять хвилин додайте подрібнену до тонкої соломки капусту. Посоліть, поперчіть, потримайте борщ на вогні протягом ще п’яти хвилин, після чого вимкніть і дайте настоятися.
Голубці з рисом і грибами
– 10-15 капустяних листів
– півсклянки рису
– 1 морква
– 1 шт. ріпчастої цибулі
– 300 г печериць
– сіль, перець, часник і томатна паста за смаком
Відваріть рис до напівготовності та відкладіть. Якщо в томатній пасті достатньо солі, то солити рис на етапі варіння не варто. Поставте на вогонь глибоку каструлю з водою. Листи капусти промийте під холодною водою і просушіть за допомогою чистого рушника. Опускайте листи в киплячу воду і проварюйте протягом однієї хвилини. Витягуючи капусту з окропу, відразу ж занурюйте листи в холодну воду.
До наполовину готового рису додайте терту моркву та дрібно нарізані гриби. Потім викладайте начинку в центр кожного капустяного листа і загортайте в конвертики. Викладіть голубці в товстостінну каструлю, залийте склянкою води, томатною пастою, додайте рубаний часник, сіль і перець. Тушіть голубці до повної готовності, поки вода не википить, а соус не загусне.
Запечений лосось
– стейки лосося
– соєвий соус
– лимонний сік
– приправа для риби
– свіжа зелень
Візьміть стейки лосося, змастіть їх соєвим соусом і посипте приправою для риби. Поставте рибу в розігріту до 200 градусів духовку і запікайте протягом півгодини. Готового лосося збризніть лимонним соком і прикрасьте свіжою зеленню. Коли риба трохи охолоне, для красивої подачі її можна перекласти на листя салату.
Салат з червонокачанної капусти
– червонокачанна капуста 200 г
– маленьке яблуко 1 шт.
– волоські або кедрові горіхи жменю
– сік лимона 1/2 шт.
– оливкова олія 2 столові ложки
– сіль, прянощі за смаком
Червонокачанну капусту помити і тонко нашаткувати. Посолити, скропити лимонним соком. Пом’яти руками і залишити на 15 хвилин. Тим часом нарізати тонкою соломкою або натерти на крупній тертці яблуко. Скропити лимонним соком, щоб яблуко не потемніло.
Волоські горіхи порубати ножем. У мисці перемішати капусту, яблуко та горіхи. Заправити оливковою олією і подавати до столу.
Грибна запіканка
– 10 штук шампіньйонів
– 5 цибулин
– півсклянки олії
– 1 стакан панірованих сухарів
– сіль і перець за смаком
Гриби необхідно очистити, відварити до готовності і дрібно порізати. Обсмажити на рослинній олії цибулю. Змішати з панірованими сухарями і додати в гриби. Вирівняти масу, посипати спеціями і додати пару-трійку ложок грибного бульйонна. Ретельно все перемішайте.
Посипати сухарями форму для запікання, викласти на них підготовлені гриби. Закрити фольгою та випікати в духовці до готовності при 180 градусах.
Вареники з вишнями
Тісто:
– 200 мл кефіру
– 1 яйце
– 350 г борошна
– 1 столова ложка рослинної олії
– пів чайної ложки солі і пів чайної ложки соди
Начинка:
– 500 г вишні
– пів чайної ложки кориці
– 4 столові ложки цукру
– 1 чайна ложка кукурудзяного крохмалю
Для тіста змішайте кефір, яйце, рослинне масло, сіль і соду. Потім поступово додайте борошно, постійно перемішуючи тісто. Коли тісто стане щільним, його потрібно замішувати руками, поки воно не стане еластичним і не перестане липнути до рук. Після цього скатайте тісто в кулю, загорніть у харчову плівку та поставте в тепле місце на півгодини.
Тим часом займіться начинкою. Видаліть з вишень кісточки. В окремій ємності змішайте корицю, крохмаль і дві-три столові ложки цукру. Потім з’єднайте вишню з цукрово-крохмальною масою і перемішайте.
Починайте ліпити вареники. За допомогою склянки вирізуйте з тіста кружечки, потім кожен кружечок посипайте цукром і викладайте вишневу начинку. Завертайте тісто в вареник, з’єднуючи протилежні краї. Сформовані вареники викладайте на посипану борошном дошку, а потім кидайте в окріп. Варіть вареники, постійно помішуючи, протягом 5-7 хвилин. Готові вареники полийте вершковим маслом, посипте цукром і подавайте до столу.
Овочеве рагу з грибами
– 600 г кабачків
– 2 середні морквини
– 1 великий червоний солодкий перець
– 4 помідори
– 2 цибулини
– 1 корінь петрушки
– 200 г печериць
– 300 г консервованої квасолі
– сіль і спеції – за смаком
Овочі ретельно вимити, очистити. Кабачки з морквою – дрібно нарізати, перець – соломкою, петрушку і цибулю – подрібнити, помідори – великими кубиками, шампіньйони – на 3-4 частини. Розігрійте в сотейнику оливкову олію, обсмажте до золотистого кольору цибулю і петрушку, близько 5 хвилин. Добавте морквину, кабачки, сіль.
Через 7 хвилин – гриби і перець. Через 5 хвилин – помідори. Додати пару столових ложок води, додайте сіль, спеції, накрийте кришкою. Через 5 хвилин – додайте квасолю і пару столових ложок рідини з банки. Готувати ще хвилин 5-10, подавати на стіл разом із зеленню.
Фруктові цукерки
– 300 г сухофруктів: курага, родзинки і чорнослив (можна взяти свої улюблені сухофрукти)
– 100 г горіхів: волоських і фундука
– Какао-порошок або кокосова стружка для прикраси
Промийте і залийте окропом сухофрукти. Потім подрібніть їх у блендері або м’ясорубці. Також подрібніть волоські горіхи, а фундук залиште цілим. Змішайте горіхи з сухофруктами і починайте формувати цукерки: візьміть горішок фундука і скатайте навколо нього кульку з раніше приготовленої маси. Готову цукерку обваляйте в какао-порошку або кокосовій стружці. Щоб цукерки були солодшими, в начинку можна додати мед.
Запечений лаваш з овочами
– 3-го листка тонкого лаваша
– 200 г свіжої капусти
– 1 ріпчаста цибуля
– 1-2 помідори
– 150 г моркви по-корейськи
– 100 г маринованих грибів
– томатна паста
Наріжте тонкою соломкою капусту і протушкуйте її на сковорідці. Промийте помідори і наріжте кубиками, дрібно нарубайте лук, подрібніть гриби. Якщо морква по-корейськи занадто довга, трохи подрібніть її.
Потім розкладіть на робочій поверхні лист лаваша, змастіть його томатною пастою і викладайте підготовлені овочі. Акуратно загорніть лаваш в рулет і поставте в заздалегідь розігріту до 200 градусів духовку. Запікайте близько 15 хвилин до утворення золотистої скоринки.
Факти